Наші батьки й діди, які отримували зарплату в твердій радянській валюті, мало експлуатували банкноти різними операціями. А от у наші дні паперові гроші перебувають у постійному русі: отримавши дохід, громадянин миттєво несе гривню в банк або пункт валюти, щоб обміняти її на тверду іноземну, оскільки навчений гірким досвідом з інфляцією. Конвертувавши зароблене в долари, українець знову йде в банк, щоб цього разу перетворити їх на гривні для оплати тих чи інших послуг… Така гостра недовіра до вітчизняної валюти породжує постійний обіг і швидке зношування грошових купюр.
Що потім відбувається з пошкодженими грішми?
Виявилося, що в цій сфері відбулися важливі зміни: з 2019 р. пошкоджені гривні можна здавати вже не тільки в НБУ, а й у комерційні банки.
Нацбанк поклав повноваження приймати в громадян зіпсовані купюри на три банки: Ощадбанк, Приватбанк і Райффайзен Банк Аваль. Саме вони тепер мають приймати в клієнтів дуже пошкоджені банкноти, причому не тільки в столиці, а й у регіонах, а також відправляти їх на експертизу в Київ, чим займалися раніше підрозділи Нацбанку в обласних центрах.
Щоб розібратися, як відбувається це в реальності, через кілька місяців після прийняття нових правил обміну, кореспондент DT.UA поспілкувалася зі співробітниками банків.
"Ми й раніше приймали в громадян пошкоджені купюри, - розповідає начальник відділу касових операцій одного з відділень Ощадбанку в Білій Церкві Ніна Ляднова, - але тепер ми наділені спеціальними повноваженнями. Просто на місці визначаємо ступінь зношеності банкнот, мало пошкоджені міняємо відразу ж, частину відправляємо в Нацбанк на експертизу, частину відбраковуємо як таку, що не підлягає заміні. Головна умова для обміну банкноти - схоронність 55% від первісної площі, решта може бути пошкодженою.
Ніякої доплати або переплати за обмін українських гривень немає, треба тільки набратися терпіння, оскільки підтвердження Нацбанку на обмін купюри можна чекати до двох-трьох місяців.
Що стосується приймання зіпсованих іноземних купюр, то я б порадила клієнтам, які бувають за кордоном, обміняти їх там, бо термін очікування в нас дуже великий - до шести місяців, і ми не даємо жодних гарантій, що закордонна сторона дасть підтвердження.
Крім того, під час обміну іноземних купюр стягується сплата 20% від вартості (не менш ніж 300 гривень у грошовому еквіваленті)".
До речі, в нових правилах передбачено, що кожен громадянин має право розплачуватися в магазині чи банку гривнями з невеликими надрізами (до 5 мм у довжину), дірками й плямами (площею до 10 кв. мм) або з відірваними куточками.
У Постанові НБУ щодо правил визначення платіжних ознак банкнот говориться, що брати з громадян плату за заміну чи нарахування на безготівковий рахунок пошкоджених купюр банкам заборонено. Головне, аби банкнота була не фальшива!
Чи так просто все це на ділі?
"Як можна точно визначити за пошкодженою банкнотою, чи збереглося саме 55%, а не 54%? - коментує Ірина Коваленко, клієнтка Приватбанку. - Якщо ви принесете в банк сильно пошкоджену купюру, вам однаково доведуть, що збереглося менше, ніж потрібно для обміну. Приймати зіпсовані купюри банки не люблять. Я принесла банкноту з втраченим номером".
Треба зауважити, що номер на купюрі дублюється у двох протилежних її частинах, тому малоймовірно, що обидва номери повністю відсутні. При цьому скарга на відмову приймати пошкоджені купюри без номерів - одна з найпоширеніших у банківській практиці. Чому такі купюри неможливо обміняти?
"Ми відправляємо в Нацбанк на експертизу пошкоджені гроші саме за номерами і серіями, - розповідає головний економіст одного з Білоцерківських відділень Райффайзен Банку Аваль Людмила Черниш, - саме тому прийняти в населення купюри без серій і номерів ми не можемо - це ніби неупізнаний об'єкт.
Банкноти з невеликими пошкодженнями міняємо відразу й на місці, а от термін очікування дуже пошкоджених грошей із Києва, де проводиться дослідження, досить значний, до трьох місяців.
У кожного банку свої особливості - у нас практикується тільки миттєвий обмін постраждалої іноземної валюти з незначними пошкодженнями, закордонні купюри, що сильно постраждали, ми взагалі не беремо. Зате обмін іноземної валюти в нас коштує дешевше, ніж в інших банках, - 10% від вартості грошей…"
У переліку послуг українських банків послуга з передачі за кордон пошкодженої валюти на обмін має назву "валютне інкасо". Однак не всі банки можуть надавати населенню такі послуги, а тільки ті, які мають договір з іноземним банком-контрагентом.
Віддаючи зіпсовані євро або долари в банк, треба розуміти, що ніхто не стане передавати літаком за кордон ваші кілька зіпсованих купюр - банки дуже довго збирають такі партії постраждалої валюти, щоб відправити їх у місце обміну.
"У мене немає проблеми з обміном зіпсованих банкнот, - ділиться досвідом співвласник київського турагентства Олег К., - оскільки я через свою діяльність часто буваю за кордоном. У більшості країн ставлення до грошей зовсім інше, ніж в нас, для них це просто платіжний засіб, тому в будь-якому закордонному банку чи магазині у вас спокійно візьмуть пом'яті, засмальцьовані й надірвані банкноти. У нас же гроші - це товар, який продають і купують, звідси й складності з їх обміном. Тому раджу всім: міняйте валюту не в себе вдома, а на відпочинку, наприклад у Єгипті, Туреччині, Болгарії…"
Утім, і в нас є підприємці, що створюють конкуренцію банкам у галузі обміну гривень і іноземної валюти: пошукавши в Інтернеті, я виявила в Києві доволі привабливі пропозиції від фірм, що приймають на обмін купюри, які відмовляються приймати наші банки. Тут беруть старі долари й євро, гроші, що вийшли з обігу, купюри після пожежі, у цвілі, пошкодженіі від хімічних реактивів. За обмін такого неліквіду - всього 5% від вартості грошей.
Ці ж підприємці обмінюють на гривні рідкісні валюти - сінгапурські долари, мексиканські песо, шріланкійські рупії…
На жаль, наші банки не виявляють такої гнучкості в роботі з клієнтами...