UA / RU
Підтримати ZN.ua

БАНКИ НАГНІТАЮТЬ ПОПИТ

Велика торгівля полягає в тому, щоб купити, хоч би й дорого, але в кредит, а продати, хоч би й дешево, але за готівку...

Автор: Володимир Овдін

Велика торгівля полягає в тому, щоб купити, хоч би й дорого, але в кредит, а продати, хоч би й дешево, але за готівку.

Е.Б.Уайт

Ціни на житло в Дніпропетровську протягом останнього року злетіли до небес. Ну, не зовсім до них, але майже. У кожному разі, вартість «убитої» однокімнатної квартирки, у тому числі рідкісної для будь-якої з занедбаних околиць Дніпропетровська «хрущовки», становить нині не менше 3,5—4 тисяч доларів. Що вже казати про центр та інші привабливі для життя місця обласного центру. На перегляд однієї квартири в день приходить троє-четверо. Торг при цьому недоречний. Погодьтеся, такий конкурс свідчить про незаперечне зростання добробуту населення або про безліч закопаних повсюди калиток. Хоча ще два роки тому продавець робив знижку рідкісному покупцеві до 10—15% від початкової вартості.

Багато місцевих аналітиків схильні вважати тотальне придбання квартир бажанням людей скинути зайві долари й отримати стабільне джерело прибутку. Благо бажаючі орендувати квартири були, є і будуть. При цьому власник однокімнатної квартири, придбавши її за 5 тис. доларів і здаючи квартирантам, має щомісяця 50 баксів. Погодьтеся, 12% річних без якихось банківських ризиків того варті.

Ажіотаж зі зростанням цін створюють і колишні наші громадяни, котрі живуть нині в Німеччині, Ізраїлі і навіть Росії. Найбільшу активність виявляють жителі Землі обітованої: вони, торгуючись, купують уподобані дво- трикімнатні квартири вартістю до 12 тисяч доларів кожна. За останні чотири місяці кожен із десяти ріелторів одного великого дніпропетровського агентства з нерухомості обслужив у середньому п’ять-шість ізраїльтян. Що ж стосується росіян, то їхні придбання відстежити складніше, оскільки житло оформляється в основному на родичів-українців. Водночас різко зменшилася кількість бажаючих виїхати на постійне проживання в Ізраїль. А на ПМП у Німеччину квота для українців скоротилася майже втричі.

Є, втім, й інші версії стрибка цін. Так, директор великої ріелторської фірми ТОВ «Перша лізингова контора» Сергій Алексєєв вважає:

— Попит збільшився на початку цього року, коли дніпропетровські банки стали працювати за програмою «Житло в кредит». Серед клієнтів, наприклад, «Приватбанку» 50% учасників цієї програми — студенти з інших міст і представники так званого середнього класу, тобто керівники, головні бухгалтери та провідні спеціалісти малих підприємств. Приблизно 10 чоловік із цієї категорії щомісяця отримують кредити. А, підкреслюю, студенти з інших міст протягом восьми місяців придбали 12 квартир. Скільки придбано місцевими, відстежити неможливо. Інакше кажучи, приказка «бачить око, та зуб не йме» щодо житла актуальність втратила. Господарі нерухомості знають про такі програми, в яких різні банки передбачають видачу в кредит від 50 до 70% заявленої вартості житла терміном від трьох до десяти років, і ціну, у кращому разі, не знижують.

Тим часом спорудження житлових будинків для населення практично згорнуто. У результаті звуження ринку житла необгрунтовано злетіли за всіма параметрами ціни. На однокімнатну квартиру мікрорайону Перемога ціни підскочили на 30%, порівняно з минулим роком. Аналогічна картина на всіх трьох житлових масивах «Лівобережний». Торішня ціна 4 тис. дол. зросла в середньому на одну тисячу. Однокімнатна «хрущовка» у центрі стала коштувати 6 тис. У центрі, але двокімнатна малогабаритна хрущоба тягне аж на 9—9,5 тис. «зелених». А ціна такої ж трикімнатної зашкалює за 12 тис. дол. Водночас дорогі елітні квартири подорожчали не дуже — максимум на 10%. Цікаво порівняти сьогоднішню оцінку трикімнатної квартири, виконану Бюро технічної інвентаризації, й аналогічну, але дворічної давності. Результат: ціна квартири зросла приблизно на третину замість узаконеного СНіПом здешевлення. Втім, БТІ лише виконало відповідні постанови Кабміну.

А тепер, власне, про кредити. Лідер усіляких творчих підходів до пошуку клієнтів, «Приватбанк» запропонував кредитування купівель вторинного житла, сплачуючи 50% його вартості. При цьому для кредиту на п’ять років комісійні становлять відповідно 17 і 24% річних, залежно від оплати в доларах чи гривнях. У середньому при вартості квартири 5 тис. дол. і оплаті клієнтом половини суми доведеться сплачувати банку щомісяця 500 грн. Правда, до закінчення п’ятирічного ходіння «під ковпаком» виплати знизяться майже до 300 грн.

За аналогічною схемою, лише з різними відсотками, термінами повернення кредиту й оформлення документів реально працюють ще п’ять банків: дніпропетровська філія «Аркади», «Укрсоцбанк», «Укрсиббанк», «Аваль» і «Правексбанк». Найближчим часом до них приєднається ще декілька колег.

Найбільш заповзятливі власники житла пішли тим самим шляхом, також пропонуючи квартири на виплат. Суть та ж сама, що в банків. З тією лише різницею, що витрати покупця на оформлення купчих знижуються до розумних меж.