UA / RU
Підтримати ZN.ua

Хто заплатить за подряпину? Автомобіль напрокат — реально, але клопітно

Легко й приємно: прийшов, заплатив, сів і поїхав. Але не все так просто в автомобільному прокаті. І поспіх тут ні до чого...

Автор: Владислав Сурнін

Легко й приємно: прийшов, заплатив, сів і поїхав. Але не все так просто в автомобільному прокаті. І поспіх тут ні до чого. Одна маленька деталь — окрім вартості прокату, вам доведеться внести й заставну суму, що коливається від 500 до 1500 євро. (Ще не передумали кататися?) Саме з цієї суми, тобто своєї кишені, будете змушені заплатити за всі дрібні відколи, подряпини, тріщинки і навіть пролиту на сидіння каву. Щоб не платити за пошкодження, залишені до вас, складається акт видачі/приймання автомобіля. У ньому вказуються всі недоліки й пошкодження, котрі при поверненні автомобіля не враховуються. От і виходить, що ледь не найголовніше в автомобілі, взятому напрокат, — перелік пошкоджень. Що уважніші ви будете при укладанні договору й складанні акта, тим дешевше вам обійдеться прокат...

Тим часом у деяких випадках прокат — це оптимальна заміна особистому автомобілю. Адже користуватися особистим автомобілем щодня не завжди зручно, до того ж витратно з огляду на час і нерви (хто хоч раз у житті потрапляв у затори, знає, що витрати бензину приблизно порівнянні з витрачанням нервових клітин). А купувати автомобіль тільки для поїздок вихідного дня — аж ніяк не рентабельно. Якщо порахувати витрати на страховку, стоянку з охороною (або гараж), техогляд, техобслуговування, податки, регламентні роботи, прив’язані до часу (абсолютно байдуже — проїхали ви до чергового ТО одну тисячу кілометрів чи 90 тисяч; щоб зберегти гарантію, вам доведеться міняти оливу, фільтри й усякі «гумки»), можна зробити висновок, що на таксі було б дешевше.

Вже багато років в Україні (переважно, звісно ж, у Києві) розвивається мережа сервісів, які пропонують свої послуги з прокату автомобілів будь-якого класу.

У чому особливість прокату автомобіля?

Взяти автомобіль напрокат може як фізична, так і юридична особа. Основні вимоги для фізичних осіб такі:

— наявність паспорта;

— ідентифікаційний код;

— водійське посвідчення (стаж не менше 2—3 років);

— кредитна картка;

— мінімальний вік водія — 21—23 роки.

Юридичним особам потрібен більший пакет документів:

— доручення на право підписання договору оренди автомобіля та актів видачі/повернення автомобіля;

— паспорт довіреної особи (вік не менше 23 років);

— дійсне водійське посвідчення довіреної особи (стаж не менше 3 років);

— свідоцтво про держреєстрацію, довідка з управління статистики, довідка про реєстрацію особи як платника ПДВ або свідоцтво про оплату єдиного податку, реквізити з фактичною адресою і телефон.

Після цього підписується договір оренди, вноситься застава (500—1500 євро). Важливим моментом є той факт, що автомобіль видається і приймається з повним баком, а також у чистому вигляді. Інакше за бруд і порожній бак доведеться заплатити за вельми кусючими тарифами. Звісно, при укладанні договору оренди слід уважно читати весь текст і особливо те, що позначено «*» або написано дрібними літерами.

Тарифи на прокат автомобіля залежать від його класу: VIP, Бізнес, Середній, Економ, Позашляховики. А також від строку, на який берете автомобіль. Найдорожче обійдеться оренда автомобіля на один-три дні, а от довгостроковий прокат — від двох тижнів, навпаки, дасть змогу заощадити чимало грошей.

Особливістю нинішнього українського прокату слід вважати те, що тільки кілька компаній готові прийняти автомобіль в іншому місті. Здебільшого прокатні фірми приймають автомобіль у тому самому місті, в якому його було видано напрокат. Пробіг (часто, але не завжди) не обмежується. Заборонено лише виїзд за кордон.

Як додаткову послугу можна взяти напрокат GPS-навігатор, дитяче крісло тощо.

У деяких фірмах є спеціальні знижки для «недільних поїздок». Тобто автомобіль можна взяти в п’ятницю, повернути в понеділок, і це буде істотно дешевше, ніж у будні.

Також слід звернути увагу, що кількість автомобілів обмежена, а число охочих поїхати на уїкенд на природу — велике. Тому варто заздалегідь домовитися про оренду потрібного вам автомобіля, не зволікаючи до останньої хвилини.

Крім того, зверніть увагу на час повернення автомобіля. Найчастіше діє «готельне правило»: якщо ви не здасте автомобіль до вказаного часу, вам доведеться оплатити ще один повний день прокату.

Вдалих вам вихідних і приємних поїздок!