UA / RU
Підтримати ZN.ua

«КАПІТАЛЬНІ» ОБЛІГАЦІЇ НОВИЙ ІНСТРУМЕНТ ЗАЛУЧЕННЯ ГРОШЕЙ ПЕРВИННИМ РИНКОМ ЖИТЛА

Останнім часом помітно збільшилася активність фінансових установ із залучення грошових ресурсів...

Автор: Артем Святненко

Останнім часом помітно збільшилася активність фінансових установ із залучення грошових ресурсів. Водночас удосконалюються існуючі і з’являються нові інструменти залучення грошей. Одним з таких інструментів, після довгої кризової перерви, знову стають цінні папери. Особливо популярні сьогодні емісії корпоративних облігацій. У цьому разі банки виступають і як емітенти або менеджери емісій цінних паперів, і як їхні основні покупці. Причина інтересу фінансистів до облігацій не стільки в пожвавленні фондового ринку, скільки в низькій дохідності і ліквідності державних цінних паперів, що вже давно обтяжує банкірів. Тому відразу ж після відновлення нормативних актів, що регламентують випуск облігацій підприємствами, а також згоди НБУ рефінансувати банки під заставу таких цінних паперів банківські аналітики із захватом почали пророкувати бум корпоративних облігацій.

Іпотечних у законодавстві немає,
а в житті існують

Як правило, облігації випускаються для залучення коштів під певні програми, і їхня дохідність та надійність залежать від якості цих програм. У цьому сенсі інтерес становить емісія облігацій ТОВ «Аркада-фонд», які журналісти вже встигли охрестити «іпотечними облігаціями», хоча випуск іпотечних цінних паперів законодавством України поки не передбачений.

Особливість цих цінних паперів полягає в тому, що джерелом повернення грошей за облігаціями є пакет кредитів, виданих банком «Аркада» на придбання житла, а кредити, у свою чергу, забезпечені заставою нерухомого майна. При цьому вартість закладеного майна за кожним кредитним договором перевищує суму кредиту більш ніж удвічі.

Нагадаємо, що банк «Аркада», пов’язаний відносинами власності з «Київміськбудом», спеціалізується на інвестуванні житлового будівництва і нині є лідером з кредитування на первинному ринку житла. За три з половиною роки банк «Аркада» видав близько 150 млн. грн. кредитів для інвестування житлового будівництва.

Облігації—кредити—квартири

Механізм залучення банком фінансових коштів шляхом емісії облігацій досить оригінальний. За рахунок коштів, отриманих від продажу облігацій, «Аркада-фонд» одержує в банку «Аркада» право вимоги за кредитами, наданими фізичним особам на будівництво житла. Виплату ж відсотків і погашення облігацій «Аркада-фонд» здійснює за рахунок коштів, що надходять від позичальників за іпотечними кредитами. Досвід розміщення облігацій першої емісії показав, що, незважаючи на новизну цього інструменту, механізм працює надійно, і гарантією цього служить наявність застави нерухомого майна, що і ріднить облігації «Аркада-фонд» з іпотечними цінними паперами.

Специфічний ризик невиконання фізичними особами своїх зобов’язань за кредитними договорами максимально мінімізований. Як пояснив начальник управління фондових операцій банку «Аркада» Любов Воробйова, у разі якщо відбудеться затримка виплати платежів за якимось кредитним договором, банк бере на себе зобов’язання замінити цей кредитний договір на рівнозначний. Проте подібних випадків під час обігу облігацій першої емісії зареєстровано не було.

Банк «Аркада» обслуговує емісію, здійснює всі грошові розрахунки і забезпечує ліквідність облігацій, щодня підтримуючи котирування купівлі і продажу облігацій на торгах ПФТС, а також гарантуючи їхній щоденний продаж і купівлю за ринковою вартістю самим банком. Саме можливість дострокового продажу облігацій і повернення вкладених коштів без утрати дохідності є основною перевагою облігацій порівняно з банківськими депозитами.

Дохідність знижується, але не привабливість

З 15 квітня банк «Аркада» почав розміщення облігацій уже другої емісії ТОВ «Аркада-фонд» на загальну суму 17 млн. грн. Усі цінні папери попереднього випуску (на суму 9 млн. грн.) були розміщені банком і погашені.

Термін обігу облігацій був збільшений порівняно з першим випуском, а дохідність дещо знижена, що пов’язано, як видно, із змінами ситуації на депозитному-кредитному ринку країни. Проте привабливість запропонованого інструменту навіть збільшилася, особливо з урахуванням останніх тенденцій зниження депозитних ставок. За словами Наталії Шибаєвої, головного економіста управління фондових операцій банку «Аркада», при розрахунках дохідності було враховано, що дохід від вкладення коштів в облігації оподатковується (на відміну від депозитного) прибутковим податком, і банк свідомо пішов назустріч своїм клієнтам. А оскільки розрахунки здійснювалися від досить високих березневих депозитних ставок, дохідність облігацій вийшла досить привабливою.

Облігації «Аркада-фонд» були випущені чотирма серіями, що мають характерні особливості. Облігації серії «A» зарезервовані для фізичних осіб — клієнтів банку і мають найвищу дохідність — 25% річних, термін обігу 6 місяців і номінальну вартість 100 грн. За словами працівників банку, для них було приємною несподіванкою активне придбання облігацій першої емісії населенням. Як видно, серія «A», із досить хорошою, як на сьогодні, дохідністю — своєрідна подяка фізособам за підтримку. Втім, облігацій цієї серії випущено не так багато — всього на 500 тис. грн.

Облігації серії «D» на суму 2 млн. грн. призначені для приватного розміщення. Дохідність у 21% річних за дев’ятимісячними облігаціями дасть змогу банку оперативніше вкладати кошти, залучені до фондів банківського управління, створених відповідно до Закону України «Про внесення змін у Закон України «Про проведення експерименту в житловому будівництві на базі холдингової компанії «Київміськбуд».

Серії «B» і «C», з дохідністю в 18% за 6-місячними облігаціями (7,5 млн. грн.) і 19% за 9-місячними (7 млн.грн.), мабуть, привернуть увагу банків та інвестиційних фондів, особливо у разі виникнення в них тимчасових труднощів із вкладенням коштів. Для цих фінансових установ дохідність у 15—20% річних нині цілком прийнятна, а з урахуванням високої надійності і ліквідності такого інструменту навіть приваблива. Номінальна вартість облігацій серій «B», «C» і «D» — 1000 грн. Облігації серій «A», «B» і «C» випускаються в бездокументарній формі. Депозитарій — «Міжрегіональна фондова спілка».

Оцінюючи факт випуску облігацій ТОВ «Аркада-фонд», слід зазначити, що крім створення нового інструменту залучення інвестицій у житлове будівництво, що саме по собі є досягненням, банк «Аркада» вирішує ще як мінімум два завдання: пожвавлення ринку облігацій і напрацювання досвіду використання іпотечних цінних паперів. Рано або пізно іпотека ввійде в наше життя, і досвід першопрохідників наближає цей час.

Довідка "ДТ"

ТОВ «Аркада-фонд» — оплачений статутний фонд — 1 300 500 грн. За станом на 31.12.01 року АКБ «Аркада» належить 99,96% статутного фонду. Основний вид діяльності — фінансові інвестиції в сфері житлового будівництва. Чистий прибуток у 2001 році — 289,6 тис. грн.