В’єтнам і Узбекистан обігнали Україну та Росію, а ринки країн Східної Європи відстали за інвестиційною привабливістю від азіатських
Сукупний коефіцієнт проникнення мобільного зв’язку у світі становить лише 45%. Це означає, що в найближчі роки бурхливе зростання індустрії телекомунікацій триватиме — як за операційними показниками, так і за обсягом інвестицій. І пік цього зростання припаде на країни Північно-Східної та Південної Азії. Ринок мобільного зв’язку країн Східної Європи та СНД упритул наблизився до насичення, а отже, став менш привабливим для нових інвестицій.
Такі основні висновки другого за ліком «індексу Altimo». Проте, на думку аналітиків, це не означає, що на інвестиціях в український «телеком» можна ставити хрест. Адже навіть розвинені ринки збережуть у найближчі роки високі фінансові показники…
«Індекс Altimo» був розроблений цією міжнародною компанією в співробітництві з Кембриджським університетом, Лондонською бізнес-школою і Російською економічною школою. Показники індексу виводять на основі аналізу показників галузі мобільного зв’язку та макроекономічних даних (таких, як прогнозоване зростання рівня витрат на мобільний зв’язок на душу населення (ARPU), прибуток до вирахування податків, відсотків, зношення та амортизації (EBITDA), зростання ВВП тощо) за період із третього кварталу 2006 року по другий квартал 2007-го. Усього аналізувалася інвестиційна привабливість 77 міжнародних ринків.
Інтерес Altimo до об’єктивної інформації про інвестиційні перспективи ринків мобільного зв’язку різних країн природний. Компанія спеціалізується на інвестиціях у галузі телекомунікацій у Росії, країнах СНД та Азії. На сьогодні загальна вартість її портфеля активів наближається до 30 млрд. дол. Компанія володіє блокуючими пакетами акцій двох найбільших російських мобільних операторів — «Вымпелкома» і «Мегафона», а також лідируючого оператора фіксованого зв’язку «Голден Телеком». В Україні серед активів Altimo — «Київстар», а також «дочки» російських структур — «Українські Радіосистеми» і «Голден Телеком Україна», що належать «Вымпелкому».
Проривом на азіатський ринок стала купівля два роки тому російськими інвесторами 13,2% акцій найбільшої турецької компанії мобільного зв’язку Turkсel. Нагадаємо, що турецький оператор (у складі холдингу FinTur) володіє активами в кількох десятках мобільних операторів країн Східної Європи та Азії. А в Україні йому належить контрольний пакет мобільного оператора «Астеліт».
Дочірні оператори «Вымпелкома» присутні в більшості країн Центральної Азії та Кавказького регіону. Проте Altimo самостійно володіє киргизьким оператором Sky Mobile. Загалом компанії, в які вкладено кошти Altimo, обслуговують понад 160 млн. абонентів мобільного зв’язку.
Торік компанія відкрила свої представництва у В’єтнамі й Індонезії та має намір брати участь у придбанні операторів у цих країнах. Улітку було оголошено про першу покупку холдингу в Південно-Східній Азії — камбоджійську компанію Sotelco, яка володіє ліцензіями на всі основні види бездротового зв’язку в цій країні.
Звісно ж, для здійснення зваженої інвестиційної політики в усіх цих країнах Altimo необхідна серйозна аналітична база. У результаті й почали розробляти «Індекс мобільного розвитку».
Перший «індекс Altimo» було опубліковано у березні ц.р. Які ж зміни сталися на світовому ринку мобільного зв’язку за час, що минув?
Росія та Україна, які займали в попередньому рейтингу п’яте і сьоме місця, сьогодні взагалі «випали» з його першої десятки. Сьогодні вони посідають 13-ту і 14-ту позиції відповідно. На думку експертів Altimo, ці ринки прийшли до насичення: кількість SIM-карт там значно перевищила кількість жителів. За даними аналітичної компанії ACM-Consulting, у вересні ц.р. проникнення послуг стільникового зв’язку в Росії становило 113,9, а в Україні — 115,3%. У першій десятці залишилися лише дві країни СНД — Казахстан і Узбекистан (8-ме та 9-те місця).
Загалом, на думку аналітиків, які складали рейтинг, регіон СНД стає дещо менш привабливим для інвесторів. Причина — найбільші ринки в Росії та Україні наближаються до рівня насичення. Проте ці ринки мають можливість зберегти в найближчі два роки значні розміри прибутку з огляду на тактику операторів, що стимулює зростання ARPU (середнього доходу від абонента).
Однак нові ринки країн СНД, що входять у регіон Центральної Азії, такі як Узбекистан і Казахстан, пропонують дуже великі обсяги прибутку від збільшення витрат населення на мобільні послуги.
Головною точкою зростання світового ринку мобільного зв’язку залишається Азія. Регіон приваблює інвесторів високими рівнями зростання ВВП на душу населення і великими капітальними витратами. Нагадаємо: у минулому варіанті індексу трійку лідерів становили Бангладеш, Індія і Китай. Сьогодні вони зберігають місця в першій десятці. Однак перша трійка виглядає нині так: Філіппіни, Індонезія і В’єтнам. Експерти пов’язали це з очікуваним значним зростанням витрат на мобільний зв’язок і збільшенням насичення. Країни Південно-Східної Азії з високою кількістю населення та зростаючими економіками, мабуть, утримають найвищі рівні приросту прибутку від мобільного зв’язку в найближчі три роки.
А от Індія і Китай продемонстрували зниження основних показників. Причина — різке підвищення конкуренції та ринкового проникнення. При цьому ARPU в Індії залишається вкрай низьким і, на думку аналітиків, збережеться на рівні 4—6 дол. упродовж наступних двох років.
Північна Америка, Західна Європа, більша частина Східної Європи та окремі розвинені країни Азії (Японія, Південна Корея) вирізняються традиційно високим рівнем розвитку ринку мобільного зв’язку (проникнення перевищує 100%). На думку аналітиків Altimo, вони навряд чи продемонструють стабільне зростання телекомунікацій у майбутньому. Проте й ця тенденція може змінитися, якщо з’являться і закріпляться нові технології та продукти.
У Північній Америці найнижчий потенціал зростання в США — «там усе є». Насичені західноєвропейські ринки в очах інвесторів виглядають не інакше, як «дійні корови»: раніше вкладені інвестиції справно приносять прибуток, а зростання не спостерігається. Виняток, на думку Altimo, — Італія, яка продемонструвала торік високе зростання низки показників. Крім того, італійці — люди говіркі та емоційні, отже, є надія на те, що зусилля операторів зі стимулювання зростання ARPU у цій країні матимуть успіх.
Нарешті, у резерві світової телекомунікаційної індустрії — африканський і латиноамериканський ринки. Ринок Латинської Америки — досить зрілий за проникненням, але дохідність абонентів тут низька. Однак аналітики вважають, що в найближчі роки рівень ARPU у регіоні стабільно збільшуватиметься. Африканські ринки, на думку Altimo, мають не найкращі економічні перспективи — через низький рівень доходів і високі політичні ризики ведення бізнесу. Проте, оскільки проникнення невисоке, майбутній прогрес видається дуже значним. «Африканський бум» аналітики прогнозують на 2012 рік. Та навіть сьогодні інвестори можуть укласти хороші угоди в окремих країнах, таких як Алжир, Ангола і Туніс, йдеться в звіті Altimo.
Коментуючи результати дослідження «індексу Altimo», експерти сходяться на думці, що компанія у такий спосіб підводить аналітичну базу під свої майбутні покупки.
Цього, утім, ніхто й не приховує. «Інвестиційна стратегія самої Altimo орієнтована на азіатські країни, що розвиваються, такі як В’єтнам та Індонезія, що повністю відповідає показникам Altimo Index», — каже віце-президент холдингу Кирило Бабаєв.
На думку аналітика з цінних паперів компанії Foyil Securities Станіслава Картавих, за підсумками 2006 року найбільш прибутковими і привабливими були ринки Південної та Південно-Східної Азії, що розвиваються, бо вони демонструють високе зростання ВВП на душу населення. «Безсумнівно, ця тенденція збережеться, оскільки ринки, що розвиваються, ставатимуть дедалі привабливішими за прибутковістю, а також залишатимуться мінімальними за ризиками», — відзначає Станіслав Картавих.
«Якщо дивитися на показники макроекономічні, вони (ринки країн Південно-Східної Азії. — С.Д.) зростатимуть і надалі. Звичайно, багато часу мине, поки ці ринки наблизяться до показників Західної Європи і США. Однак азіатські країни можуть бути інвестиційно привабливими, хоча інвестиції туди можуть бути досить дорогими», — вважає аналітик компанії Millennium Capital Пітер Келлер.
Цікаво, що з оцінками Altimo погоджується і її давній опонент — норвезька компанія Telenor, яка має великий досвід роботи в країнах Південно-Східної Азії. Ще в квітні президент компанії Йон Фредрік Баксаас назвав Філіппіни, Індонезію та В’єтнам найперспективнішими ринками регіону.
Чи означає все це, що Altimo та інші міжнародні інвестори втратять інтерес до вкладень в український ринок мобільного зв’язку? Звісно ж, ні. У розвинених ринків є свої переваги. Це — стабільні фінансові показники операторів, постійний високий дохід.
Якщо ринки країн, що розвиваються, демонструють високі показники за рахунок зростання проникнення, великої кількості нових підключень, то для розвинених ринків актуальні зовсім інші, тонкіші механізми зростання. Зіштовхнувшись із тим, що після досягнення більш як100—120-відсоткового проникнення зростання нових підключень припинилося, а дохідність користувачів почала падати (навіть за прогнозом Altimo, у найближчі два роки середньосвітовий показник ARPU знизиться на 2%), оператори почали замислюватися над способами його підвищення.
На думку аналітиків холдингу, у найближчі роки в розвинених країнах можливий «спалах» ARPU за рахунок зростання використання нових продуктів, що «асоціюються з технологіями 3G і 4G, а також зростання мобільних інтернет-послуг». У цій сфері потенціал зростання є буквально в усьому світі. Отже, «будуть і на нашій вулиці» нові інвестиції...