UA / RU
Підтримати ZN.ua

Міфи та рифи працевлаштування

Що є визначальним чинником у процесі успішного працевлаштування? «Правильна» освіта, професійні навички, особиста чарівність, грамотно складене резюме, нарешті, просто щасливий випадок?..

Автор: Оксана Приходько

Що є визначальним чинником у процесі успішного працевлаштування? «Правильна» освіта, професійні навички, особиста чарівність, грамотно складене резюме, нарешті, просто щасливий випадок? Ставити ці запитання не втомлюються психологи, соціологи, іміджмейкери, астрологи та інші наймані працівники рекрутингових агенцій.

Мері Елен Слейтер на шпальтах The Washington Post у тонкощі всіляких теорій не вдавалася. Зате проаналізувала з практичного погляду найстійкіші переконання тих, хто особисто стикався з проблемою працевлаштування. Особливо в досить юному віці.

Довгі резюме справляють краще враження

Попри те, що під час численних опитувань працівників відділів кадрів занадто довгі резюме неодноразово були визнані найстрашнішим жахом їхнього життя, кожна нова пошта приносить дедалі більшу кількість «епохалок». Показово, що найчастіше цим грішать молоді люди, хоча кожному зрозуміло, що до 30 років розжитися надто довгим послужним списком удасться хіба що володареві цілого набору негативних рис. З тими, кому бракує розуму не перелічувати всі свої 333 робочі місця за останні три роки, й так усе ясно. Біда в тім, що молоді люди купуються на рекламні обіцянки спеціалістів, які цілком професійно виманюють у них чималі гроші за складання багатосторінкових саг і чудово знають, що прочитано буде в кращому разі лише першу сторінку.

Найліпше місце пошуку
вакансії — Інтернет

Звісно, ніхто не сперечатиметься з твердженням, що шукати роботу найприємніше саме у віртуальному просторі. Однак той, хто хоче її знайти, мусить розуміти, що в Мережі «прописаний» тільки невеличкий і притому дуже специфічний сегмент ринку праці. І щоб отримати задоволення не стільки від самого процесу, скільки від його результату, слід передусім звертатися у професійні асоціації, відвідувати спеціалізовані ярмарки вакансій, підтримувати добрі стосунки зі своїми наставниками та викладачами, не давати забути про себе в місці проходження виробничої практики.

Дипломи та ступені,
особливо MBA,
гарантують більш високі
початкові заробітки

Звісно, якість освіти істотно впливає на рівень оплати праці. Та все ж, перш ніж розжитися черговою «кірочкою», слід поцікавитися реальними ставками для представників саме вашої професії з нею і без неї.

Безглуздо намагатися знайти хорошу роботу влітку

А також на Різдво, Великдень, в осінню сльоту і під час цвітіння магнолій. Усі ці виправдання власних лінощів не мають жодного стосунку до реальної сезонності ринку праці. Звісно, якщо справа стосується збирача винограду, то від неї нікуди не дінешся. У решті ж випадків процес звільнення старих і пошуку нових працівників іде досить активно незалежно від пори року, і вже тим більше від погоди за вікном.

Якщо ви не знайшли
спільної мови з начальством, звільняйтеся

Насправді знайти в кріслі свого боса абсолютного самодура і повного непрофесіонала досить проблематично. При цьому більш ніж імовірно, що якісь особисті риси його (чи її) здаватимуться вам нестерпними. Якщо це виключно ваш суб’єктивний погляд, то у ваших же інтересах навчитися управляти власними емоціями і знаходити спільну мову з людьми, які не викликають у вас особистої симпатії, але чий професійний досвід іде на користь справі. І що раніше ви пройдете цю нелегку школу (особливо з урахуванням юнацького максималізму), то легше вам буде надалі домагатися позахмарних кар’єрних висот. Якщо ж проблема у професійних якостях вашого боса, то й тут квапитися не слід — а раптом це місце дуже скоро звільниться, і ви виявитеся на нього головним претендентом...

Ваші вимоги суперечать
нашим законам

Перекласти українською мовою останнє побажання Мері Слейтер найскладніше. Фраза «Ваші вимоги суперечать нашим законам» в Америці досить популярна. Причому ті, хто найчастіше за все вимовляє її на своєму робочому місці, опиняються в найменш виграшній ситуації. Якщо тільки ви, звісно, не негр, не ВІЛ-інфікований, не гомосексуаліст тощо — за текстом популярного в нас американського анекдоту. У решті випадків (ну хіба що ще за винятком сексуальних домагань) виступити на захист ваших трудових прав не надто квапляться навіть американські юристи. Адже існує (принаймні у них) ціла низка пунктів контракту, що їх вносять туди на підставі двосторонньої угоди. І дуже рідко — за стандартними циркулярами відповідної профспілки. Загалом, закони законами, але існує ж іще й контракт.