UA / RU
Підтримати ZN.ua

ТСК у справі "чорного зерна" заявила про вкрай підозрілу недбалість митниці та БЕБ

Мова йде про класичну схему із відкриттям компаній на підставних осіб та відсутність реакції правоохоронців.

Висновки Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України у справі "чорного зерна" свідчать про вкрай підозрілу недбалість податківців, митників та БЕБівців у так званій справі "чорного зерна".

Нагадаємо, що впродовж минулого року українське зерно продавалося на експорт за надзвичайно низькими цінами у порівнянні зі світовими. Підозри, що йдеться про злочинні схеми ухилення від сплати податків, неповернення валютної виручки та легалізацію тіньових доходів, виникали у багатьох, в тому числі у ZN.UA. Розбиралася в проблемі і праламентська Тимчасова слідча комісія. І ось сталі відомі її результати.

Мова йде про класичну схему із відкриттям компаній на підставних осіб і загублені паспорти, коли зернотрейдингом займаються компанії, мета яких проста — продати зерно і закритися до того моменту, поки не настане строк повернення валютної виручки. В Україні є цілий тріумвірат контролерів, які можуть в один день усе це зупинити: податкова перевіряє походження експортованого товару й ознаки фіктивності, сигналізує митниці, яка стоїть на смерть, але не випускає партії з країни, а БЕБ з ранку до ночі розслідує і розслідує, аби всі винні понесли покарання. Власне цих контролерів і перевіряла ТСК.

Працівники митниці не змогли пояснити ані чому вони не реагували на повідомлення податківців, щодо ризикованих компаній, ані чому вибірково застосовували контроль, ані чому на офрмлення поставок саме від ризикованих компаній вдавалося митникам найшвидше. Керівники БЕБ, у свою чергу, збрехали ТСК щодо кількості відкритих кримінальних проваджень, щодо причин, через які працікники БЕБ не приходять на огляди партій, а також не змогли пояснити, чому досі жодну партію незаконного зерна не було арештовано.

Читайте також: СБУ ліквідувала корупційну схему щодо пов’язану із «зерновою угодою». Причетна Держпродспоживслужба Одещини

Для розуміння масштабів проблеми, податкова надала інформацію щодо ризиковості 657 фірм експортерів, з них 212 за досліджуваний період здійснювали митне оформлення, але конроль пройшли лише 167, БЕБ долучилися до процесу аж у 23 випадках, а сам контроль здійснювався митниками у формі усного опитування.

Втім показово беззубими є і рекомендації ТСК: організувати спільну нараду і створити тимчасову робочу групу,  із найсуворішого - звільнення чи не усього керівного складу Одеської митниці, та керівника одеського терпідрозділу БЕБ.  При цьому попередні втрати від такої бездіяльності держорганів до бюджету склали від 5 млрд гривень.

Про те, що половина українського зерна, яке так важко вивозити з країни, експортується із неймовірним дисконтом у 40%, хлібороби на межі виживання, зернотрейдери багатіють, а держава самоусунулася від проблеми Юлія Самаєва розповідала у матеріалі «Як вийшло, що у нас найдешевша пшениця у світі».