Сьогодні для успішного ведення бізнесу іноді недостатньо мати нехай навіть найкомфортабельніший, але стаціонарний офіс, де все устаткування прив’язане до одного місця. Одним мобільним телефонним зв’язком теж не завжди обійдешся. Для оперативного вирішення ряду питань потрібна повна мобілізація робочих місць, тобто створення мобільного офісу.
Кілька технологій і маса пристроїв
Завдання, що стоять перед мобільним офісом: створення документів «на ходу», робота з базами даних, прийом-відправлення електронної пошти, робота в Інтернеті, можливість моментального відправлення платежів і відстеження стану банківського рахунку. А основні вимоги, які мусять бути дотримані, — це висока продуктивність, постійний і високошвидкісний доступ до Інтернету і локальної корпоративної мережі, можливість гнучкого та швидкого адміністрування, забезпечення безпеки. Для вірного і точного дотримання цих правил потрібен високошвидкісний обмін даними, що стало можливим із появою нових технологій.
Bluetooth (дослівно «Блакитний Зуб» — прізвисько датського короля, котрий об’єднав Данію і Норвегію, — натяк на загальну об’єднавчу роль технології) — це стандарт передачі інформації за допомогою радіозв’язку, що використовує мініатюрні недорогі засоби, між мобільними і настільними комп’ютерами, мобільними телефонами і будь-якими іншими портативними пристроями на невеликі відстані. Група лідируючих фірм в галузі телекомунікацій утворила Bluetooth Special Interest Group і вивела дану технологію на ринок. При використанні технології відстань між пристроями може бути до 10 або до 100 метрів. Швидкість передачі становить близько 426 кбіт/с у симетричному режимі в обох напрямах, а робоча частота стандарту — 2,4 ГГц. Ця технологія використовується для організації бездротових з’єднань робочого місця з периферійними пристроями (принтерами, сканерами, цифровими фото- і відеокамерами тощо).
Для створення бездротової мережі офісу використовується технологія Wi-Fi стандарту IEEE 802.11b для продуктів бездротових мереж, які працюють на частоті 2,4 ГГц із швидкостями доступу 11 Mбіт/с. Вона дозволяє успішно застосовувати дані пристрої у великих організаціях або для оперативного розгортання робочих місць, обладнаних комп’ютерною й офісною технікою, об’єднаних у локальну мережу з доступом до ресурсів Інтернету (приміром, розгортання мобільного «Передвиборного штабу» на базі Wi-Fi мережі). Встановлення точок доступу стандарту IEEE 802.11b може розширити площу покриття бездротовою мережею офісу. Мобільний користувач, зареєстрований на кожній із точок доступу, може вільно переміщатися між зонами їхнього покриття. Досягнення максимальної площі покриття можливе при використанні ретрансляторів й інших пристроїв, що забезпечують максимальну дальність поширення радіосигналу.
Для доступу в Інтернет можна використовувати як звичайне підключення по виділеній лінії, так і по мережах мобільних операторів через GPRS. GPRS (General Packet Radio Service) — послуга пакетної радіопередачі даних, що забезпечує швидкість передачі даних у трохи модернізованих мережах GSM.
На думку експертів, потреба в бездротовому доступі до локальних мереж зростає у міру збільшення числа мобільних пристроїв, таких, як ноутбуки і PDA (Personal Digital Assistant — «персональний цифровий помічник», термін, що закріпився за кишеньковими комп’ютерами — КПК), а також із зростанням бажання користувачів бути залученими до мережі без необхідності «встромляти» мережний дріт у свій комп’ютер. За прогнозами, до кінця 2003 року у світі буде понад мільярд мобільних пристроїв.
GPRS поступово дорослішає
Деякі українські оператори мобільного зв’язку вже підтримують дану технологію, хоча пропонують її лише для контрактних абонентів, і діє вона поки лише на території декількох великих міст і областей.
Відмінністю GPRS від традиційного мобільного виходу в Інтернет є не щохвилинна плата, а плата за трафік, тобто кількість прокачаної інформації. Максимальна швидкість прийому і передачі даних багато в чому визначається кількістю так званих тайм-слотів, які підтримують використовуваний мобільний телефон. Існуючі моделі з вісьома слотами теоретично можуть забезпечити прийом до 107,2 кбіт/с. Більшість же представлених сьогодні на ринку апаратів підтримують до чотирьох тайм-слотів, і максимальний прийом можливий до 53,6 кбіт/с. Також якість зв’язку прямо залежить від завантаження базової стільникової станції (прийомопередавача), у зоні якої ви в даний момент перебуваєте. У ході експериментального дослідження, проведеного спеціалістами, встановлено, що максимальна швидкість передачі даних у Києві досягає лише 33,6 кбіт/с.
На деяких моделях мобільних телефонів можна приймати вхідні виклики, а також самому робити дзвінки, не розриваючи при цьому сеанс прийому і передачі даних, наприклад доступу до мережі Інтернет. GPRS дозволяє реально використовувати послуги MMS (Multimedia Messaging Service) — обмін мультимедійними повідомленнями, що складаються з кольорової анімованої картинки, звукового й текстового супроводу; визначати місцеперебування, здійснювати доступ до корпоративних інтрамереж; управляти об’єктами та різноманітними процесами на відстані; передавати відеозображення в режимі реального часу; використовувати GPRS-роумінг, тобто здійснювати прийом і передачу даних із використанням технології GPRS у мережах закордонних операторів.
Так, T-Mobile, один із найбільших у світі операторів стільникового зв’язку, оголосив про початок роботи навігаційної мобільної служби в Німеччині, що використовує мережу GPRS. Дана служба розрахована на автомобілістів і передбачає використання приймача GPS («Global Positioning System» — «глобальна система місцевизначення», що складається з 24 супутників, мережі наземних станцій спостереження за ними і необмеженої кількості користувальних приймачів-обчислювачів і призначена для визначення поточних координат користувача-автомобіліста на поверхні Землі чи в навколоземному просторі), із якими мобільний GPRS-телефон взаємодіє по з’єднанню Bluetooth. Вибір оптимального маршруту автомобіля здійснюється з використанням поточних координат, отриманих за допомогою GPS, і даних про поточну дорожню ситуацію на спеціальному сервері T-Mobile, зв’язок із яким встановлюється по мережі GPRS. По ходу руху на цей сервер із GPRS-телефона постійно передається інформація про місце розташування користувача, а із сервера на телефон — необхідні дисплейні і голосові команди. Наступної осені T-Mobile планує розширити сферу дії своєї нової служби і на інші європейські країни.
Мобільний офіс усерйоз
Наскільки український ринок готовий до пропозиції готових рішень для створення мобільних офісів? При «мобілізації» важливий комплексний підхід до придбання устаткування, побудови бездротових мереж, підключення до операторів мобільного зв’язку. Потрібно вибрати й узгодити необхідне устаткування: мобільні телефони, ноутбуки, кишенькові комп’ютери, принтери, сканери, відеообладнання для спостереження з метою безпеки об’єктів. Чи реально це здійснити в наших умовах і чи багато хто може це дозволити?
Фахівці дають позитивну відповідь. Дані завдання можуть бути вирішені на сьогодні, і більше того — вони вже реалізуються. Є компанії, що спеціалізуються на питаннях створення бездротових мереж, українські оператори надають послуги пакетної передачі даних (GPRS), а на ринку представлений досить великий асортимент необхідного устаткування. У спеціалізованих торгових мережах без труднощів можна знайти сучасні мобільні телефони, що підтримують ці технології. Також пропонується великий асортимент портативної комп’ютерної техніки: ноутбуки, кишенькові комп’ютери, а також всілякі аксесуари до них. Можливості розширення використовуваних функцій портативної комп’ютерної техніки зараз обмежуються лише фантазією та кількістю грошей у гаманці.
Фахівці запевняють, що за допомогою кишенькового персонального комп’ютера можна не лише користуватися всіма додатками MS Office, а й працювати в Інтернеті, використовуючи, наприклад, свій мобільний телефон. Якщо ви перебуваєте на зустрічі, провести презентації допоможе компакт-флеш-відео-вихід Prolink CF VGA Output Card, що з’єднає КПК із мультимедійним проектом або телевізором. У дорозі незамінну допомогу надасть компакт-флеш-GPS-модуль, за допомогою якого можна не лише визначити своє місцеперебування, а й розрахувати найзручніший шлях руху.
Ну а маленькі радості, такі, як доступ до локальної комп’ютерної мережі, факс-модемний зв’язок, FМ-приймач і цифрова фотокамера, теж легко реалізувати завдяки компакт-флеш-картам розширення.