UA / RU
Підтримати ZN.ua

КРОК НАЗУСТРІЧ. РОСІЙСЬКІ ТА УКРАЇНСЬКІ ЕНЕРГОМАШИНОБУДІВНИКИ ЗНАХОДЯТЬ СПІЛЬНУ МОВУ

На початку нинішнього року було підписано угоду про співробітництво та виробничу кооперацію між НВО «Електроважмаш» (Харків) і АТ «Електросила» (Санкт-Петербург)...

На початку нинішнього року було підписано угоду про співробітництво та виробничу кооперацію між НВО «Електроважмаш» (Харків) і АТ «Електросила» (Санкт-Петербург). На думку фахівців, ця угода може стати «першою ластівкою» на шляху реальної реінтеграції енергомашинобудівних комплексів двох держав.

Слід зазначити, що ще 1999 року обидва підприємства брали участь у міжнародному тендері, намагаючись отримати замовлення на виготовлення нового турбогенератора для Київської ТЕЦ - 6. Перемогли харків’яни, хоча претенденти були дуже серйозні. Крім «Електросили» — транснаціональні гіганти енергомашинобудування — «Сіменс» і «ABB».

При цьому досвід боротьби з західними конкурентами підказував — без взаємної кооперації ні російським, ні тим паче українським підприємствам довго «на плаву» не протриматися.

У даному разі така кооперація визначена історично. Можна лаяти чи хвалити методи економічного управління та планування в колишньому СРСР, але реальність така, що на електростанціях Росії встановлено 244 турбо- і гідрогенератори, зроблених у Харкові. А на українських електростанціях тоді ще ленінградська «Електросила» встановила 155 аналогічних агрегатів свого виробництва. Усі чотири українські АЕС, які діють сьогодні, оснащені турбогенераторами потужністю від 220 до 1000 МВт, зробленими на «Електросилі», а на Нововоронізькій АЕС, у Росії, працюють «півмільйонники» з «Електроважмашу».

Першим досвідом у цьому напрямі стало відродження виробничої кооперації між харківським «Електроважмашем» і петербурзькою «Електросилою» у ході реконструкції турбогенератора на Нововоронізькій АЕС. Цей досвід виявився дуже вдалим і ліг в основу нової моделі співробітництва двох підприємств.

Якість робіт, досягнута виконавцями, відповідає світовим стандартам і по-справжньому вражає. Підвищилася економічність і надійність агрегата, ресурс роботи збільшився як мінімум до 30 років.

Сьогодні подібної реконструкції очікують понад 10 українських турбогенераторів потужністю по 1000 МВт. Їх модернізація вже намічена на Рівненській, Запорізькій АЕС та інших енергопідприємствах України. Розрахунки фахівців свідчать: реновація, подібна до зробленої на Нововоронізькій АЕС, дозволить продовжити робочий ресурс, а також значно підвищить безпеку та техніко-економічні параметри українських турбогенераторів, які підлягають реконструкції.

Електроважмашівці покладають на партнерство, що намітилося, великі надії, тим паче, що «Електросила» 2000 року ввійшла до складу найбільшого в Росії енергомашинобудівного концерну «Силові машини». Концерн об’єднав провідні підприємства галузі — Ленінградський металевий завод, «Електросилу», завод турбінних лопаток, Калузький турбінний завод. У його складі й компанія «Енергомашекспорт», яка традиційно представляє на зовнішньому ринку продукцію галузі.

Концерн надав роботу понад п’ятнадцяти тисячам чоловік, а сукупний портфель замовлень наближається до 1 млрд. доларів.

Навіть попередні оцінки свідчать, що участь у реалізації спільних українсько-російських проектів дозволить «Електроважмашу» протягом трьох найближчих років збільшити обсяг продукції, що випускається, і послуг як мінімум удвічі.

Економісти обох країн стверджують — співробітництво між Росією та Україною набагато вигідніше, ніж із західними фірмами. Приміром, концерн «ABB» пропонує ціни, суттєво вищі, ніж пітерська «Електросила», вартість робіт якої мінімізується, у тому числі, за рахунок одночасної модернізації кількох агрегатів. Другий важливий чинник подібної кооперації — наймогутніший економічний поштовх харківському «Електроважмашу», який отримає серйозне завантаження високотехнологічними замовленнями на тривалу перспективу. Передбачається, що за відповідних гарантій російського й українського партнерів технічне обслуговування українських генераторів може стати виключним правом українського підприємства.

Здавалося б, усе так просто, однак питання про спільні проекти вирішувалося далеко не одним розчерком пера. Подібні заходи вимагають безлічі технічних узгоджень, ретельної підготовки, продуманої координації виробництв, кооперації при постачаннях запасних частин і конструкційних вузлів. Слід віддати належне терпінню і наполегливості керівників і фахівців харківського й пітерського підприємств, які взяли на себе вирішення цих непростих проблем.

Поглиблена й історично неминуча реінтеграція провідних енергомашинобудівних підприємств України й Росії, що несе в собі величезний економічний і політичний потенціал, вимагає всебічної підтримки, у тому числі й на урядовому рівні.

* * *

АТ «Електросила» (Санкт-Петербург) — найбільше в Росії та на території колишнього СРСР енергомашинобудівне підприємство, що спеціалізується на виробництві турбо- і гідрогенераторів, автоматизованих систем контролю і управління ними, а також великих електричних машин перемінного й постійного струму, тяглових двигунів.

У даний час АТ «Електросила» успішно подолало спад виробництва, що відбувався у важкий період входження в ринок, й суттєво розширило асортимент продукції, що випускається, відповідно до потреб клієнтів. Це дозволило підприємству зайняти лідируюче становище на ринку генераторного устаткування та електричних машин Росії. Його основними клієнтами є енергосистеми країни, металургійні та гірничо-збагачувальні комбінати, суднобудівні підприємства, а також виробники залізничного транспорту.

Турбогенератори — один з основних видів продукції АТ «Електросила». Діапазон потужностей турбогенераторів, які випускаються компанією, від 1,5 до 1200 МВт.

У сфері гідрогенераторобудування АТ «Електросила» входить у число шести провідних найбільших електротехнічних компаній світу. З огляду на те, що зростання сектора енергомашинобудування в Росії протягом найближчих кількох років малоймовірна, АТ «Електросила» бачить своє завдання в переорієнтуванні з продажу нового обладнання внутрішнім споживачам у бік надання в більшому обсязі складних сервісних послуг.

* * *

Науково-виробниче об’єднання «Електроважмаш» цього року відзначає своє 55-річчя. За ці роки виготовлено: 660 турбогенераторів потужністю до 500 МВт для ТЕС, АЕС, ТЕЦ; 132 гідрогенератори потужністю від 5 до 430 МВт для ГЕС, ГАЕС;

Турбогенераторами виробництва НВО «Електроважмаш» укомплектовано 73% потужностей ТЕС, ТЕЦ України, гідрогенераторами — 78% потужностей гідроелектростанцій. Турбогенератори й гідрогенератори з маркою «Електроважмаш» працюють у більш ніж 30 країнах світу.

Об’єднання — єдиний постачальник комплектного електроустаткування для магістральних, пасажирських, маневрових тепловозів, електровозів, дизель-поїздів і міського транспорту. У багатьох галузях промисловості експлуатуються електричні машини постійного і перемінного струму.

НВО «Електроважмаш» — підприємство з високими технічними можливостями: широко розвиненим специфічним для електромашинобудування електроізоляційно-обмотувальним виробництвом, випробувальною і дослідницькою базою, інструментальним, зварювальним, ливарним виробництвом. За роки незалежності України НВО «Електроважмаш» не втратило свій науково-технічний і виробничий потенціал, продовжує освоювати нові види продукції.

НВО «Електроважмаш» постійно встановлює ділові контакти з партнерами України, близького і далекого зарубіжжя, розширює географію постачань продукції. У найближчі три роки повністю відновити потенціал НВО «Електроважмаш» і збільшити обсяг виробництва в 2,5 разу — головне завдання, яке ставить менеджмент об’єднання.