UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чи врятує бункер?

Якщо за кордоном «Ноїв ковчег» коштує 200— 300 тис. дол., то в нас можна замовити собі підземну квартиру за ціною 2500—4500 у.о. за 1 кв. м.

Автор: Наталя Вареник

Майже п’ятдесят років тому чудова акторка Людмила Шагалова в ролі Мишкової матінки, головного героя безсмертної комедії «Одруження Бальзамінова», виголосила свою коронну промову про кінець світу: «А ще кажуть, скоро Планида опуститься на землю, і цар Фараон з військом вийде з Чорного моря…».

Минуло півстоліття, рівень освіченості людей помітно змінився, але людство знову напружено чекає 21 грудня, обговорюючи чутки про закінчення календаря прадавніх майя…

Успішно розпалюють ці жахи в умах обивателів і автори різних творів, наприклад книжки «Проект Россия», де кожна сторінка рясніє такими страшилками: «Титанік» на ім’я «людство» від смерті відділяють навіть не секунди, а миті. Далі злам, хаос і кривава бійня…».

Є й серед українців довірливі громадяни, які серйозно готуються до кінця світу. Звісно, їм далеко до американців чи росіян, які вкладають колосальні кошти у спорудження всіляких «ковчегів» на випадок глобальних катастроф. Чого вартий лише російський проект CNL-000/1, розроблений (цитата) «для творчої, успішної та цілеспрямованої середньої верстви Генофонду людства»!

Зате наші меткі співвітчизники набили руку на тому, щоб зробити кінець світу вельми прибутковим бізнесом.

Кому війна…

Споруджують українці бункери навіть для американців, як, приміром, український дизайнер Андрій Рєзников, котрий уже прославився завдяки Інтернету, - автор креслень розкішних бомбосховищ для мільйонерів.

У країні «необмежених можливостей» чого тільки не буває: буцімто вигравши кілька років тому грин-карту в США, молодий українець розпочав свою трудову кар’єру робітником на будівництві. Нині він розробляє бункери для американської фірми, яка півстоліття спеціалізується на підземних бомбосховищах для зірок…

В Україні бункери теж мають попит, а коли попит є, можна й заробити.

Причому якщо за кордоном «Ноїв ковчег» коштує 200- 300 тис. дол., то в нас можна замовити собі підземну квартиру за ціною 2500-4500 у.о. за 1 кв. м. Є й економваріанти - від 1000 до 1700 у.о. за 1 кв. м безпечного житла.

Якщо скласти словесний портрет середньостатистичного українського замовника бункера, то це забезпечений прагматичний сімейний чоловік після сорока років, який має свій бізнес. Замовляють укриття виключно власники будинків. Мешканці багатоповерхівок не розживаються такою розкішшю, хоча розмістити бункер можна й на дачі і під гаражем.

Без «благословення» МНС…

Більшість замовників воліють не розголошувати таємницю про зведення підземного об’єкта. Будівництво маскується під винний погрібець, підземний гараж, цокольний поверх тощо. Адже замовники - не фантазери, які думають про кінець світу, а бізнесмени, яким загрожують значно реальніші небезпеки. Ну а в разі чого й повеселитися у винному погрібку непогано!

Якщо ж власник хоче офіційно оформити своє приватне бомбосховище, то мусить звернутися до МНС. Щоправда, звертатися до чиновників міністерства охочих мало.

Український ринок бункерного будівництва не заповнений, бо фахівців небагато. Раніше цим займалися тільки військові. Останніми роками в країні перестали навчати фахівців із розробки та будівництва бункерів. Нині на слуху не більше п’яти фірм, які будують приватні укриття. Всі інші не хочуть афішувати свої послуги.

Наші співгромадяни замовляють укриття в рамках розумного: «квартиру» для сім’ї з чотирьох осіб під землею на 0,5-2,5 м на 40 «квадратів» із системою очищення повітря, автономними каналізацією, водопостачанням та електрикою.

У США, де будують по кілька тисяч бункерів на рік, заможні люди можуть «розмахнутися» на бункер із вертолітним майданчиком або підземним ліфтом для автомобіля…

Від астероїда до…банальних грабіжників

Витрати на будівництво бункера залежать від рівня захисту, кількості людей в укритті, рівня опоряджувальних робіт і додаткових функцій приміщень у мирний час.

Його проектування та будівництво займає у вітчизняних забудовників чотири-сім місяців, в американців - майже рік.

Бункер має складну систему устаткування, на кожному етапі доводиться застосовувати складні інженерні рішення. Виникає потреба в геологічній розвідці. Для замовників вигідніше зводити будинок разом з укриттям. Фахівці впевнені, що це вигідне вкладення коштів у затребувану нерухомість, яка матиме попит, піднімаючись у ціні набагато швидше, ніж звичайний будинок…

Можливо, «вкладення» коштів у такі проекти не були б настільки популярними, якби не «феєричні» пророцтва, наприклад, автора четвертої книжки «Проект Россия» Юрія Шалиганова.

«Ми вважаємо, вона (небезпека) така велика, що її не можна ігнорувати. За прогнозами, імовірність катастрофи не менше ніж 20%, за песимістичними - понад 90%… гігантське прискорення подій розпочнеться в найближчі рік-два… Наразі людство дивиться на колосальну чорну стіну руйнівної стихії, яка насувається і природу якої ніхто на планеті не може осягнути. Вона вже показалася з-за обрію, але її наслідків практично ніхто з ключових політичних постатей не усвідомлює…»

Автори таких прогнозів звалюють в одну купу виверження вулканів, падіння астероїдів, глобальне похолодання, збільшення сонячної активності, техногенні катастрофи на підприємствах, застаріле технологічне оснащення на очисних спорудах, витік токсичних речовин при транспортуванні, аварії на АЕС…

Не скидають із рахунку фінансову кризу й зростання цін на харчі. І, як наслідок, - погіршення кримінальної обстановки, а також локальні війни і глобальний конфлікт із застосуванням хімічної та бактеріологічної зброї…

Невже від усього цього теж можна врятуватися з допомогою бункера?

«Ноїв ковчег» і підступний долар

Як раніше, так і напередодні 21 грудня 2012 р. бункери будують у Китаї і Японії, Європі і США, Австралії і Великобританії, Канаді і Росії - на урядовому й приватному рівнях.

На думку фахівців із будівництва бункерів, такий об’єкт має споруджуватися з бетонів високих марок міцності та водонепроникності, насичення арматури має бути понад 300 кг на кв. м конструкції. Захист від радіації в бункерах і бомбосховищах досягається бетонною стіною завтовшки не менше ніж 50 см і засипанням ґрунту не менше ніж один метр.

Щоб бункер урятував від повені, на кожному його вході зазвичай проектується двоє чи навіть троє цілком герметичних дверей. Електромагнітний імпульс, що утворився при ядерному вибуху, може вивести з ладу все обладнання бункера. Для захисту джерела живлення, від якого залежить робота систем життєзабезпечення, проектують спеціальні екрани приміщень, в яких встановлено джерело живлення системи…

Будівельники наголошують: мало побудувати надійну бетонну коробку, головне в бункері - його «начинка»: автономне електропостачання, система очищення повітря, автономне водопостачання. Споруда, оснащена таким устаткуванням, допоможе пережити критичний момент катастрофи, який звичайно триває від двох до десяти днів. Дорогі укриття із системою регенерації повітря, як у підводних човнів, придатні для кількох місяців автономної життєдіяльності.

Самі українські бункеробудівельники не збираються спускатися в укриття 21 грудня 2012 р. А бізнесменів набагато більше цікавить фінансова катастрофа, яка може вибухнути теж 21.12.12 р., коли, за деякими джерелами, закінчується право Федеральної резервної системи США друкувати долари. Фінансовий апокаліпсис, який може після цього не забаритися, і є та подія, від якої намагаються відволікти увагу громадськості календарем прадавніх майя. Сучасні «пророки», зокрема й автор гучних книжок «Проект Россия» Юрій Шалиганов, передрікають нам: «…настає певна нова фаза в розвитку людського суспільства. Впаде все: і Європа, і Америка, і долар. Це справа часу. До речі, якщо впаде долар, слідом упаде стара світобудова».

Сховатися б від цих прогнозів у бункер!