Підрив РФ Каховської ГЕС зумовив руйнування системи штучного зрошення. Чи пов'язана ця подія зі зниженням рівня врожаю та підвищенням цін на овочі та фрукти, розповідає експертка у галузі сільського господарства інформаційно-аналітичного центру "АГРО ПЕРСПЕКТИВА" Лариса Гук у статті "Каховська ГЕС: сільське господарство на півдні країни існувало, існує й зможе існувати без зрошення".
Херсонська область пропускає аграрний сезон-2023 так само як і попередній. І першопричиною є тимчасова окупація територій області, а не руйнування Каховської ГЕС і системи зрошення, каже експертка.
Херсонськими кавунами поласувати цього року певно що не вийде. Але Лариса Гук нагадує, що ще у 2022 році урожай кавунів в Україні зменшився вдвічі до 205 тисяч тонн. Для порівняння у 2021 році кавунів було 400 тисяч тонн, із них — 150 тисяч із Херсона. Дніпропетровська та Запорізька області вирощують кавуни суттєво менше. Дніпропетровська область у 2022 році зібрала майже 27 тисяч тонн, а Запорізька — 12 тисяч тонн кавунів.
Коштом окупації частин Херсонської та Миколаївської областей урожай томатів в Україні за 2022 рік скоротився теж майже вдвічі: 1,26 млн тонн проти 2,45 млн тонн. Тобто ні херсонських кавунів, ні помідорів у 2023 році не буде, як не було їх минулого року.
На український ринок томати та кавуни все одно потраплять завдяки імпорту. Починаючи з травня, на полицях магазинів зустрічаються кавуни з Греції. Один такий кавун коштує близько 400 грн.
За словами експертки, місця фермерів з півдня займають виробники інших областей України. Нарощує виробництво кавунів Одеська область. Оскільки у Миколаївській області працює один із найбільших у Європі виробників томатної пасти, зусилля спрямовували на максимальне розмінування регіону навесні.
"Зважаючи на ціну "борщового набору", центральні та західні області теж долучаються та збільшують площі на 25%. Звісно, обвалу цін на овочі, фрукти та баштанні культури влітку чекати не варто. Адже південь досі у вогні. Деокуповані території засмічено мінами та снарядами. Місцеві фермери кажуть, що в поля виходять відчайдухи. Щодня хтось підривається. На думку фахівців, розмінування може тривати роками", - пояснює пані Гук.
Але експертка також попереджає, що руйнування Каховської ГЕС, хоча й не є безпосередньою причиною завищення цін на овочі та фрукти, все одно спрацьовуватиме як психологічний чинник. Продавці завищуватимуть цінники, а споживач робитиме вибір із того, що лишається.
Нагадуємо, унаслідок знищення Каховської гідроелектростанції втрати сільгосп продукції вже становлять близько 1,5-2 млн тонн. Збитки агросектору лише продовжать збільшуватися з часом. Про це заявив члена комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Сергій Лабазюк.