Радянський оборонний завод перетворився
на успішне комерційне підприємство
Десятого жовтня виповнюється 70 років двом відомим запорізьким підприємствам: «ДніпроГЕСу» і «Дніпроспецсталі», які по праву можна вважати символами радянської епохи. Хоча лише фахівцям відомо, що «ДніпроГЕС» було побудовано в основному для заживлення електропечей одночасно побудованого заводу інструментальних сталей (як тоді називалася «Дніпроспецсталь»). До ювілею в Запоріжжі чекають гостей: передбачається, що 6 жовтня «Дніпроспецсталь» і «ДніпроГЕС» відвідають президенти України та Росії Леонід Кучма і Володимир Путін. Візит українського та російського президентів символічний ще й тому, що 70 років тому в будівництві унікальних підприємств брали участь громадяни України та Росії — тоді братніх республік, а нині ділових партнерів. А сьогодні президенти наших країн матимуть можливість на власні очі переконатися в тому, як підприємство «Дніпроспецсталь», довгі роки замкнуте на радянському військово-промисловому комплексі, не загинуло після розвалу наддержави, більше того, стало одним із європейських лідерів із виробництва унікальних сортів сталі. Завдяки сучасному менеджменту й організації виробництва, «Дніпроспецсталь» отримує прибуток, достатній не лише для інвестування в закупівлю сучасних металургійних технологій, а й для вкладень у соціальну та культурну сферу міста.
Свідченням цього є програма «70-річчя «Дніпроспецсталі» — 70 добрих справ», у рамках якої, серед іншого, у багатьох районах Запоріжжя вже упоряджено подвір’я і відкрито дитячі майданчики, на найближче майбутнє заплановані благодійні заходи для ветеранів заводу. На «Дніпроспецсталі» реалізується кілька унікальних соціальних програм: для робітників підприємства передбачено різноманітні програми медичного страхування (за рахунок яких можливим є стаціонарне й амбулаторне лікування), грошові компенсації для лікування та відпочинку. А перспективні молоді працівники та студенти міських вузів мають можливість навчатися в бізнесі-школі, організованій керівництвом підприємства.
Середня зарплата на підприємстві 2002 року складає понад 700 гривень, що вдвічі більше, аніж у середньому по Україні. У серпні відбулося незвичне для більшості підприємств підвищення зарплати на 7—10%, до кінця року керівництво «Спецсталі» планує ще одне підвищення. Підприємство входить у число 15 найбільших експортерів України. За 2001 рік воно продало 255,8 тис. тонн сталі на суму більш як 170 млн. дол. При цьому «Дніпроспецсталь» є одним із ключових бюджетоутворюючих підприємств не лише в масштабах регіону, а й масштабах країни: 2001 року воно поповнило державний бюджет на 57 мільйонів гривень, із яких 24 мільйони гривень надходили в місцеві бюджети.
А скринька просто відкривалася
«Які причини подібного успіху «Дніпроспецсталі»? Передусім, це унікальний ринок. Підприємство спеціалізується на випуску легованих сталей і сплавів. «Дніпроспецсталь» має такий парк устаткування, якого в Україні, окрім нас, ні в кого немає, — каже голова правління ВАТ «Дніпроспецсталь» Юрій Комаринський. — Наш завод єдиний у СНД, що має цех із випуску порошкової швидкорізальної сталі, єдиний в Україні, що має агрегат газокисневого рафінування ємністю 60 тонн для виплавки супернеіржавіючої сталі. Ми маємо найбільші в Україні потужності з електрошлакового переплавлення, технології прокатної і ковальської переробки металу». Асортимент підприємства — продукція з неіржавіючої, інструментальної, швидкоріжучої, шарикопідшипникової, конструкційної сталі, жароміцних сплавів на нікелевій основі, титанових сплавів — усього понад 800 марок. Ці сталі використовуються в стратегічних галузях — авіакосмічній, військовій, автомобільній, електротехнічній, енергетичній і транспортного машинобудування. «Дніпроспецсталь» — єдиний в Україні виробник високоякісних легованих сталей і сплавів, що використовуються у військовій техніці, зокрема, броні та гарматних стволах — це робить підприємство дійсно стратегічним, ключовим, наприклад, у реалізації українських танкових експортних програм. «Продукція «Дніпроспецсталі» широко затребувана за рубежем: дві третини її йде на експорт, у тому числі третина — не в СНД», — наголосив директор по стратегічному розвитку підприємства Пилип Вагнер.
Начальник — усьому голова!
Другою запорукою успіху є сучасний ефективний менеджмент. У 1993—1998 роках «Дніпроспецсталь», як і всі підприємства колишнього радянського ВПК, пережила значний виробничий спад. Починаючи з 1999 року, завдяки приватизації і приходові на підприємство нової управлінської команди, почався новий етап у його існуванні. Тепер на підприємстві реалізується Програма розвитку на 2003—2007 роки, розроблена на основі багаторічного аналізу ринку спецсталей. На підприємстві впроваджено так звану систему корпоративного управління на чолі зі спостережною радою і правлінням, діє система оцінки і заохочення топ-менеджерів компанії за системою ключових показників. «Дніпроспецсталь» одна з перших в Україні впровадила автоматизовану систему управління підприємством на платформі SAR/R3, — каже Пилип Вагнер. — Це дозволило нам здійснювати on-line моніторинг діяльності компанії і приймати управлінські рішення в реальному масштабі часу, істотно оптимізувати фінансові потоки». За його словами, у зв’язку з тим, що електроенергія складає значну частку вартості кінцевої продукції, на «Дніпроспецсталі» ведеться впровадження енергозберігаючих технологій і перехід на оптимальний режим енергоспоживання. Непрофільні виробництва та допоміжні підрозділи виведено за рамки компанії.
Тепер служба маркетингу підприємства містить у собі розгалужену збутову мережу, а також представництва в Німеччині та Росії, нині розглядається можливість створення представництва в США у формі СП. «Ефективна організація служби маркетингу дозволила практично зберегти обсяги продажів 2001 року, — підкреслює Пилип Вагнер, — і це в умовах світової кризи на ринку спецсталей і запровадження США та Росією торгових санкцій проти українських металовиробників». Для довідки: 2001 року обсяг продажів усе ж упав на 4%, щоправда, із початку 2002 року зріс уже на 10%. Ще однією, дуже важливою заслугою нової команди стало суттєве поліпшення в управлінні оборотним капіталом: так, обсяг запасів сировини і матеріалів на складах підприємства порівняно з минулим роком скоротився на 23%. А період обороту коштів зменшився з трьох до двох місяців.
Інвестицій мало не буває
«Дніпроспецсталь» — одне з небагатьох українських підприємств, які здійснюють сьогодні масштабні інвестиційні проекти, спрямовані на модернізацію устаткування. Інвестиційна програма підприємства на 2002 рік складає 12 млн. дол. Вона включає будівництво цеху фінішної обробки металу, нової установки «піч-ківш», термогартувального агрегату. Цех фінішної обробки металу буде урочисто запущено в день ювілею, 10 жовтня 2002 року. Спеціалісти підприємства вважають, що проект вартістю 10 мільйонів доларів суттєво поліпшить якість кінцевої продукції і підвищить її конкурентоспроможність на світовому ринку. У ЦФО ввійдуть дві лінії правки-полірування італійської фірми Landgraf, річною продуктивністю 60 тисяч тонн. «На підвищення експортного потенціалу продукції «Дніпроспецсталі» спрямований і розроблюваний нині проект установки термогартувального агрегату, — зазначає Пилип Вагнер. — Розглядаються можливості закупівлі ліній німецького концерну IOB Industrie-Offen-Bau або італійської фірми Trametal». За його словами, вартість цього проекту складе близько 5 млн. дол. Ще перспективнішим проектом, розроблюваним на «Дніпроспецсталі», є організація виробництва титанової металопродукції, точніше — титанових зливків методом вакуумного-дугового переплавлення і різноманітного асортименту титанового прокату. Загальна вартість проекту близько 10 млн. дол., а річний обсяг виробництва титанової металопродукції складе 5 тисяч тонн.
Функціонування стратегічного підприємства, яким є «Дніпроспецсталь», неможливе без старанно продуманої стратегії безпеки. 11 вересня, у річницю терористичних актів у США, керівництво підприємства виступило з відкритим зверненням до громадськості про необхідність розробки комплексної національної програми із посилення заходів безпеки на промислових об’єктах стратегічного призначення. Вочевидь і це питання стане предметом для обговорення в ході візиту двох президентів.