UA / RU
Підтримати ZN.ua

АХІЛЛЕСОВА П’ЯТА СМАРТ-КАРТ

Пластикові картки, які містять спеціальний чип, здатний зберігати великий обсяг найрізноманітнішої інформації, і відомі під назвою смарт-карти, рік у рік набувають дедалі більшого поширення...

Автор: Оксана Приходько

Пластикові картки, які містять спеціальний чип, здатний зберігати великий обсяг найрізноманітнішої інформації, і відомі під назвою смарт-карти, рік у рік набувають дедалі більшого поширення. Їх використовують для ідентифікації особи, як пропускні документи, як платіжні картки з підвищеним рівнем захисту від шахрайства. У пам’яті мікрочипа може бути записане оцифроване зображення сітківки ока чи відбитка пальця, або ж, до чого вдаються частіше, може міститися будь-яка, зокрема й досить конфіденційна, інформація. Донедавна вважалося, що розшифрувати таку інформацію можна лише з допомогою спеціального пристрою та за наявності надскладного коду. Проте два дослідники з Кембриджського університету (один із них Сергій Скоробогатов — емігрант із Радянського Союзу, фахівець з програмного забезпечення ядерної зброї) з’ясували, що зламати такий чип можна лише з допомогою фотоспалаху й мікроскопа.

Якщо таку картку підставити під фотоспалах від найдешевшої «мильниці», то всі захисні покриття зруйнуються й мікропроцесор може вийти з ладу. А якщо з допомогою мікроскопа на чип спрямувати винятково тонкі промені світла, то з їхньою допомогою можна послідовно сканувати окремі елементи мікросхеми, що дозволить розшифрувати закодовану в них інформацію.

Повідомлення про зроблене відкриття, опубліковане в спеціалізованому журналі, стало предметом дискусії на спеціальному семінарі з питань безпеки і захисту конфіденційної інформації. Офіційної реакції з боку виробників таких карт поки що не було, хоча в приватних розмовах з авторами відкриття про впевненість у невразливості своєї продукції заявив лише один із них.

за матеріалами International Herald Tribune