UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нестандартне партнерство

Надавши кошти на приватизацію магазинів у Коростені, іноземний інвестор залишився і без нерухомості, і без грошей Втім, дещо у постраждалого громадянина США Віталія Міліна все ж залишилося...

Автор: Віктор Власов

Надавши кошти на приватизацію магазинів у Коростені, іноземний інвестор залишився і без нерухомості, і без грошей

Втім, дещо у постраждалого громадянина США Віталія Міліна все ж залишилося. Наприклад, оригінали податкових накладних і платіжних доручень, які підтверджують призначення і факт перерахування близько 3 млн. грн. на мале підприємство «Стандарт» і ТОВ «Стандарт-К». Є також угода про наміри і факс-копії договорів, відповідно до яких компанії Віталія Міліна профінансували викуп нерухомості, що перебувала в концесії МП «Стандарт», яке, своєю чергою, взяло на себе зобов’язання укласти договір купівлі-продажу цієї нерухомості на користь ТОВ «Стандарт-К» і «МБ Гроуп». Попри все це, партнери по бізнесу Григорій Кесельман (екс-директор ТОВ «Стандарт-К») і його дружина Алевтина Гур’янова (директор МП «Стандарт») викупили у Коростенської міської ради магазини й відразу заклали їх у банках, зробивши неможливим їхню передачу інвесторові.

Солодка наживка

Знайомство інвестора з коростенськими бізнесменами відбулося 2005 року. У першого було бажання розвивати свою справу, використовуючи накопичений за 14 років роботи в Україні досвід і зароблені тут кошти. (Добре відома в країні компанія ДКТ, що спеціалізується на продажу ноутбуків — це, до речі, дітище Віталія Міліна.) А у представників славного міста Коростеня не було ні грошей, ні технологій для розвитку місцевої роздрібної торгівлі. Зате волею міської влади в їхньому розпорядженні виявився цілий арсенал приміщень колишнього комунального підприємства «Міський торговельний центр» — МП «Стандарт» отримав 2001 року в концесію близько десятка магазинів, численні складські приміщення, офіс, їдальню... Усього понад 30 об’єктів комерційної нерухомості, які занепадали без належного господарювання. Перейшовши в розпорядження до горе-бізнесменів, вони так і не змінили ні свого зовнішнього вигляду, ні убогого асортименту.

Чому саме цим людям, котрі й своїм чотирьом магазинам не могли дати ради, довірили розпоряджатися комунальною власністю? — запитання до місцевої влади. Не будемо наполягати на відповіді, краще подивимося, як пан Кесельман і його дружина, перетворивши комунальну власність на наживку, упіймали довірливого інвестора і за його рахунок зробили її приватною.

Пропозиція, від якої важко відмовитися

«Гур’янова А. і Кесельман Г. запропонували мені надати кошти й таким чином взяти участь у приватизації та викупі концесійної власності, — написано в заяві директора ТОВ «Ріел істейт індепендент» Міліна В. про скоєний злочин. — Вони запропонували такий юридичний шлях: «Ріел істейт» фінансує викуп власності, наданої МП «Стандарт» у концесію. «МП Стандарт» після завершення процедури приватизації відчужує цю власність за договором купівлі-продажу новоствореному ТОВ «Стандарт-К», засновниками якого будуть «Ріел істейт» (53,5%), Кесельман Г. (15%), Броністовський С.(31,5%)».

Наміри партнерів було оформлено відповідною угодою. А 21 квітня 2006 року МП «Стандарт» і Коростенська міськрада підписали договори купівлі-продажу ряду об’єктів приватизації, попередньо включених до переліку об’єктів комунальної власності, що підлягали приватизації 2006 року. Відповідно до угоди створено ТОВ «Стандарт-К», директором якого обрали Григорія Кесельмана. Крім того, партнери домовилися залучити до інвестування викупу комунального майна ТОВ «МБ Гроуп». Відповідно з’явилися два договори: між МП «Стандарт» і «Стандарт-К» від 18.07.2006 р., а також між МП «Стандарт» і «МБ Гроуп» від 04.08.2006 р. В обох документах сторони домовилися до 1 жовтня 2006 року підписати договір купівлі-продажу зазначених у договорах переліків об’єктів нерухомості. В обох продавцем виступав «МП Стандарт», а покупці «Стандарт-К» і «МБ Гроуп» зобов’язалися до 10 серпня 2006 року оплатити об’єкти нерухомості, загальна ціна яких за договорами становить приблизно 3 млн. грн.

Пастка

У результаті всі перераховані інвестором гроші надійшли на рахунок МП «Стандарт», а потім транзитом пішли в бюджет-2006 м. Коростеня. Здавалося б, все в ажурі. Нерухомість приватизовано, гроші заплачено, залишилося дочекатися фактичної передачі об’єктів у власність МП «Стандарт». Відповідно до договору з міськрадою, передача об’єкта приватизації засвідчується актом приймання-передачі, що «підписується сторонами після оплати повної вартості придбаного об’єкта». Після чого покупець зобов’язаний зареєструвати придбання в БТІ.

Яким же було здивування інвестора, котрий перерахував домовлену суму кількома траншами 19 липня і 4 серпня 2006 року, коли він дізнався, що ще у травні 2006 року таємно від «Ріел істейт» і «МБ Гроуп» пані Гур’янова одержала в комунальному підприємстві Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації Житомирської області свідоцтво про реєстрацію за МП «Стандарт» права власності на викуплені об’єкти. «А либонь у травні—липні 2006 року Гур’янова і Кесельман запевняли мене і директора «МБ Гроуп», що здійснять перереєстрацію власності відразу ж після одержання свідоцтва на право власності на викуплені в держави об’єкти, а нам поки потрібно вносити кошти для викупу приміщень у дер­жави», — каже Віталій Мілін.

Отримавши гроші й викупивши за рахунок інвестора комерційну нерухомість, коростенські бізнесмени не тільки відмовилися передавати їх під контроль спільного підприємства «Стандарт-К», а й заклали їх у банках «Аваль», Укрсиббанк і Укрсоцбанк. Натомість одержали банківські кредити, з допомогою яких викупили із застави власні магазини, що належать МП «Стандарт». І тепер передача приватизованих об’єктів за договорами з «Ріел істейт і «МБ Гроуп» стала неможливою через іпотеку.

Водночас під сумнівом опинився виробничий проект у Коростені, але вже з волі американського інвестора. Після кесельман-гур’яновського партнерства у нього, схоже, зникло бажання інвестувати ще 25 млн. грн. у виробництво будматеріалів на місцевому заводі «Агромаш». Він, швидше за все, шукатиме інше місто для своїх подальших інвестицій.

Р.S. Слідче управління Жито­мирського УВС вивчає надані інвестором матеріали на предмет порушення кримінальної справи стосовно Г.Кесельмана й А.Гур’янової за ст. 364 ч.2 (зловживання службовим становищем) і ст. 190 (шахрайство).

Коментар

Олег Лемешко, директор ТОВ «МБ Гроуп»

— Створюючи спільне підприємство, ми планували викупити магазини, реконструювати і перетворити їх на сучасні супермаркети. Партнери одержали гроші і сказали нам «великий привіт». Тепер скаржаться, що інвестор не виконує своїх зобов’язань, тобто не дає грошей на реконструкцію. Хоча фінансування було зупинено тільки після того, як нам сказали, що магазини на спільне підприємство переводитися не будуть і гроші потрібно, як і раніше, давати на МП «Стандарт».

Ми не відмовляємося інвестувати, але виконуйте договірні зобов’язання, як це робили ми, коли перераховували гроші, виконували соціальну програму міста, на яку, до речі, було витрачено 500 тис. грн. Не хотілося виносити сміття з хати, сподівалися домовитися, але на жаль, партнери виявилися непорядними. У США такі люди вважаються порушниками законів суспільства. І суспільство мусить їх покарати.