«Утел» остаточно українізувався
Після завершення викупу по 19,5% акцій в іноземних співзасновників ЗАТ «Утел» — AT&T і Deutsche Telekom — контроль над компанією повністю перейшов до рук «Укртелекому». Тепер тут зосереджено 90% утелівських акцій. Викуп 39% акцій відбувся за рахунок безвідсоткового кредиту «Утелу» на суму $55,7 млн.
Раніше Брокбізнесбанк придбав 10% акцій «Утелу», що належали нідерландській KPN Telecom, за $15,39 млн. Заодно банк уклав із «Укртелекомом» договір про майбутній продаж йому цього 10-відсоткового пакета акцій «Утелу» до кінця 2002 року.
Вперше пропозицію про об’єднання бізнесів двох компаній розглянули на засіданні спостережної ради ЗАТ «Утел» у грудні 1997 року. Це дозволило б «Укртелекому» зосередити у своїх руках як внутрішній, так і міжнародний зв’язок, що підвищило б його інвестиційну привабливість. У січні 1999 року західні акціонери офіційно запропонували свої акції «Утелу» на продаж.
За роки діяльності ЗАТ «Утел» його інвестиції в розвиток зв’язку в Україні досягли $190 млн. Нинішнього року компанія планує вкласти ще $45 млн. Відповідно до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, 2000 року компанія зберегла чистий дохід на рівні $254 млн., а чистий дохід після оподаткування збільшила з $14,63 млн. до $28,77 млн.
У зв’язку з завершенням «Укртелекомом» викупу акцій ЗАТ «Утел» четверо членів спостережної ради «Утел», котрі представляли його колишніх іноземних акціонерів — компанії AT&T і Deutsche Telecom, на засіданні ради 17 квітня склали свої повноваження.
На зборах акціонерів ЗАТ «Утел» головою спостережної ради компанії замість представника AT&T Андрія Груніна обрано голову правління «Укртелекому» Станіслава Довгого.
Як повідомив пан Довгий журналістам, нових членів до спостережної ради не вводили, й поки що вона працюватиме у складі шести чоловік. Зокрема до неї входять двоє представників «Укртелекому» й по одному — від Держкомзв’язку, Брокбізнесбанку, Національного банку й Української фондової біржі.
Як додав президент ЗАТ Олексій Маринчук, ще двоє представників колишніх іноземних акціонерів залишили правління компанії. Таким чином, у правлінні компанії сьогодні, крім президента, залишилися три віце-президенти.
Стосовно майбутньої компанії, то, за словами С.Довгого, розглядаються кілька варіантів організаційного й технологічного об’єднання «Укртелекому» й «Утелу». Проте нинішнє керівництво більше схиляється до варіанта існування компанії «Утел» як окремої юридичної особи в складі «Укртелекому».
18 млн. грн.
на користь Golden Telecom
Рішенням від 19 квітня ц.р. арбітражний суд м. Києва визнав позовні вимоги ТОВ Golden Telecom обгрунтованими й зобов’язав ВАТ «Укртелеком» виплатити на користь ТОВ Golden Telecom близько 18 млн. грн. Також суд зобов’язав ВАТ «Укртелеком» надати ТОВ Golden Telecom повноцінний доступ до Київської міської телефонної мережі для 100 тис. абонентів її мережі та виконати умови проектних рішень інституту «Діпрозв’язок» про надання відсутніх 495 з’єднувальних ліній.
При ухваленні рішення арбітражний суд м. Києва зважив усі обставини цієї справи, зокрема подання Антимонопольного комітету України від 20 лютого 2001 року з попередніми висновками у справі про порушення ВАТ «Укртелеком» антимонопольного законодавства, де йдеться про створення значних перешкод ТОВ Golden Telecom у доступі на ринки стільникового та міського телефонного зв’язку.
Нині мережа компанії покриває Київ і кілька міст Київської області, а також Одесу. Кількість її абонентів перевищує 40 тис. чоловік. Компанія розвиває послуги мобільного зв’язку стандарту GSM-1800; передоплачені послуги мобільного зв’язку стандарту GSM-1800 (торговельна марка «UNI»); послуги фіксованого телефонного зв’язку, Інтернету й передачі даних; послуги комутованого доступу в Інтернет (торговельна марка «Світ Онлайн»).
За час своєї роботи ТОВ Golden Telecom інвестувало в Україні понад $62 млн.
Втім, «Укртелеком» планує найближчим часом оскаржити у Вищому арбітражному суді рішення Київського арбітражного суду.