Наприкінці жовтня на Львівщині з понад дворічним запізненням відкрився новий міжнародний автомобільний пункт пропускання «Рава-Руська», який став одним із найбільших у Європі. Розбудову його інфраструктури здійснено завдяки реалізації проекту міжнародної технічної допомоги Європейського Союзу у рамках програми ТАСІС, на що витрачено 8,43 млн. євро. Власне, здати перехід в експлуатацію мали значно раніше, але через брак коштів будівництво надовго заморозили.
Тепер навіть обідньої пори тут жодних черг, а ще недавно вони простягалися на десяток кілометрів. Пункт переходу «прикрасили» сучасний адмінбудинок, автовокзал, оглядові майданчики та склади, павільйони. Окрім того, перехід оснащено автомобілем-сканером вартістю понад мільйон доларів, який значно спрощує роботу митників.
Та найголовніше — «Рава-Руська» отримала чотири смуги для пропускання легкових автомобілів та дві — для вантажівок у кожному напрямку. Лише за добу державний кордон тут зможуть перетинати понад 3,5 тис. легкових автомобілів (до реконструкції — 1800), 250 вантажівок (до реконструкції — 120) та 10 тис. пасажирів. Таким чином після реконструкції пропускна спроможність переходу зросла більш ніж удвічі.
Початок функціонування пункту пропускання через державний кордон України «Рава-Руська» — Хребенне» дозволить помітно прискорити проходження митних формальностей для фізичних осіб, швидше відбуватимуться процедури контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів, які перетинають кордон України та ЄС.
— Раніше бізнесмени та підприємці, які мали справи у Польщі та інших західних країнах, змушені були подовгу простоювати у чергах або ж виїжджати через інші пункти пропускання, — говорить директор фірми — митного брокера ТзОВ «Формула» Теодор Дяків. — Тепер ця проблема вирішена. Втім, за останні тижні товаропотік між Польщею та Україною, а особливо — імпорт, істотно зменшився.
Як вважає бізнесмен, зниження імпорту відбуватиметься й надалі, щоправда до яких меж, прогнозувати не береться. «Поки буде фінансова криза з усіма її негативними наслідками — рецесією виробництва та кризою ліквідності українських й іноземних фінансистів, — триватиме зниження як імпорту, так і експорту», — каже пан Дяків.
За словами керівника програм зовнішньої допомоги Європейської комісії Лаури Гарантьяні, рава-руський перехід — це лише початок роботи з митницями в Україні. Нині заплановано відкриття ще шести прикордонних пунктів, три з яких на Львівщині, ще три планують розмістити на кордоні з Молдовою та Росією. Для цього вже виділено 249 млн. гривень. Усі вони мають відкритися до 2011 року, аби встигнути до чемпіонату Євро-2012. Як розповіла Лаура Гарантьяні, «збільшити кількість пунктів перетину кордону, це не забаганка, а європейський стандарт. На кожні тридцять кілометрів має припадати один митний пункт, звісно, що в Україні до цього далеко, але ЄС над цим наполегливо працює...».