UA / RU
Підтримати ZN.ua

НОВІ ТЕХНОЛОГІЇ — НОВІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ НАЦІЇ

Значне збільшення використання мереж на основі Інтернет-протоколу (IР), мета якого надання комунікаційних послуг, — це факт, який здобув міжнародне визнання...

Автор: Андрій Колодюк
Андрій Колодюк

Значне збільшення використання мереж на основі Інтернет-протоколу (IР), мета якого надання комунікаційних послуг, — це факт, який здобув міжнародне визнання. Транспортування голосу через IP-мережі стало революційним кроком у подальшому розвитку широкого спектра послуг, що об’єднують різноманітні дані й голос.

У наявності також посилення процесів конвергенції між двома типами зв’язку, які сьогодні мають різноманітні регулятивні принципи. Так, телефонна мережа загального використання, побудована в основному на технології комутації каналів, і її робота є предметом пильного державного контролю в більшості країн світу. У той час як IP-телефонія, заснована на технології комутації пакетів, регулювалася незначним чином або була взагалі вільна від будь-якого державного контролю.

Основною причиною, через яку IP-телефонія зацікавила органи державної влади в усьому світі, є те, що останнім часом значно зросло використання IP-телефонії для передачі голосу в поєднанні (комбінації) з традиційними мережами, а часом — і цілком альтернативно від них. А також поява вибору у використанні технологій із створенням відповідної інфраструктури.

Стосовно світових тенденцій, то кілька найбільших операторів у недалекому минулому (а саме — на початку 2000 року) анонсували плани про свою майбутню міграцію, щодо міжнародного трафіка, у IP-мережі. Водночас вони заявили про повну відмову від придбання нового обладнання, яке працює за технологією комутації каналів, і намір розвивати свої мережі за технологією комутації пакетів. Основною причиною такого рішення стала низька ціна, що вчетверо-вп’ятеро зменшує собівартість передачі трафіка IP-мережами. За підрахунками однієї з компаній — компаній операторів, нова технологія на 75% зменшила її витрати щодо передачі трафіка.

Постійному зростанню інтересу до новинки сприяє й лібералізація ринків телекомунікацій. Так, 2000 року більш як 75% усього початкового міжнародного трафіка IP-телефонії було здійснено в країнах, де послуги IP-телефонії лібералізовано.

IP-телефонія продовжує прогресувати й, безсумнівно, темпи її зростання продовжують залишатися стрімкими. За цією технологією вже здійснюється понад 3% міжнародного світового трафіка. В усьому світі обсяги трафіка в IP-мережах та інших мережах з передачі даних уже сьогодні перевищують обсяги голосового трафіка в телефонних мережах загального користування. Навіть беручи до уваги лише цей факт, не кожна країна може дозволити собі ігнорувати IP-телефонію.

Для споживачів IP-телефонія запропонувала різноманітні послуги з міжміського й міжнародного зв’язку за значно меншу ціну порівняно з традиційним комутованим або мобільним зв’язком. Така економія, природно, компенсується незначною втратою якості, але надає можливість вибору споживачеві, котрий раніше не мав його взагалі. Це в свою чергу впливає на розвиток того або іншого сегмента ринку, отже ми вправі казати про економічні важелі розвитку телекомунікаційної сфери.

В Україні для регулювання ринку IP-телефонії необхідно уважно вивчити існуючий світовий досвід і на основі його серйозного аналізу створити прийнятну законодавчу базу. Слід також врахувати і той факт, що політика нашої держави націлена на інтеграцію до Євросоюзу. Вивчивши існуючий досвід європейських країн з даного питання, можу сказати, що він найприйнятніший для нас. І розпочати хоча б з того, що IP-телефонія в Україні справді підлягає ліцензуванню.

Необхідно пам’ятати: в європейській практиці існує обов’язкове повідомлення споживачеві про те, що IP-телефонія не є телефонним зв’язком і, відповідно, компанії не можуть гарантувати якість наданої послуги порівняно із звичайним телефонним зв’язком.

Безумовно, розвиток використання Інтернету для передачі голосу зобов’язує традиційних операторів переглядати свої бізнес-плани. Потенційні зміни фінансового впливу IP-телефонії залишаються об’єктами розгляду окремо кожної компанії й залежать від стратегії її розвитку та відчуття ринку. Але необхідно бачити перспективи. І державним органам слід розрізняти інтереси окремих компаній і перспективи економічного розвитку країни в цілому.

Розширення IP-мереж у світі істотно змінює життя суспільства, споживача, виробника та державних органів. З цього погляду телекомунікаційна структура може розглядатися як фундамент для підвищення конкурентоспроможності нації в епоху інформаційного суспільства.