UA / RU
Підтримати ZN.ua

Помічники-маніпулятори на ринку оренди житла

Середня вартість оренди житла в Києві становить 609 дол. на місяць, або 213% середньої заробітної плати.

Автор: Василь Садохін

Винайняти квартиру в епоху Інтернету, хоч як дивно, стало складно... без участі ріелтора. Адже 95% так званих прямих оголошень про оренду квартир на сайтах, у газетах і навіть просто на стовпах виставляють посередники (ріелтори), а не самі орендодавці. Дивно? Однак зателефонувавши за будь-яким зазначеним в оголошенні номером телефону, в більшості випадків ви потрапляєте до посередників, які зуміли, не гірше за хакерів, опанувати можливості Інтернету задля своїх маніпуляцій, не залишаючи шансів клієнтам на пряму оренду квартир.

У результаті ріелторство з надання платної допомоги на ринку оренди нерухомості на очах перетворюється на нав'язливий різновид послуг, а ріелтори - на прошарок, що обклав ринок даниною, обійти який дуже непросто. Тож за що платять ріелторам комісію орендарі?

Виявляється, отримати клієнта елементарно просто. Наприклад, посередники тиражують оголошення з неіснуючими (липовими) квартирами й своїм номером телефону. Мета таких оголошень - спіймати жертву на гачок, щоб далі продовжити роботу вже за реальними пропозиціями. І якщо потенційний орендар зателефонує, щоб довідатися про вподобану квартиру, то йому скажуть, що її вже винайняли, але є інша, ще ліпша, і він може її подивитися. У результаті таких нескладних маніпуляцій ріелтор може впливати на ринок оренди, змінюючи на свою користь вартість пропонованого житла.

Такий креатив спіткав студента Євгена Павлика з Запоріжжя, який упродовж тижня підбирав собі житло для оренди: схожі одне на одне, як близнюки, оголошення з'являлися щодня.

"Оголошення щойно виклали в Інтернеті, дзвониш - кажуть, уже орендували, а натомість пропонують інший варіант, але ціна вже значно вища. Також я помітив, що ріелтори люблять створювати ажіотаж: мовляв, є ще охочі, і треба скоріше хапатися за цей варіант. Вихід один - щоб не годувати посередників, треба шукати власників квартир. Половина від вартості місячної оренди того варта".

Комісія за посередництво в 50% від вартості місячної оренди квартири робить і так недешеву оренду житла ще дорожчою. Наприклад, столиця України й без цього ввійшла до десятки столиць - лідерів за співвідношенням вартості оренди до середньої заробітної плати.

Якщо вірити шановному Bloomberg, середня вартість оренди житла в Києві становить 609 дол. на місяць, або 213% середньої заробітної плати (286 дол.). Не дуже весела картина. Для розради зазначимо, що наприклад, за даними сайту Numbeo.com, ціни на оренду здаються більш демократичними, ніж у Bloomberg. Так, вартість оренди однокімнатної квартири в центрі міста становить 428,65 дол., у спальних районах - 233,45 дол. А в реальному житті однокімнатку в Києві можна винайняти й за 5 тис. грн на місяць.

Перше місце в рейтингу Bloomberg (за співвідношенням вартості оренди до середньої заробітної плати) посіла столиця Венесуели Каракас. Там вартість житла в 14 разів перевищує середню заробітну плату. До першої десятки також увійшли Ханой, Мумбаї, Буенос-Айрес, Богота, Москва, Ріо-де-Жанейро, Пекін і Шанхай.

Ще одна не менш вигадлива хитрість - списки квартир з прямими контактами. Їх продають безстрашні ріелтори не виходячи з офісу. Вони запрошують клієнта в офіс і просять сплатити 500–800 грн за доступ до бази квартир, переконуючи його, що, скориставшись цією базою, він точно знайде собі житло. І навіть підписують договір, хоча дані бази застарілі й найчастіше не актуальні.

Навіть інтернет-ресурси, що надають можливість безплатно помістити приватне оголошення, маніпулятори використовують як інструмент блокування оголошень від власників житла. Адже створені на сайтах оголошень "кнопки" для виявлення й блокування шахраїв, ріелтори тепер вправно використовують для своїх маніпуляцій. У результаті, щоб здати квартиру в оренду, по допомогу до ріелторів змушені звертатися й власники житлової нерухомості.

"Уперше я із цим зіткнулася, коли вирішила спробувати здати "однушку". Скористалася популярним сайтом, дала оголошення. Однак не минуло й години, як моє оголошення заблокували. Я отримала повідомлення, в якому адміністратор сайту посилався на скарги, що нібито ціна не відповідає реальності", - розповіла киянка Світлана Ном.

Дружно "забанивши" оголошення від хазяїна, не дуже розбірливі в заробітках ріелтори намагаються самі вийти на зв'язок із власником квартири, пропонуючи виставити оголошення про її оренду за вищу суму (на тисячу або дві). Дуже переконливі ріелтори намагаються створити такі умови, щоб власник житла погодився і підписав договір про надання ріелторських послуг, у якому значиться пункт про заборону розміщувати пряме оголошення. Вигода від такого співробітництва мерхне, коли здача квартири в оренду затягується. Особливо це стосується опалювального періоду, коли, крім втрат від простою, власник квартири змушений сплачувати комунальні платежі на великі суми.

"Як зараз пам'ятаю: "…працюйте з нами, ми захистимо ваші інтереси, - казав ріелтор. - Ми здамо вашу квартиру за найкращою ціною". У результаті я втратила три тижні, і вони здали квартиру за ціною нижчою за ту, про яку домовлялися", - зазначає Світлана Ном.

На жаль, розрахунок отримати в особі ріелтора надійного помічника, заплативши за його послуги певну суму, в нашій країні не завжди просто реалізувати. Під маскою досвідченого й перспективного ріелтора може ховатися спритний маніпулятор.