UA / RU
Підтримати ZN.ua

ПЕРЕГРУПУВАННЯ ПЕРЕД НАСТУПОМ УКРАЇНСЬКІ ОПЕРАТОРИ МОБІЛЬНОГО ЗВ’ЯЗКУ ОБЗАВЕЛИСЯ РОСІЙСЬКИМИ ХАЗЯЯМИ

Минулий тиждень відзначився одразу двома повідомленнями про масштабні перегрупування серед акціонерів українських операторів мобільного зв’язку...

Автор: Семен Степанчиков

Минулий тиждень відзначився одразу двома повідомленнями про масштабні перегрупування серед акціонерів українських операторів мобільного зв’язку. Так, «Голден Телеком Україна» повністю переходить у власність свого найбільшого засновника — російського холдингу Golden Telecom Inc., який раніше мав 69-відсоткову частку в підприємстві. «Українськi новини» повідомили, що компанії «Бріг Телеком» і «Агат Телеком», які володіють, за даними агентства, відповідно, 10,5- і 29-відсотковою часткою в статутному фонді, продають їх своєму російському партнеру. Майже одночасно з’явилася інформація про придбання російськими «Мобільними ТелеСистемами» «значного» пакета акцій компанії UMC. За даними російської газети «Ведомости», МТС викупила 49% у трьох європейських співзасновників UMC — TDC Tele Danmark (Данія), Royal KPN (Голландія) і Deutsche Telekom (Німеччина), а також придбала невеличкий пакет в «Укртелекому», і, таким чином, довела свій пакет акцій до контрольного. Ні в «Голден Телеком», ні в UMC ці факти не коментують, але є достатня кількість непрямих підтверждень підготовки цих угод.

Послуги мобільного зв’язку в цифровому стандарті DCS-1800 із використанням діапазону 1800 МГц українське ТОВ «Голден Телеком» почало надавати в грудні 1996 року. У «цифровізації» мобільного зв’язку «Голден Телеком» випередив своїх сьогоднішніх конкурентів — UMC, «Київстар» і DCC, зайнятих у той момент вивільненням діапазону 800—900 МГц від аеронавігаційних служб (заміна їх устаткування в містах, де в цих діапазонах розгорталися мережі мобільного зв’язку, була однією з умов виданих мобільним операторам ліцензій). Спочатку «Голден Телеком» був спільним проектом групи Global Telesystems і української компанії «Банкомзв’язок». Пізніше Global Telesystems передала свою частку в «Голден Телеком» холдингу Golden Telecom Inc., створеному нею спеціально для роботи на території країн СНД. Перестановки серед українських акціонерів не афішувалися керівництвом компанії. За непрямими даними, дві вищезгадані фірми, які залишилися від них, зв’язані з екс-гендиректором компанії Юрієм Безбородовим, який залишив «Голден Телеком» у квітні цього року. Тепер схема власності ТОВ «Голден Телеком» буде надзвичайно проста: єдиним її власником є Golden Telecom Inc.

Golden Telecom Inc. є одним із найпотужніших операторів російського телекомунікаційного ринку. До холдингу входять такі компанії, як «Телерос» (яка, у свою чергу, об’єднала компанії «Совам Телепорт», «Телефонна мережа Москви» і «ТелеРос»), телефонний оператор «Совінтел», мобільний оператор «Примтелефон», інтернет-провайдер «Сітілайн», інтернет-портал «Росія Online», дочірні підприємства «Голден Телеком Казахстан» і тепер уже «Голден Телеком Україна», а також частки в багатьох інших телекомунікаційних компаніях Росії та СНД. Компанія забезпечує послугами 6% телефонного ринку Росії (32% телефонного ринку альтернативних компаній Москви) і 15% російського ринку комутованого доступу в Інтернет.

Як бачимо, на ринку мобільного зв’язку Golden Telecom Inc. присутня дуже побічно. Наявна в українського підрозділу холдингу мережа в двох містах країни — данина, радше, минулому компанії, ніж її майбутньому. Зате дуже конкретно присутній на цьому ринку найбільший акціонер Golden Telecom Inc. (48% акцій) — «Альфа-Груп». Їй належить 25%+1 акція компанії «Вимпелком», що існує на російському ринку стільникового зв’язку під торговельною маркою BeeLine (для підрозділу «Вимпелком-Р», відповідального за «мобілізацію» російських просторів, ця частка наприкінці року може досягти 42%). Таким чином, телекомунікаційний бізнес «Альфа-Груп» досить чітко структурований: мобільним зв’язком займається «Вимпелком», проводовою (у тому числі телефонією та магістральними каналами передачі даних) — Golden Telecom Inc. Мережа мобільного зв’язку «Голден Телеком Україна» виявляється «не у своєму» підрозділі. Та це ще не все. Ще одним стратегічним інвестором «Вимпелкому» є норвезький Telenor (інші акції). Він присутній на українському ринку з 54% акцій (після всіх останніх пертурбацій) іншого мобільного оператора — «Київстар».

За такого розкладу події можуть розвиватися за кількома сценаріями, головним елементом яких є передача мобільного бізнесу «Голден Телеком Україна» більш профільній компанії та ліквідація бренду Golden Telecom GSM. Приміром, можливе рішення «Альфа-Груп» про передачу мобільної мережі «ГТ Україна» «Київстару» в обмін на певну кількість акцій Telenor у «Вимпелкомі». А можливо, з огляду на ставку «Вимпелкому» на розвиток регіональних стільникових мереж (а Україна російським бізнесом сприймається саме як один із регіонів, а не як самостійна держава), мобільний підрозділ «Голден Телеком Україна» стане основою для розгортання мережі «BeeLine Україна». «Я не виключаю, що на певному етапі «Альфа-Груп» вирішить використовувати український «Голден Телеком» як платформу для розвитку стільникового зв’язку в Україні», — заявив у березневому інтерв’ю «Компаньону» директор по Україні фонду Baring Vostok Capital Partners (одного з інвесторів Golden Telecom Inc.) Андрій Терехов. Втім, перспектива змін у мобільному бізнесі «Голден Телеком Україна» може виявитися не дуже близькою. Сьогодні мобільний зв’язок від «Голден Телеком» займає в Україні вузький, але вигідний сегмент зв’язку для крупних корпорацій, який використовується в тісній взаємодії з проводовим зв’язком і передачею даних, забезпечуваних цим одним провайдером. Це зручно, і клієнтська база «Голден Телеком Україна» хоч і не зростає, та істотно й не меншає. Тому російські власники, які, за словами представників «Голден Телеком Україна», «уважно прораховують усі можливі варіанти розвитку бізнесу в Україні», не поспішатимуть. Тим паче вливання устаткування і частот «Голден Телекому» у «Київстар», звичайно, дозволить збільшити пропускну спроможність мереж цієї компанії в містах (де нині встановлюється нове обладнання виключно в діапазоні 1800 МГц), а також визволити кілька десятків БС 900 МГц-го діапазону для телефонізації доріг. Проте суттєвої конкурентної переваги «Київстару» така операція не дасть. З другого боку, вихід на український стільниковий ринок нового оператора вимагатиме колосальних інвестицій (згадаємо плани турецького оператора Turkcell, які так і залишилися планами) — «Вимпелкому» буде дешевше викупити частку Telenor у «Київстар». Проте вартість бренду «Київстар GSM» навряд чи дозволить легко перемінити його на російський.

Чи піде на це Telenor? Особливо зважаючи на те, як намагаються позбутися своїх вкладень в український мобільний зв’язок його європейські колеги — Tele Danmark, KPN і Deutsche Telekom (на момент заснування UMC мали по 16,3% акцій). Про намір продати свою частку акцій у UMC представники зарубіжних засновників заявляли давно. Причинами такого бажання називалися як кризові явища серед самих європейських телекомунікаційних компаній (про кризу в Deutsche Telekom читайте в статті «Крах надій»), так і низька рентабельність вкладень у стільниковий ринок України. Серед потенційних покупців помітне місце займав власник контрольного пакета UMC — «Укртелеком». Проте раптом «найбільш національний» український стільниковий оператор стає одним із «найбільш російських». За неофіційними даними, ініціатива угоди йшла від Deutsche Telekom (чий підрозділ DeTeMobil володіє 47% акцій МТС). Німецький оператор міг викупити акції своїх європейських партнерів у UMC (вартість кожного з трьох пакетів, знову ж неофіційно, становила 70—80 млн. дол.), а потім передати весь пакет МТС. Мотивуючи це тим, що працювати на українському ринку зручніше буде компанії зі слов’янським менталітетом, а присутність Deutsche Telekom на ньому за допомогою МТС усе-таки зберігається.

До зміни бренду в цьому випадку теж навряд чи дійде (хіба що Україна все-таки приєднається до Росії), проте низка питань щодо угоди все-таки виникає. Перше — найімовірніше, перебільшені чутки про придбання МТС «контрольного» пакета акцій UMC. «Укртелеком» не може продати жодної найменшої частки своєї власності без дозволу на те Кабміну і ФДМУ (хоча за наявного в «Укртелекомі» стилю менеджменту таке рішення може бути «проведене» прискорено чи взагалі заднім числом). З другого боку, організаційно UMC є підприємством з іноземними інвестиціями, продаж часток якого також неможливий без узгодження з держорганами. До того ж продаж великого пакета неможлива без погодження з Антимонопольним комітетом України. В той же час, за даними АМК, подібних заяв туди не надходило. Хоч як там було, зміну топ-менеджменту UMC на російський можна прогнозувати стовідсотково.

Отже, має місце чи не найбільша за останній час експансія російського капіталу на український ринок. Причому на найперспективніший та найбільш інформаційно насичений його сегмент — телекомунікаційний. Російський стиль менеджменту завжди відрізнявся від західного своєю агресивністю та наближеністю до місцевих реалій: довгоногі UMC-шні секретарки із зарплатою в 500 доларів відійдуть у минуле. А конкуренція між «Київстар» і UMC плавно перетече в «битву гігантів» (за нашими мірками, не світовими), яка давно гремить на російських просторах, — BeeLine і МТС.