«Мобільний зв’язок на Майдані глушать!», «Влада от-от відключить мобільний зв’язок» — ці чутки постійно циркулюють серед учасників масових акцій у центрі столиці України. Звісно, сьогодні дивуватися вже нічому. Але проблеми зі зв’язком у демонстрантів зумовлені цілком конкретними технічними причинами. А його відключення у разі «надзвичайки» має технічні обмеження.
Проблеми з додзвоненням у тих, хто зібрався на Майдані Незалежності, були помічені відразу після початку акції. Складнощі відчували в основному абоненти «Київстару» і UMC. За даними самих операторів, це було звичайне перевантаження: не вистачало радіоканалів (про ємність мобільних мереж читайте в одному з попередніх номерів «ДТ»). Звісно, конфігурація мережі в центральних районах міста розрахована на масові скупчення людей, які там регулярно спостерігаються в дні народних гулянок. Але перевантаження виникали й тоді. Щоправда, у святкові дні політичного забарвлення їм ніхто не надавав. До того ж абонентів в обох компаній під час останніх гулянь в День незалежності — майже три місяці тому — було як мінімум на чверть менше.
Конфігурація мережі в центрі Києва дуже складна. Кожен оператор має там по кілька базових станцій і репітерів, і кожна антена, грубо кажучи, найкраще ловиться на тих або інших «п’ятачках» Майдану. Тому й виникали ситуації, коли людині, котра не могла дотелефонуватися, варто відійти на кілька метрів убік — і зв’язок відновлявся. На загострення ситуації вплинуло ще й те, що мобільний зв’язок — головний засіб зв’язку між самими керівниками акцій протесту. Природно, коли хтось не міг швидко вирішити поточні питання через неможливість з’єднатися з кимось із високопоставлених революціонерів, у нього відразу виникала думка про підступи ідеологічних противників.
Інформація про глушіння мобільного зв’язку на Майдані з’явилася ще й тому, що там швидко помітили: абоненти DCC (DAMPS-мережі) розмовляють без особливих проблем. Знову ж, телефони цього оператора мають деяке розповсюдження серед депутатів і вищих чиновників, тому порівнювати було з чим. Відразу поповзли чутки, що «своєму» оператору «донецькі» дали «зелену вулицю», тоді як іншим — «червоне світло». Насправді, очевидно, DCC працювало стабільніше просто з огляду на меншу кількість абонентів у тій зоні.
До речі, інші «нечисленні» оператори також виявилися менш схильними до перевантажень. Так, за даними WellCOM, перевантажень у її мережі взагалі не було, а у «Голден телекому» вони були незначними. За деякими даними, для керівників акції було орендовано супутникові термінали. Зроблено це також для захисту від можливого відключення мобільного зв’язку в ході розгону демонстрації, але докладніше про цю перспективу нижче.
Однак оператори зробили низку дій, спрямованих на збільшення ємності мережі в центрі столиці. У середу «Голден телеком» встановив у центрі Києва додаткову базову станцію з резерву, тим самим збільшивши свою ємність у районі Майдану Незалежності, частини Хрещатика та Європейської площі. Опозиційні інтернет-ЗМІ поквапилися повідомити, що таким чином «російська компанія «Голден телеком» підтримує акції протесту». Проте керівництво компанії спростувало ці заяви, підкресливши, що компанія перебуває поза політикою, а БС встановила, лише турбуючись про своїх абонентів.
«Київстар» протягом понеділка і вівторка встановив на площі 20 репітерів — додаткових передавачів мобільних дзвінків на вже існуючі базові станції та комутатори. Крім того, на устаткуванні компанії було увімкнено режим «динамічного хаф-рейту», тобто «переполовинювання» переданої в цифровому вигляді голосової інформації. Цей режим трохи позначається на якості передачі голосу (у ньому з’являються «металеві» тони), зате значно знижує навантаження на мережу. За даними компанії, ємність мережі в центрі міста збільшено вчетверо.
UMC, чиї корпоративні кольори волею долі збіглися із забарвленням акцій протесту, також проводила якісь роботи з оптимізації покриття в центральній частині міста, однак про них не повідомлялося.
Звісно, оператори зробили все це далеко не з безкорисливої любові до протестуючих. Перевантаження в мережі — недонадходження абонентських грошей. Якщо мітингуючі на Майдані бажають телефонувати і платити за це, треба надати їм таку технічну можливість. Та й нове обладнання знадобиться — у період новорічних гулянь, на День Києва абощо.
Що ж стосується можливого відключення мобільного зв’язку у разі проведення якихось надзвичайних заходів, оператори нічого конкретного не кажуть. Відповідно до чинного законодавства (ст. 29 Закону України «Про телекомунікації») взаємодія органів оперативно-технічного управління телекомунікаційними мережами з недержавними операторами має відбуватися на основі раніше укладених договорів, у яких мусять прописуватися ті повноваження з управління мережами, які оператори готові передати державі. Договори ці конфіденційні. Однак відомо, що до них входять пункти про зняття кодування із сигналів, які полегшують моніторинг розмов.
За деякими даними, кодування було знято й у ці дні, проте головна проблема існуючих систем моніторингу — неможливість обробити просто гігантську кількість розмов, будь вона навіть записана на плівку. Моніторять, швидше за все, лише номери керівників акції.
Що ж стосується відключення мережі в цілому, то технічно це можливо. Якщо оператор погодиться виконати розпорядження компетентних органів, він може вимкнути мережу централізовано. Якщо не погодиться — можна вимикати базові станції (оснащені джерелами безперебійного живлення і захистом від несанкціонованого проникнення) окремими частками, аж до колапсу мережі. Завдаючи тим самим оператору матеріальних збитків. Тож варто зазначити, що стільниковий зв’язок функціонував навіть під час штурму американськими військами Багдада і Ель-Фалуджі...