Необхідне для російських оборонних компаній обладнання в Росію завозять військові підрядники, які уникнули потрапляння до санкційних списків. Про це йдеться в розслідуванні The Insider.
Допомагають їм у цьому європейські компанії, які досі продають товари російським фірмам, постачають армії країни-терористки мікросхеми для ракет, гільзи, підривники, солдатське взуття, бронежилети, двигуни для бойових кораблів та ін.
Товари йдуть із Німеччини, Франції, Швейцарії, Угорщини, Словаччини, Італії, Естонії, Литви, Австрії та Польщі.
- Верстати для ракет
Так, московське ТОВ "Стан" – розробник сучасних верстатів з числовим програмним управлінням, що входить до держкорпорації "Ростех", імпортує технологічне обладнання для ливарного виробництва з Німеччини.
У липні 2022 року німецька компанія Vansped Logistics (від імені Reißaus & Baumberg Maschinenbau GmbH) поставила "Стану" стрижневі машини.
Сам "Ростех" значиться у списку санкцій, але "Стан" під обмеженнями не перебуває.
- Берці для солдатів
Ростовська фірма "Донобувь", яка прямо на своєму сайті повідомляє, що є постачальником Міноборони РФ, отримує з Німеччини взуттєвий клей (відправник – Jakob KECK Chemie GmbH) та шкіру (Salamander SPS GmbH & Co. KG), а підошви імпортує з Італії (Tacchificio Campliglionese).
Salamander продає під час війни шкіру ще одному підряднику Міноборони Росії – АТ "Компанія "Фарадей".
Підошви «Фарадей» отримує також з Італії – від Suolificio Morrovallese. І пластикові колодки у «Фарадея» знову італійські від Formificio Milanese Team. Постачальники заклепок – італійські компанії Hawai Italia та Sammi Export, устілок – Cunial Components з Італії, розчинників – німецька Jakob KECK Chemie GmbH. 1,3 тонни сировини зі шкір великої рогатої худоби виробник взуття для військових отримав минулого літа від Conceria Cervinia з італійської Верони. Інші постачальники «Фарадея» – словацькі фірми Export-Import та MONETA SK spol.
Виробник бронежилетів для силовиків та військових АТ НВП "КЛАС" завіз фрезу з Італії. Постачальником є Minelli Carmello.
- Французькі деталі в мікросхемах
"Інформаційні супутникові системи" (ІСС) – це один з найбільших підрядників держкорпорації "Роскосмос". ІСС виконує замовлення з розробки та виробництва космічних апаратів у рамках розвитку системи навігації та позиціонування ГЛОНАСС та системи супутникового зв'язку "Гонець-М" на користь Міноборони.
ГЛОНАСС відіграє важливу роль у забезпеченні боєздатності Збройних сил РФ: система використовується у високоточній зброї, безпілотній авіації, на рівні оперативного управління військами. У 2022 році на орбіту було запущено дев'ять космічних апаратів різного призначення (у тому числі військового та подвійного), вироблених "ІСС".
"ІСС" перебуває лише під санкціями США. Тому може вільно імпортувати з Європи перемикачі, які використовуються у мікросхемах бортових систем управління ракет. Постачальник – Radiall S.A. з Франції.
- Підривники для «Градів» та «Смерчів»
Французька компанія Marchante під час війни постачала технічними виробами російську збройову компанію "Курганприлад" - офіційного партнера концерну "Калашніков".
- Прилади нічного бачення
Петербурзьке АТ "Ломо" – виробник оптичних систем для Військово-морського флоту, Військово-космічних сил та Сухопутних військ. Наприклад, прицілів нічного бачення "Мауглі-2" та "Мауглі-2М" для переносних зенітних ракетних комплексів.
Напівактивною головкою самонаведення розробки "Ломо" оснащуються високоточні (керовані) снаряди "Краснопіль". Під час війни з Україною "Краснопіль" настільки добре зарекомендував себе, що обсяг виробництва таких снарядів у 2022 році зріс у кілька разів.
Постачальник "Ломо" з Європи – естонська Marker Nordic Ou. Фірма з Таллінна постачала російського оборонного підрядника волоконно-оптичними джгутами, промисловим клеєм та ін.
- Нейромережі для Міноборони
Крім того, Міноборони Росії закуповувало прискорювач нейромереж розробки НТЦ "Модуль". Електричне обладнання "Модуль" закуповує у Швейцарії, у фірми E-tec Interconnect AG.
- Надувні танки
Угорська фірма Aluminiumarugyar Zrt. продає ємності для газу російському підприємству "Русбал", виробнику надувних макетів для армії.
- Двигуни для військових кораблів
Частини для двигунів для військових кораблів типу Д500 "Коломенському заводу" (РФ) продає Sipavag AG із Швейцарії, D.Kudarauskienes Warehouse із Литви та Geislinger GmbH з Австрії.
Саме на базі дизелів типу Д500 підприємство виготовляє двигуни для Військово-морського флоту. Гвинтові пружини "Коломенський завод" отримує з Німеччини, від Heinrich Eibach GmbH. Запобіжні клапани від HOERBIGER Wien GmbH з Австрії. Частини двигунів типу Д49 від Piston Ring Manufacturer Prima з Польщі.