UA / RU
Підтримати ZN.ua

Феросплавний трикутник

У 2004 році єдиним прибутковим підприємством феросплавної промисловості виявився Нікопольський завод феросплавів...

Автор: Петро Альтов

У 2004 році єдиним прибутковим підприємством феросплавної промисловості виявився Нікопольський завод феросплавів. 2005-й стане випробуванням для всієї галузі.

Україна, на території якої зосереджено дві третини світових запасів марганцевих руд, володіє також і одним із найпотужніших у Європі комплексів з переробки руди та виробництва марганцевих феросплавів, що включає Нікопольський, Запорізький і Стахановський заводи. Однак, попри сприятливі умови для розвитку, високий попит на продукцію як на внутрішньому, так і на міжнародному ринках, феросплавна галузь в Україні, за даними ВХО «Металургпром», на сьогодні є збитковою.

Якщо 2003 рік вона закінчила з прибутком до оподаткування 71,9 млн. грн., то торік результат виявився протилежним — консолідований збиток до оподаткування становив 80 млн. грн.

За даними «Металургпрому», до якого входять 16 основних металургійних і феросплавних підприємств України, 2004 року з трьох заводів феросплавів прибутковим був лише Нікопольський, контрольований корпорацією «Інтерпайп».

Торік прибуток НЗФ до оподаткування становив 107 млн. грн., що у 2,37 разу вище, ніж 2003-го... Нині завод забезпечує 57,5% обсягів виробництва феросплавів у країні.

Водночас наступний за розмірами виробництва завод у Запоріжжі, який закінчив 2003 рік із прибутком до оподаткування на рівні 33,9 млн. грн., різко погіршив свої фінансові показники. Його торішній збиток до оподаткування становив 157 млн. грн.

Фінансовий результат Стахановського заводу теж не порадував: збиток до оподатковування в 29,6 млн. грн., що більш ніж учетверо гірше, ніж 2003-го.

Причому різке зниження прибутку ЗЗФ і СЗФ у 2004 році відбулося на тлі найсприятливішої за останні 50 років кон’юнктури світового ринку — тут спостерігалося стрімке зростання попиту й цін на феросплавну продукцію.

Фінансові показники НЗФ, керівництво якого зуміло скористатися сприятливою ситуацією, усе ж виявилися істотно заниженими внаслідок розв’язаної проти нього «сировинної війни». Починаючи з 2002-го, контрольовані групою «Приват» Марганецький і Орджонікідзевський ГЗК систематично зривали поставки марганцевої руди на Нікопольський завод. Цікаво, що, за даними преси, близькі цій групі структури контролюють і СЗФ, і ЗЗФ.

За прогнозами галузевих аналітиків, 2005 року на світовому ринку очікується чергове зниження попиту й цін на феромарганцеву продукцію. Отже, судячи з нинішньої ситуації, надію закінчити рік із прибутком має лише Нікопольський завод феросплавів. Відповідно до опублікованих планів на поточний рік, чистий прибуток очікується в розмірі 159,7 млн. грн.