Столиця готується до міжнародного інвестиційного конкурсу з передачі в управління "Київенерго"
Навідати компанію "Київенерго" мене змусила новина про чергове підвищення тарифів на електроенергію з березня нинішнього року й квитанція із зашкальною сумою за опалення в будинку з лічильником. Попри те що вартість нафти й газу знизилася, споживачеві від цього легше не стало. Проводити громадські слухання з питання тарифів і надавати їх економічне обґрунтування тепер не треба. Питання про подорожчання давно вирішено: підвищені тарифи затверджено постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, іще в лютому 2015 р.
З тепловою енергією теж усе гранично ясно: тарифи - непідйомні, послуги - нікудишні. Приміром, у теплому січні (морози стояли з тиждень, батареї ледве гріли, а рушникосушилка вночі була холодна) в "Київенерго" примудрилися нарахувати суми, що перевищують половину прожиткового мінімуму. Додзвонитися за трьома номерами компанії, виділеними начебто для спілкування зі споживачами, неможливо. Там через автовідповідач пропонуватимуть непотрібні вам послуги, а після півгодинного очікування консультації фахівця просто вимкнуться.
Вихід один - нанести візит монополістові. І тут відразу слід попередити, що в центрі обслуговування клієнтів очікує дуже вели-и-и-кий сюрприз: кілометрова черга, простоявши в якій - просто змарнуєш час. Це киянам уже добре відомо.
Однак далеко не всі пам'ятають, що "Київенерго" перебуває в комунальній власності. І віддане в користування приватній компанії лише на певний термін. Договору у вільному доступі немає, але всім відомо, що його дія спливає в 2017 р. А оскільки претензій до орендарів у жителів столиці хоч греблю гати, вони мають право сподіватися на перегляд договору. Причин більш ніж достатньо. Стрічки новин різних років рясніють свідченнями свавілля енергетиків. Ось лише деякі факти. Ще в грудні 2010 р. на пленарному засіданні навіть секретар міськради О.Довгий нарікав на відмову "Київенерго" звітувати перед Київрадою про свою діяльність. Багато ЗМІ цитували виступи депутатів (Н.Новак, М.Волиці) з претензіями до компанії: мовляв, у неї в управлінні комунальне майно, за використання якого не платять. Крім того, підприємству надано низку пільг з оплати землі, але воно не йде місту назустріч: блокує наряди на підключення нових будинків, побудованих за бюджетні гроші.
Були й радикальніші оцінки діяльності. Так, на думку директора "Інституту розвитку міста" Олександра Сергієнка, все, на чому "Київенерго" заробляє мільярди (ТЕЦ-5, ТЕЦ-6, завод "Енергія", теплові мережі, сотні котелень), належить киянам. Компанія використовує ці потужності за смішні гроші. За його словами, кочегар наживається на власникові котельні.
Крім емоційних характеристик є й суто офіційні. У 2008 р. КРУ проводило ревізію фінансово-господарської діяльності "Київенерго" і встановило, що компанія завищила різницю між фактичною вартістю відпущеної теплової енергії та встановленими тарифами на 44,26 млн грн. Саме таку суму мав компенсувати міський бюджет монополістові. За свою принципову позицію причепливі контролери поплатилися: наступного року їх зовсім не пустили на підприємство.
Очевидно, було що ховати. І не тільки в компенсації, а й у використанні газу. Річ у тім, що ціна на паливо, використане для виробництва електричної енергії, була вдвічі вища за ціну палива для виробництва теплової енергії. Як пояснив ЗМІ колишній керівник "Київенерго" І.Плачков, через кілька років після передачі компанії в користування приватній структурі (до 2010 р.) використання дорогого газу зросло з 12 до 29%. А це навар у сотні мільйонів гривень, які зі своєї кишені заплатили кияни.
Що вже казати про так звані інші операційні витрати. Були роки (наприклад 2010-й), коли в цей рядок фінансового звіту компанії вписували понад 1 млрд грн без розшифрування, на що саме було витрачено гроші.
Попри все це, в роки правління столицею Олександра Попова готувалася передача всього енергетичного комплексу міста в концесію "Київенерго" (проект навіть розглядався на засіданні профільної депутатської комісії). Задуму не реалізували. Але що показово - тоді компанія закінчила 2011 р. (за її ж звітами) зі збитками майже 1,2 млрд грн. Зате 2012-й - суцільний успіх: чистий прибуток становив понад 2,3 млрд грн. Правда, кияни жодної різниці не відчули: якість послуг не підвищилася, тарифи зростали і нині стали просто непідйомними.
Тепер шукати вихід із ситуації взялася комісія Київради з питань ЖКГ і ПЕК. На своєму засіданні 14 березня вона поставила перед керівництвом міста і "Київенерго" кілька конкретних завдань. Насамперед ідеться про підготовку міською владою міжнародного інвестиційного конкурсу по "Київенерго", в ньому на рівних із вітчизняними взяли б участь зарубіжні профільні компанії, що досягли успіху на ринку комунальних послуг.
ДПЕК із цього списку не виключається, але спочатку вона має виконати свої вже задекларовані інвестиційні зобов'язання. Зокрема, оснастити майже всі багатоповерхівки столиці лічильниками тепла (за винятком невеликих будинків, де немає підвалів для встановлення обладнання). Це убезпечить киян від переплат за подачу тепла, від яких вони страждають зараз.
Очікується, що припиняться й маніпуляції з гарячою водою. Якщо "Київенерго" хоче надавати цю послугу, то компанія зобов'язана буде перейти на нормативну подачу гарячої води. А це означає, що вода у квартирах має бути певної температури - 50-75 градусів. Причому відразу, а не через "надцять" хвилин після відкриття крана.
Залишається сподіватися, що кияни таки дочекаються цивілізованих комунальних послуг за реальні гроші.
Коментар
Володимир БОНДАРЕНКО, депутат Київради, голова комісії з питань ЖКГ і ПЕК:
- Виходячи з того, що "Київенерго" забезпечує столицю електричною і тепловою енергією, поєднуючи процеси виробництва, транспортування й збуту енергоресурсів, експлуатує практично всі енергетичні об'єкти, що знаходяться у столиці (за винятком Дарницької ТЕЦ), місто повністю залежить від цього монополіста.
Правда, нинішні проблеми в ЖКГ столиці, на які місто майже не може впливати, почалися не вчора. Своїм коріннями вони сягають у часи створення так званих холдингів (спочатку хлібного, потім енергетичного), які послужили механізмом задоволення фінансово-економічних амбіцій близьких до влади людей. Робилося це усуненням міської громади від її ж власності. Тиснули на структури, які представляли інтереси громади (міськраду, районні ради), підкуповували депутатів, заводили в "Київенерго" своїх людей від відомого ГАКу (Громадський актив Києва). Шукали підходи й до самого мера.
Створивши енергетичний холдинг, куди ввійшли найпотужніші комунальні підприємства, "Київенерго", "Київводоканал", "Київгаз", об'єднали все під одним дахом, тобто в одних руках. Контролювати фінансово-виробничі відносини між цими структурами стало досить важко, а після передачі частини холдингу (активів "Київенерго") у користування ДПЕК - практично неможливо. Хазяїн що хоче, те й робить.
От кілька прикладів з найбільш актуальної сфери - теплопостачання, за яке зараз люди викладають кругленькі суми. Я запитав дані щодо розрахунків за тепло в однотипних будинках з лічильниками і без них. Різниця приголомшила: від 24 до 30% не на користь останніх.
Та й із самими лічильниками була проблема. Навіть після того, як їх нарешті встановили (близько 4,5 тис. штук), брати до себе на баланс не поспішали і далі рахували не за показниками приладів обліку. Самі ж прилади навіщось купували дуже дорогі. До того ж вартість встановлення майже дорівнювала ціні лічильника.
Були непорозуміння і з ЖБК, ОСББ. Деякі з них мають у підвалах свої теплопункти, тобто власні бойлери. Однак, коли пішли прямі договори з "Київенерго", їм почали надходити квитанції за лічильником і за електроенергію, і за гарячу воду. Людям треба повернути гроші за переплату, як і за недогрів. Місту теж не завадило б заплатити за користування комунальним майном.
Ось через ці й багато інших причин слід переглянути чинний договір. Місту потрібна прозора система надання комунальних послуг і економічно обґрунтовані тарифи на них.
Вважаю, що міжнародний інвестиційний конкурс по "Київенерго", який міська влада має підготувати протягом цього року, дасть можливість вибрати гідну компанію, що надає якісні комунальні послуги. Ну а поки що робитимем усе можливе, щоб самоправства поменшало. Зокрема, вже домовилися з керівництвом "Київенерго", що не тільки на комісії в міськраді, а й на інших рівнях обговорюватимуться проблеми ЖКГ. Приміром, енергетики відкриють у себе дискусійний майданчик, на якому зацікавлені сторони, зокрема представники ЖБК, ОСББ, громадських організацій, зможуть порушувати й вирішувати болючі питання.