UA / RU
Підтримати ZN.ua

Linux здатен конкурувати з Windows

Сьогодні в Україні 20% комп’ютерів продають із операційною системою Microsoft Windows. На решту користувачі ставлять піратські версії, і тільки мала частина залишає або встановлює ОС на базі Linux...

Автор: Герман Богапов

Сьогодні в Україні 20% комп’ютерів продають із операційною системою Microsoft Windows. На решту користувачі ставлять піратські версії, і тільки мала частина залишає або встановлює ОС на базі Linux.

Відповідно до звіту Інституту вивчення проблем глобалізації (Брюссель), нині практично з кожним новим ПК поставляється та або інша версія програмної платформи Microsoft Windows, що відчутно погіршує конкуренцію в цьому сегменті ринку. У звіті пропонуються кілька способів ослаблення монопольного становища Microsoft на ринку ОС. Так, пропонується запровадити спеціальну систему знижок, які стимулюють споживачів до переходу на альтернативні програмні платформи. Крім того, теоретично можна зобов’язати продавців пропонувати до кожної моделі комп’ютера кілька операційних систем на вибір. Утім, на практиці використовувати таку схему, імовірніше за все, буде важко. Таким чином, думають автори дослідження, найприйнятніший спосіб розв’язання проблеми полягає в тому, щоб забезпечити роздільний продаж ПК і операційних систем.

З другого боку, не всі користувачі комп’ютерів мають достатні знання та навички, потрібні для встановлення ОС та настроювання ПК. Та й не факт, що всі споживачі погодяться на купівлю комп’ютера без попередньо встановленої операційної системи.

До речі, сьогодні операційні системи на базі Linux надають не менше можливостей, аніж Windows. А встановити їх, за бажання, не становить особливих труднощів. Але найголовніше, вони поставляються безплатно, а за Windows і всі продукти Microsoft потрібно платити, причому реальні суми. Так само зазначимо, що Microsoft узяла курс на ускладнення ОС, додавання усіляких візуальних і інших ефектів, що потребують серйозних ресурсів комп’ютера.

Водночас є багато варіантів операційних систем, побудованих на Linux, зокрема з дружніми графічними інтерфейсами, не гіршими за Windows, які не потребують таких ресурсів. Вони можуть запускатися навіть на машинах п’ятирічної давнини.

Для новачків особливо підійдуть дистрибутиви Mandriva, Freespire, Ubuntu або OpenSuSE. Є й інші, але їх можна буде спробувати згодом. Дистрибутив — це варіант ОС на Linux із набором програм, який передбачає весь спектр необхідного для роботи на ПК.

Приміром, Freespire 2.0 — нова версія десктоп-орієнтованого дистрибутиву Linux, заснованого на Ubuntu, котрий містить пропрієтарне ПЗ (яке належить стороннім виробникам), таке як аудіо- та відеокодеки (mp3, Windows media та ін.), Java, Flash, пропрієтарні драйвери для відеокарт NVidia і Ati, драйвери для Wi-Fi адаптерів, Adobe Acrobat і багато іншого.

Можна вибрати Runtu — дистрибутив Linux, заснований на Ubuntu, доповнений повною підтримкою російської мови і великою кількістю необхідного для комфортної роботи ПЗ. Орієнтований переважно на російськомовних мігрантів із Windows-платформи, не здатних довстановити повну підтримку російської мови і скачувати потрібні для роботи додатки з Інтернету. У дистрибутив умонтовано Wine — вільну версію Windows API, яка дозволяє запускати невеличкі додатки Windows подвійним кліком.

Mandriva Linux 2007 містить у собі новітні інновації у сферах офісних додатків, мультимедіа, Інтернету і 3D-десктопів. Головним нововведенням у Mandriva Linux 2007 стали робочі столи AIGLX і Xgl 3D (прискорений).

Якщо немає бажання все це скачувати з Інтернету, можна купити на диску і в Україні з готовими дистрибутивами за символічну ціну (як на Петрівці), замовивши на відповідних сайтах, присвячених opensource — відкритому ПЗ. Компакт-диск обійдеться в 5 грн., а DVD — 15 грн.

Не треба боятися встановлювати Linux. Здебільшого на комп’ютері уже встановлено операційну систему Microsoft Windows, і ви не знаєте, як установити іншу. Проте це дуже просто. Дистрибутиви більшості ОС на базі Linux можуть бути записані на компакт-диск (режим Live CD) і запускатися безпосередньо з нього, не «убиваючи» Windows. Коли ж цілком звикнете до нової ОС, можна буде встановити її на жорсткому диску комп’ютера.

Ще, аби дізнатися, які дистрибутиви підходять, відвідайте спеціальний сайт Linux Distribution Chooser. Він дозволяє новачкам швидко і без зайвих складнощів вибрати собі дистрибутив, виходячи з відповідей на прості запитання. Донедавна цей запитальник був лише англійською, а тепер є і досить якісний російський переклад. Довідкові посилання виведуть на інформацію англійською на Wikipedia. Але за бажання можна перекласти текст або пошукати подібну інформацію російською, адже є вже купа спільнот OpenSource, тематичних сайтів і блогів. Після відповіді на кілька простих і невигадливих запитань виводиться перелік дистрибутивів із коротким описом.

Що стосується настроювання периферійних пристроїв, то під час встановлення операційної системи здійснюється ідентифікація і настроювання всього обладнання, включаючи відеокарти, звукові карти, мережні контролери й інші пристрої без втручання користувача. При підключенні через інтерфейси USB або FireWire у системі автоматично розпізнаються різні пристрої, включаючи флеш-карти, CDR, жорсткі диски та DVD.

І наостанок для тих, хто особливо сумнівається — сьогодні в Україні комп’ютери продають із попередньо встановленими операційними системами: Windows або Linux. Тож вибір за покупцем.