Найближчим часом Верховна Рада розгляне у другому читанні законопроекти, якими може бути запроваджена нова система електронного відстеження руху тютюнових виробів – Track&Trace та електронну акцизну марку (Е-акциз). Однак учасники тютюнового ринку вважають, що така система не відповідає законодавству Європейського Союзу, а у разі її запровадження на законодавчому рівні вона одразу втратить будь-який сенс і створить такі умови, за яких виконати норми цих законів буде неможливо. Про це пише РБК-Україна.
Суть системи полягає у тому, що кожна пачка сигарет повинна мати унікальний ідентифікатор та елемент захисту, завдяки яким можна відстежувати переміщення сигарет.
У 2020 році був розроблений проект закону №3044а-2, який відповідає Директиві 2014/40/ЄС. Однак цей проект не потрапив на розгляд парламентом. Замість цього проекту з’явилися інші.
Свій проект №8237 вніс до Ради народний депутат Андрій Холодов. Однак на противагу Директиві він запропонував не наносити спеціальний код для відстеження на сигарети, які продаються у магазинах Duty Free, хоча майже 60% нелегального ринку сигарет становить продукція, вироблена для реалізації саме в магазинах безмитної торгівлі. У той саме час Директива ЄС каже про те, що маркувати електронними акцизними марками слід всі сигарети, які вироблені та продаються у Євросоюзі.
Крім того, спеціальний код за нормами Директиви має розташовуватись на пачці таким чином, аби він залишався цілим після її відкриття. Холодов вважає, що код має бути на кришці, а це означає лише одне - після відкриття пачки код буде розірвано, тому сканувати і відстежити рух пачки буде неможливо.
До процесу розробки системи відстеження руху сигарет підключилося й Міністерство цифрової інформації, яке підготувало проекти №8286 і №8287. Цими документами пропонується створювати електронні акцизні марки на основі QR-коду, однак в країнах ЄС використовують Dot-код або DataMatrix-код. Їхня найголовніша відмінність від QR-коду полягає у більшій швидкості нанесення та кращих характеристиках зчитування.
У відкритому листі на ім’я президента, прем’єр-міністра та голови парламенту асоціація «Укртютюн» заявила, що запропонована електронна система більше нагадує не європейську систему Track & Trace, а систему, що використовується в російській федерації. Крім того, вона є технологічно непридатною для коректної роботи в умовах промислового виробництва тютюнових виробів.
Наслідками впровадження такої системи без урахування норм ЄС стануть кратне підвищення собівартості продукції та зупинка підприємств.