UA / RU
Підтримати ZN.ua

Не плутаймо. На благо держави чи собі на користь?

Ми вже писали («ДТ» №31 (710) від 23—29 серпня 2008 р., «Інвестиції за свій рахунок»), наводячи як приклад с...

Автор: Андрій Лавренко

Ми вже писали («ДТ» №31 (710) від 23—29 серпня 2008 р., «Інвестиції за свій рахунок»), наводячи як приклад ситуацію з ВАТ «Чернігівський завод радіоприладів», про те, що далеко не всі іноземні інвестори приходять в Україну розвивати виробництво. Нерідко їхня мета — швидкий заробіток від вигідного перепродажу пакетів акцій, розпродажу майна чи перепрофілювання підприємств без урахування потреб української економіки.

Фігурант тієї публікації — компанія Arca Capital нещодавно провела прес-конференцію для ЗМІ в інформагентстві «Інтерфакс-Україна», осудивши дії, а точніше бездіяльність, чиновників Фонду держмайна. «Бездіяльність ФДМ має ознаки корупції або навіть організованої злочинності», — цитує «Інтерфакс» заяву юриста словацької компанії Володимира Бакуменка.

У цьому зв’язку подив викликали не обвинувачення стосовно керівництва ФДМ, не масштабність піар-кампанії і навіть не надумана теза — мовляв, інтереси України для чеської компанії настільки важливі, що вона не боїться обвинувачувати чиновників цієї держави. Дивує те, що специфічна технологія встановлення контролю над підприємством з боку Arca Capital, що дуже скидається на рейдерську, вже активно застосовується іноземними компаніями. На прес-конференції її, природно, не обговорювали.

У чому сіль цієї технології, автор дізнався на III Національному форумі «Злиття і поглинання в Україні», що проходив цими днями.

Отже, іноземна компанія збирається заробити на розпродажу власності стратегічного оборонного підприємства, яке поставляє продукцію в рамках міжнародних програм освоєння космосу (як у нашому випадку ВАТ «ЧеЗаРа») і на яке іноземні громадяни (які навіть є акціонерами) не мають доступу. Для цього їй знадобиться судовий позов з вимогою заарештувати майно підприємства або накласти заборону на дії його менеджменту.

Кінцева мета може бути дуже проста — зірвати виконання стратегічних замовлень космічного та оборонного характеру. Тоді підприємство втратить замовлення та обмеження щодо секретності та доступу іноземців на територію. А маючи такий доступ, уже можна руками судових виконавців знімати небажаний менеджмент і розпродавати підприємство частинами, виводячи отримані гроші через офшорні компанії. Нагадаємо, що більш як 50% акцій «ЧеЗаРа» придбали три офшори, підконтрольні Arca Capital.

Заступник співвласника Arca Capital у липні 2008 року подав позов до Ворошиловського райсуду
м. Донецька на водія свого шефа Олександра Калиниченка. Суд, на забезпечення позову, виніс ухвалу про арешт всього майна «ЧеЗаРа». Ухвала, яка є чинною на всій території України, але приховується від менеджменту самого «ЧеЗаРа». І в будь-який момент могла запустити механізм виконавчої служби.

Цікаво, що пізніше — 22 серпня — цей самий суд скасував своє рішення, напевно, «забувши» повідомити про це виконавчу службу і «ЧеЗаРа».

Залишилося тільки підготувати громадську думку у плані правомірності таких дій з боку Arca Capital, яка з початку року годує всіх обіцянками про майбутні інвестиції. І тут без прес-конференцій з обвинуваченнями ФДМУ не обійтися — мовляв, обіцянки виконаємо, коли унеможливимо розкрадання коштів з заводу, заарештувавши його майно.

І заради цього іноземний інвестор ладен порушити виробничу діяльність. Природно, коли підприємство почне вмирати, втрачаючи збут, розмова буде інша. Тоді причини для подальшого невиконання обіцянок шукати не доведеться і продаж майна видаватиметься єдиним розумним виходом.

На жаль, ця теорія добре працює на практиці. За словами Сергія Москвіна, заступника голови Держагентства України з питань інвестицій та інновацій, котрий виступив на форумі, тільки в 2007 р. за схожою схемою відбулося близько 3000 рейдерських поглинань і захоплень, на яких спеціалізуються від 30 до 50 юридичних компаній.

Отже, був би замовник, а виконавці знайдуться. І держава в особі ФДМУ, яка володіє частиною акцій підприємства-жертви, навряд чи його врятує.