UA / RU
Підтримати ZN.ua

Жнива вже в розпалі, спека пригнічує

Осіння посуха, люті зимові морози та аномально тепла весна призвели до зменшення врожайності зернових.

Станом на 6 липня сільгосппідприємства зібрали врожай з 26% площ від запланованих 10,3 млн. га ранніх зернових, або з 2,67 млн. га. Зараз збирають пшеницю, ячмінь, жито, ріпак, горох. Валовий збір урожаю на сьогодні становить уже 4,978 млн. тонн за середньої урожайності 18,7 ц/га. Про це повідомила прес-служба Міністерства аграрної політики і продовольства з посиланням на директора департаменту рослинництва Олександра Демидова.

«Ми маємо на сьогодні 5 млн. тонн зерна. З них пшениці 3,3 млн. тонн, ячменя - 1,5 млн. Триває збирання жита, гороху і ріпаку. Зазначу, що Одеська область уже намолотила 1 млн. тонн ранніх зернових», - сказав О.Демидов.

Також він повідомив, що через посуху в ряді південних і східних регіонів складна ситуація з ранніми зерновими - пшеницею і ячменем. «Звичайно, цього року ситуація складна. У південному регіоні близько 200 тис. га посівів постраждали від посухи. Це ряд районів у Запорізькій, Дніпропетровській, Херсонській областях», - сказав чиновник.

Разом з тим, як повідомила агентству «Інтерфакс-Україна» начальник агрометеорологічного відділу Українського гідрометцентру Тетяна Адаменко, від посухи, яка посилюється аномально спекотною погодою, в Україні страждають близько 50% посівів сільськогосподарських культур.

За словами експерта, посушливими явищами охоплені переважно південно-східні та центральні регіони. При цьому вона зазначила, що ефективні дощі в ряді областей відсутні ще з кінця квітня.

«Катастрофи немає, але умови для формування майбутнього врожаю в цих областях несприятливі», - зазначила начальник агрометеорологічного відділу, підкресливши, що ситуація на полях неоднорідна. За її словами, найсприятливіша для формування майбутнього врожаю погода складається в західних і північних областях, де, попри спеку, йдуть дощі.

Також Т.Адаменко повідомила, що через високі температури не тільки повітря, а й ґрунту (на півдні він прогрівся до 70 градусів) відбувається «пригнічення» рослин. При цьому вона уточнила, що на ранні зернові така погода особливо вплинути вже не може, оскільки врожай сформований, а найбільше від посухи і спеки страждають пізні культури. Зокрема, за її словами, високі температури й відсутність дощів негативно позначаються на кукурудзі. Агрометеоролог не виключила, що в такій ситуації врожайність цієї культури буде нижчою, ніж очікувалося раніше.

Як заявляв раніше прем’єр-міністр Микола Азаров, урожай зернових нинішнього року очікується на рівні 46-47 млн. тонн. Мінагропрод прогнозує врожай зерна у 2012 році 45-47 млн. тонн проти рекордних 56,7 млн. тонн у 2011 році.

Цього року Україна через погодні умови почала збирати зернові раніше традиційних строків. Осіння посуха, люті зимові морози та аномально тепла весна призвели до зменшення врожайності зернових. Так, станом на 4 липня, середня врожайність ранніх зернових по країні становила 18 ц/га проти торішніх 28,1 ц/га.