Остання сесія Львівської міськради обіцяла бути однією з найгарячіших. Насамперед тому, що на ній мали розглянути і прийняти ухвалу щодо можливого перенесення на околицю міста мистецького центру "Вернісаж". Проект ухвали вже був підготований і навіть завізований рядом міських чиновників. Дізнавшись про це, "вернісажівці" пообіцяли депутатам "гарячу" підтримку під стінами міськради. Однак несподівано напередодні сесії міський голова виніс двом чиновникам догани за нібито непогоджені з керівництвом мерії дії. Їхні рішення щодо перенесення "Вернісажу" мер назвав особистою думкою цих чиновників.
Проте у день сесії близько двох сотень підприємців усе ж зібралося біля стін міськради з досить красномовними транспарантами: "Ні агресивній забудові в охоронній зоні ЮНЕСКО", "Готель замість "Вернісажу". Кому це вигідно?", "Центр Львова - лише для багатих?", "Добродії депутати, "Вернісаж" вам не здолати" та інші. Тим часом у сесійній залі депутати і мер всіляко відхрещувались від ідеї перенесення "Вернісажу". Напередодні секретар міськради Василь Павлюк та кілька депутатів Львівської міської ради офіційно заявили, що жодних рішень щодо перенесення "Вернісажу" на депутатських комісіях не розглядали. Міський голова Андрій Садовий також запевнив, що не підпише цієї ухвали, що працівники мистецького центру можуть бути спокійними. Хоча й додав, мовляв, деякі депутати справді підходили до нього з такою пропозицією. "Назвіть прізвища!" - пролунало із залу.
Без згоди міського голови міські чиновники не могли наважитися підписати проект такої ухвали, заявив журналістам депутат міської ради Володимир Гірняк. Як він повідомив, ухвалу про виселення "Львівського вернісажу" завізували майже всі представники виконавчих органів Львівської міськради. І всі - без жодних зауважень.
Як розповів голова правління громадської організації "Мистецький центр "Львівський вернісаж" Юрій Ємельянов, проект ухвали "Про погодження Львівського комунального некомерційного підприємства "Центр розвитку туризму м. Львова" місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на вул. М.Кривоноса - вул. Замковій" було підготовлено ще наприкінці минулого року.
У пояснювальній записці, підписаній заступником начальника управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин департаменту містобудування Львівської міськради І.Гримак, про мету такого кроку говорилося прямо: "З метою перенесення ринку "Вернісаж" з пл. Вічевої,1 на вул. Кривоноса - вул. Замкову пропонується на розгляд сесії міської ради проект ухвали "Про погодження перенесення ринку "Вернісаж", погодження ЛКНП "Центр розвитку туризму м. Львова" місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Кривоноса - вул. Замковій".
- Вже понад десять років львівська влада робить спроби відселити нас з площі Вічевої на околицю міста, - говорить Ю.Ємельянов. - Уперше таку спробу було здійснено ще за часів правління міського голови В.Куйбіди. Тоді підприємцям вдалося "відбитися" від нападок. Закінчилося тим, що влада частково узаконила права мистецького центру. Проте лише частково.
Нині, відповідно до рішення Львівського виконавчого комітету від 22 травня 1998 р. №269 та рішення Львівського виконавчого комітету від 7 серпня 1998 р. №443, художники і майстри народної творчості використовують площу Вічеву як виставку-продаж "Вернісаж". З метою захисту творчих прав та відродження народних мистецтв художники та інші народні митці ще 20 червня 2007 р. утворили громадське об'єднання "Мистецький центр "Львівський вернісаж".
На переконання підприємців, Львівська міська рада хоче звільнити земельну ділянку, яку нині займає "Львівський вернісаж", з метою її продажу і подальшої забудови. Наміри влади частково підтверджувала й заява директора департаменту Євро-2012 Львівської міської ради Олега Засадного, яка пролунала ще 13 серпня 2008 р. під час прес-конференції. "На місці ринку "Вернісаж" у Львові збудують готель, сувеніри продаватимуть на площі Ринок", - зазначив він. Проте за останні роки про намір зводити тут готель ніхто офіційно не згадував.
- Перенесення "Вернісажу", цього острівця української самобутності, на околицю міста означатиме для нас смерть, - говорить львівська вишивальниця, член Спілки народних майстрів Марія Салига. - Львів'яни і туристи дуже часто приходять сюди не стільки щось придбати, як помилуватись чудовими народними виробами.
Розповідають, що коли під час свого перебування у Львові корейський посол оглядав місцевий мистецький "Вернісаж", то придбав собі на згадку вишивану серветку. Взяв її до рук і… поцілував. І тішився нею, неначе мала дитина. Автором цієї диво-серветки була Марія Салига. На скатертини, сорочки, серветки та інші мистецькі вироби приходять подивитись, ніби на виставку.
Не одну таку історію можна почути на львівському "Вернісажі". Взяти хоча б подружжя Франків - Аню і Володимира. На "Вернісажі" вони ось уже 20 років виставляють свої картини. Сьогодні "Вернісаж" - це окраса міста, місце куди сходяться всі туристи. Це і музей, і ярмарок водночас. Для Львова "Вернісаж" - це те саме, що для Києва Андріївський узвіз.
Наука, фахівці ЮНЕСКО, ІКОМОС довели, що земельна ділянка на пл. Вічевій (близько 0,25 га), де сьогодні розмістився "Львівський вернісаж", розташована у центральній частині історичного середмістя м. Львова і належить до охоронної зони ЮНЕСКО в межах ансамблю історичного центру: мури Низького Замку, руїни церкви Святої Катерини. Отож площа Вічева не підлягає забудові. Крапка.
До того ж тут знайшли собі роботу понад 300 осіб. Що дуже важливо для Львова.
Адже, за словами, президента Асоціації роботодавців Львівщини Зеновія Бермеса, 80% власних доходів місцевих бюджетів складає податок з доходів фізичних осіб. Є природна мотивація створювати робочі місця, щоб люди працювали і в бюджеті були гроші, - зазначив він.
Упродовж багатьох років Львівщина стабільно входить до першої десятки за кількістю малих підприємств на 10 тисяч населення. І про це часто згадує місцева влада. Але яка тривалість їхнього "життя"? Воно дуже коротке. За даними Головного управління статистики у Львівській області, за січень-вересень 2012 р. 36,3% від загальної кількості підприємств м. Львова спрацювали збитково і зазнали 843,5 млн. грн. збитку. Найбільшою частка збиткових підприємств була у діяльності готелів і ресторанів (66,7%). Тобто тих, на кого робить ставку львівська влада.
"Сьогодні "Львівський вернісаж" справді мало нагадує цивілізоване місце торгівлі. "Якби міськрада справді хотіла впорядкувати "Вернісаж", то зустрілася б з підприємцями, обговорила питання функціонування мистецького центру. Щоб остаточно узаконити право підприємців на площі Вічевій, достатньо рішення міськвиконкому", - переконаний Володимир Гірняк.
А допоки ризик відселення залишається, підприємці "Львівського вернісажу" пообіцяли влаштувати під стінами міськради ще не один протест.