Експортери зерна з України невдовзі можуть зіштовхнутися із новою проблемою – нестачею логістичних можливостей у Румунії, через яку зараз йде третина українського аграрного експорту, повідомляє Reuters. Прогнозоване збільшення цього року виробництва зерна в Румунії може обмежити транзит з України через чорноморський порт Констанца – головний транзитний вузол для Києва після російського вторгнення.
Порт Констанца обробляє майже третину українського експорту зерна з моменту російського вторгнення, повідомив агенції менеджер портового оператор Comvex Віорел Панайт, чия компанія відвантажила 8,6 млн тонн у 2022 році та 3,3 млн тонн у першому кварталі цього року. Загалом порт Констанца минулого року експортував 24,01 млн тонн зерна.
«Нові посіви в Румунії, схоже, будуть більшими, ніж минулого року, а це означає, що для українців може бути менше місця. Оператори не завдадуть шкоди своїм традиційним клієнтам», – пояснив Панайт, який також є президентом бізнес-асоціації порту Констанца.
Згідно з інформацією консалтингової компанії Agritel, Румунія збере у 2023 році 10,35 млн тонн пшениці, «різко збільшивши врожай, порівняно з минулим роком», коли він був знижений через посуху.
Нагадаємо, що 2 травня Єврокомісія заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику до п’яти країн ЄС із Румунією включно. До цього рішення країна не забороняла імпорт зерна з України, хоча цього й вимагали місцеві фермери.
18 травня спливає термін дії «зернової угоди», яка дозволяє експортувати українське зерно морем з частини чорноморських портів України. Росія не хоче її продовжувати, вимагаючи від ООН преференцій щодо скасування санкцій на постачання власних добрив.