UA / RU
Підтримати ZN.ua

Безвіз: туристична індустрія в океані вільного ринку

Аналітики ринку туристичних послуг застерігають: не треба тішити себе ілюзіями, що в'їзд на територію Єврозони стане геть безхмарним.

Автор: Наталя Вареник

Літо, як відомо, - гаряча пора для туристичного бізнесу. В 2017-му цей сезон став дуже непростим і для українських туристів, і для туроператорів… Причина - так званий безвіз, що почав діяти з 11 червня, саме на початку літніх поїздок. Цього дня країни - члени Євросоюзу запровадили безвізовий режим для України, який на 99% торкнувся саме туристів. Адже відповідно до однієї з головних умов безвізу: подорожуючи без візи, ви не маєте права на оплачувану роботу на території ЄС, для цього, як і раніше, потрібна віза.

Туроператори не поспішають з висновками і досить стримано коментують ситуацію.

- У народі чомусь побутує думка, що у зв'язку із запровадженням безвізового в'їзду в Євросоюз турагентства втратили відчутний заробіток від оформлення віз, - розповідає заступник директора одного з туристичних агентств Олег Кожедуб. - Насправді ми позбулися виснажливого головного болю: тепер не треба збирати довідки, фотографії, купу документів і їхати з усім цим до посольств або візових центрів. Більшість турагентств не брала з клієнтів додаткової плати за оформлення віз або вона становила чисто символічну суму п'ять євро. Тепер клопоту набагато поменшало. Сьогодні клієнт приходить до нас з одним документом - біометричним паспортом. І путівка за кордон оформляється набагато швидше.

Зайнявши позиції спостерігачів, туроператори очікують підступу: чи не повертатимуть масово з-за кордону українських мандрівників-безвізовиків? Тоді ринок послуг збережеться в колишньому вигляді. Якщо ж безвіз працюватиме справно, турагентства можуть втратити значну частину своїх клієнтів - вони просто почнуть їздити за кордон самостійно, благо тепер подорожнім без путівки вже не треба, як раніше, мати безліч документів.

Прихильники безвізу стверджують: у ЄС діє певний Шенгенський прикордонний кодекс (Schengen border code), де чітко прописано порядок і правила перетинання кордону іноземцями. У ньому немає жодних додаткових вимог до туристів, що подорожують за безвізовим режимом. Водночас цієї весни стали суворішими правила в'їзду в єврозону навіть для туристів, у яких була віза. Це означає, що на кордонах з Європою ретельніше оглядатимуть, тобто зросте тривалість проходження прикордонного контролю.

Ясно одне: перші ж два місяці дії нових правил покажуть, як усе працюватиме насправді. Але вже нині зрозуміло, що туроператорам доведеться пристосовуватися до нової реальності. Звільнившись від виснажливого оформлення документів, туристи стануть вільні у своєму виборі, і треба буде докласти дуже багато вміння й красномовства, щоб переконати їх скористатися послугами свого турагентства. Туроператори, які міцно сиділи на оформленні документів, вмить опинилися у світі стихійного ринку, де діють свої закони. І виживуть у ньому ті, хто зможе запропонувати клієнтові дешевший комплексний відпочинок (це й авіапереліт, і трансфер, і готель, і багато чого іншого), ніж той, який український мандрівник зможе отримати самостійно.

Є ще одна загроза для гравців українського туристичного ринку: у зв'язку із запровадженням безвізу на нього можуть вийти великі європейські мережеві туроператори. Єдине, що може їх стримувати, - скромні фінансові можливості пересічних українців. Утім, в Україні є й досить заможні люди, які можуть стати їхніми потенційними клієнтами.

У ще гіршому становищі опинилася індустрія візових центрів. Ці посередники із запровадженням безвізового в'їзду втрачають значну частину своїх клієнтів, які віднині їздитимуть у Європу самостійно. Адже набагато простіше довести прикордонникові мету своєї поїздки, ніж оплачувати візу й роботу посередників, та ще й довго чекати штампа в паспорті!

Оператори цього ринку очікують, що попит на шенгенські візи впаде на 80-90%. Уже нині вони спішно перебудовуються на допомогу в оформленні віз у країни, які не є частиною шенгенської зони і в які треба оформляти візи, - у США, Велику Британію, Австралію, Китай, країни Азії, Канаду…

Багато українців іще не зорієнтувалося, куди ж можна подорожувати за безвізом. Вільний в'їзд для наших туристів відкрили 30 країн: усі держави - члени ЄС (виняток - Велика Британія й Ірландія), а також чотири шенгенські держави, що не входять до Євросоюзу: Швейцарія, Ліхтенштейн, Ісландія і Норвегія. Пускатимуть за безвізом українців і країни, які не в Шенгені, але є членами Євросоюзу: Болгарія, Румунія, Кіпр і Хорватія, а також усі європейські карликові держави, наприклад Монако. Безвізовий режим з Україною за окремими угодами мають також Туреччина, Македонія, Албанія, Сербія, Чорногорія, Боснія і Герцеговина.

За минулі понад два роки українці оформили близько 3,7 млн біометричних паспортів. Проте після запровадження безвізового в'їзду до ЄС небачений ажіотаж із приводу отримання паспорта з чіпом охопив усю країну. Посередники, не соромлячись, пропонують свої послуги в Інтернеті, а ціни просто зашкалюють: отримати омріяний документ за 21 робочий день через посередників коштує 2250 грн, за чотири робочі дні - 3100, за один день - 4500 грн…

Водночас туроператори радять не поспішати розставатися зі старими надійними паспортами: за законом, оформляючи біометричний паспорт, ви маєте право залишити собі й старий документ. Треба тільки попередити про це інстанцію, яка видає новий паспорт. До речі, жодних вимог замінити старі паспорти або їх заборонити в ЄС немає. Якщо у вас є мультивіза, продовжуйте нею користуватися, а біометричний паспорт стане вашим другим документом. Не рекомендують туроператори розставатися зі старими паспортами пенсіонерам і студентам, оскільки в Україні діє угода про візове спрощення, за яким вони й деякі інші категорії громадян мають право на безплатну візу.

Безперечно, що в перші місяці після запровадження безвізу виникатиме багато нюансів і запитань, які потребуватимуть роз'яснення.

- Із запровадженням безвізового в'їзду з'являється багато всіляких тонкощів і можливостей, про які слід знати, - розповідає співвласник одного з турагентств Валерій Гойзман. - Наприклад, любителям тривалих подорожей буде дуже у пригоді те, що, поїхавши будь-куди за візою і маючи в запасі біометричний паспорт, можна залишитися на території Європейського союзу ще на 90 днів. Строк перебування за національною візою не враховується у правилах безвізу. Можна також роз'їжджати з країни в країну: наприклад, пробувши максимальні 90 днів у Хорватії, поїхати на 90 днів на Кіпр - у цих державах, також як у Болгарії й Румунії, працюватиме безвіз, але оскільки вони не входять у Шенгенську зону, період перебування в них не враховується. Звідти можна вирушити на 90 днів у Шенген і т.д.

Батьки мають пам'ятати, що їхнім чадам теж доведеться оформляти біометричні паспорти, хоча в малят вони будуть без відбитків пальців - рука ще тільки формується. Але біометрика полягає не у відбитках (їх іноді не буває і в дорослих з тієї чи іншої причини), а в чипі. Потреба "чипувати" малят виникла тому, що з весни 2018 р. з України перестануть випускати дітей за паспортами батьків…

Аналітики ринку туристичних послуг застерігають: не треба тішити себе ілюзіями, що в'їзд на територію Єврозони стане геть безхмарним. Наприклад, питання про фінансову спроможність залишається актуальним. При безвізовому в'їзді немає потреби брати з собою довідку про доходи з бухгалтерії, виписку з банку про наявність рахунка і, тим більше, документи про нерухомість. Вимоги показати готівку на кордоні будуть поодинокими, адже й іноземні туристи не возять із собою великих сум.

За законодавством ЄС, вирушаючи за кордон без візи, потрібно мати з собою або готівку, або документ про оплачене проживання й квитки, або фінансові гарантії особи, яка запрошує, або кредитні карти. Саме останній варіант найбільш популярний у Європі. Однак не виключено, що вашу карту захочуть перевірити - на ній має бути або достатня сума для перебування в подорожі (зазвичай ідеться про 50 євро на день), або кредитний ліміт. До речі, на сайті Єврокомісії є перелік орієнтовних сум для розрахунків вартості перебування, якими зазвичай оперують прикордонні чиновники.

Якщо ви вирушаєте в Європу на тиждень, то мусите мати близько 350 євро, без урахування вартості квитків і готелю. Для середньостатистичного українця сума чимала, тож відкриті кордони доступні аж ніяк не для всіх, тепер уже з суто фінансових міркувань.

Що ж до туроператорів, то вони стверджують, що їхати за туристичною путівкою, як і раніше, набагато простіше у плані виникнення якихось зволікань. І, мабуть, вони мають рацію…