UA / RU
Підтримати ZN.ua

Без паперів, але з документами

«Укрзалізниця» оформляє перевезення вантажів в електронному вигляді.

Автор: Тетяна Перепаденко

З липня «Укрзалізниця» запровадила електронний документообіг при перевезенні вантажів у межах України. А вже у вересні перехідний період з обов’язкового оформлення перевезень через автоматизовану систему фінішував. Бо, навіть попри малий час використання безпаперової технології, став помітним позитивний результат. Зокрема, увосьмеро-вдесятеро скоротився час на оформлення вантажу. Тепер клієнтам не потрібно їздити в товарні контори, а товарним касирам - повторно вводити дані з паперових накладних. Вантажовідправники мають можливість здійснювати операції безпосередньо зі свого офісу.

Зросла ефективність використання вагонів «Укрзалізниці» - їх обіг прискорився, порівняно з минулим роком, на 0,34 доби. У середньому один вагон перебуває в обігу 5,86 доби, а обіг навантаженого вагона у липні 2011 року становив 2,89 доби. Окрім того, знижено більш ніж на чотири години час простою під однією вантажною операцією.

На пришвидшенні процесу транспортування вантажу позначилося й ефективніше використання локомотивного парку. Загалом, за оперативними даними, обсяги перевезень за вісім місяців нинішнього року становлять 303,9 млн. тонн (внутрішні - 165,6 млн. тонн (+8,9%) до відповідного періоду минулого року), експортні - 83,1 млн. тонн (+7,9%), імпортні - 20,2 млн. тонн (+0,8%), транзитні - 35 млн. тонн (+13,3%). Упродовж серпня 2011 року в середньому за добу вивантажувалося майже 17 тис. вагонів.

Причому, порівняно з минулим роком, ці показники поліпшили всі шість доріг. На переконання начальника Головного комерційного управління «Укрзалізниці» Володимира Іващука, незаперечною складовою цього успіху є перехід на безпаперовий документообіг. Трохи більш ніж за два місяці до цієї системи підключилися 8 357 клі­єнтів, які отримали понад п’ять тисяч ключів для здійснення електронного цифрового підпису.

Загалом, упродовж перехідного періоду було оформлено майже 310 тис. документів, і на понад 159 тис. із них стояли електронні цифрові підписи.

- Ці два місяці, - зазначив В.Іващук, - і ми, і наші партнери працювали в напруженому ритмі. Залізниця розпочала і невдовзі закінчить заміну двох тисяч комп’ютерів на робочих місцях працівників станцій. Наші клієнти - великі промислові підприємства - змінюють техніку, прокладають нові канали зв’язку. Спільно до кінця вересня ми завершимо роботу з налаштування інформаційних систем взаємодії через так звані модулі узгоджень. Із 53 потужних підприємств через модулі узгоджень уже працюють 14, а з рештою проводяться заходи, спрямовані на синхронізацію роботи їхніх внутрішніх автоматизованих систем із нашою. Це досить важливо, адже саме ці підприємства забезпечують 70% обсягів вантажоперевезень залізничним транспортом.

Однак не все так гладко на теренах безпаперового документообігу. Попри те, що «Укрзалізниця» готова хоч сьогодні перейти на стовідсоткове електронне оформлення перевізних документів у внутрішньому сполученні, є перешкоди, яких вона не здатна подолати самотужки. Приміром, нині неможливо оформити електронну накладну на перевезення у внутрішньому сполученні через порти. І річ не мише в митниці. Обов’язковими є супровідні документи, які складають інші контроль­ні органи (оригінали ветеринарних, карантинних сертифікатів) і які оформлюються в паперовому вигляді.

Тож «Укрзалізниця» підготувала низку пропозицій, котрі мають врегулювати ці питання. Найближчим часом відбудеться зустріч із керівництвом Державної митної служби. Плануються переговори і з російськими та білоруськими колегами, адже наступний крок українських залізничників - впровадження електронного документообігу в міжнародних перевезеннях.