UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерти розповіли, чи вдасться цьогоріч зібрати врожай на півдні України

На деокупованих територіях доведеться пересаджувати навіть сади.

Проблеми з вирощуванням овочів цьогоріч однозначно матиме Херсонська область, проте її часткова деокупація має велике значення для інших територій на півдні країни. Про це розповів аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Максим Гопка в коментарі УНІАН.

За його словами, моментального позитивного ефекту для українського фруктово-овочевого ринку від деокупації частини Півдня цьогоріч не буде.

Читайте також: Названо регіон, де посівна може зірватися, навіть після повної деокупації

"Багато земель заміновано, потрапило під обстріли та забруднено залишками вибухонебезпечних речовин, і для безпечного вирощування продукції потрібен час, щоб їх розмінувати", – підкреслив він.

Проте, як відмітив аналітик, завдяки деокупації правобережжя Херсонської області в листопаді минулого року, Миколаївська, Кіровоградська, Одеська області цього сезону зможуть активніше та більш безпечно займатися вирощуванням овочів, і зібрати більший урожай.

Те, що аграрії з деокупованих територій Херсонщини, які спеціалізуються на вирощуванні фруктів та овочів, ще не повернулися на ринок, підтверджує й інший експерт Асоціації.

"На ринок ніхто з них ще не повернувся. Люди відновлюють господарства. Зокрема, фруктовики тільки готуються до висадки садів", – зазначив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

Він підкреслив, що головною перешкодою для їхньої роботи залишаються засмічення і замінування територій, що уповільнює можливість вийти у поля.

"Аграрії на деокупованих територіях, які частково або повністю втратили свої господарства, не мають фінансових ресурсів на проведення обстеження та розмінування, відповідно, не зможуть обробляти свої земельні ділянки цієї весни та вести господарську діяльність", – наголосив Марчук.

Читайте також: Визначено перший регіон, де буде проведено гуманітарне розмінування сільгоспземель

Тому, за його словами, наразі Україні потрібна як фінансова підтримка, так і залучення спецтехніки для ретельного розмінування територій та допомога з навчанням людей.

Крім того, чимало сільгосппідприємств було зруйновано та розграбовано російськими загарбниками. Тому більшість овочівників та фруктовиків Півдня не мають змоги швидко повернутись до роботи.

Якщо взяти в сукупності кілька областей, які найбільше потерпають від російської навали, а саме – Миколаївську, Херсонську, Запорізьку, Дніпропетровську, Донецьку, Луганську, Харківську, - то за даними Держстату, у 2021 році виробництво огірків та корнішонів в сумі у зазначених областях займало 41 відсоток від загальноукраїнського обсягу вирощування, у виробництві томатів - 65 відсотків, цибулі ріпчастої - 35 відсотків, капусти - 27 відсотків.

"Відсутність поставок з цих областей має відчутний вплив на пропозицію на ринку, і тому ціни постійно змінюються. Саме імпортна продукція відіграє важливу роль у загальному балансі", – зазначили в УКАБ.

За оцінками експертів Асоціації, Київська, Львівська, Вінницька області також вирощують багато овочів, але й вони в минулому сезоні зіштовхнулися з багатьма проблемами - здорожчанням добрив, логістики, проблемами з електропостачанням для тепличних господарств тощо.