UA / RU
Підтримати ZN.ua

ПАРАДОМ КОМАНДУВАТИМЕ ПОГОДА

Плюсова денна температура, яка на Харківщині тримається десь із середини лютого, — найкращий барометр весни...

Автор: Антоніна Мазниця

Плюсова денна температура, яка на Харківщині тримається десь із середини лютого, — найкращий барометр весни. У харківських подвір’ях з’явилися перші ніжні паростки, на деревах почали набухати бруньки. Та якщо для одних це радість від можливості побачити букетики перших пролісків, то для інших — екзаменаційна доба: чи все готово до весняних робіт?

Микола Безуглий, заступник харківського губернатора, налаштований оптимістично:

— Поки що природа на нашому боці, те, що снігу було багато, — теж дуже непогано. Безумовно, відбулося ослаблення зимостійкості. Протягом украй теплого лютого втратили багато вологи — сніги розтали й пішли в річки, ставки. Проте березневі опади дозволили трішки надолужити втрачене. З озимими в нас проблема тільки в кількох південних районах. У першу чергу в Лозовському, де восени два місяці не було дощів, — там потрібно пересіяти 8 тис. гектарів. А загалом пересівати й підсівати доведеться близько 30 тис. га, тобто порядку 6 відсотків. Це норма.

Удачею вважаю те, що нам вдалося оптимізувати структуру зернового клину. Ми довели до норми кількість озимої пшениці, посіявши на 70 тис. гектарів більше. Принаймні в півтора разу в області збільшаться посіви гороху й сої.

Як стверджують фахівці, на Харківщині дуже непогана ситуація з насінням, його було засипано 125 відсотків від потреби. 94,7 — кондиційні, їх можна сіяти хоч завтра. Порядку 300 тонн гібридних соняшників Харківщина продасть за межі області, але закупити доведеться близько 800 тонн насіння гібридної кукурудзи, хоча це вже набагато менше минулих років. Забезпеченість насінням цукрових буряків — теж стовідсоткова.

З початком весни перед селянами зазвичай постають ще три питання: пальне, техніка й кошти. Нині ситуація в Харківській області з паливом, схоже, стабільна. Ціна плавно знижувалася. Протягом кількох тижнів вона нормалізувалася й на сьогодні приблизно на 40 відсотків нижча, ніж була 2001-го. Трейдери готові поставити необхідну кількість пального — були б гроші. Фахівці підрахували, що для нормальної роботи господарствам потрібно порядку 350 млн. гривень кредитів. Протягом лютого їх оформлено на 133 млн. гривень, а торік наприкінці лютого, пам’ятається, губернатор тільки проводив нараду щодо кредитування...

В області розроблено програму закупівлі власними виробниками 300 тракторів. Її основа — одержання вигідних кредитів. Здешевити трактори погодився й ХТЗ: 10 відсотків компенсуються відповідно до урядової постанови й 10 відсотків — за рахунок обласного бюджету. Як стверджують у регіоні, ось-ось ця програма почне працювати. Якщо минулого року господарства закупили техніки на 55 млн. гривень, то лише за два місяці нинішнього — уже на 29 млн.

Особливий інтерес, ясна річ, до фінансових аспектів господарювання. При існуючому клині завжди будуть важливі зернові культури. Так от, рентабельність виробництва продовольчої пшениці, стверджують учені, може сягати 100 відсотків, такі самі результати можуть бути й на пивоварному ячмені. Великий попит мають кукурудза та соя. Рентабельність останньої в харківських умовах може сягати 60—70 відсотків. Поки що в регіоні проблема з підвищенням врожайності та стабілізацією площ під цукрові буряки, але з іншого боку — ця культура на Слобожанщині дуже перспективна.

У минулому сезоні цукрозаводи на Харківщині працювали в середньому 65 днів, а для беззбиткової роботи потрібно не менше 90. Цього року в області планують збільшити виробництво цукрових буряків на 40 відсотків. А будуть буряки — заводи працюватимуть довше і рентабельність підвищиться.