Перемовини щодо ліцензування обсягів агропоставок між Україною та Польщею можуть завершитись наприкінці цього тижня. Сторони - Польща та Україна - дуже просунулися у питанні регуляції ринків. Про це повідомив міністр розвитку та технологій Польщі Кшиштоф Гетьман.
Частково розкрив подробиці перемовин заступник голови комітету з питань економічного розвитку Верховної Ради Дмитро Кисилевський. «Єврокомісія запропонувала уряду України запровадити захисні заходи для обмеження експорту певних категорій товарів сільськогосподарських товарів до ЄС при перевищенні визначених обсягів. Періодом дії даних обмежень пропонується встановити 12 місяців - з червня 2024 року до червня 2025 року. У разі застосування цих обмежень збитки української економіки становитимуть від $0,3 млрд. до 1.0 млрд. Дискусія триває”, – зазначив заступник голови комітету.
Польська сторона, за словами заступника очільника комітету, намагалась висунути тезу про необхідність заборони на поставки української аграрної продукції. На противагу цьому було вказано, що в такому випадку українська сторона готова збалансувати такий недружній крок дзеркальним рішенням, від якого програє польська економіка, оскільки за деякими категоріями товарів, експорт Польщі значно вищий за український. Внаслідок обміну думками, сторони погодились продовжувати діалог.
Раніше Україна повідомляла лише про зустріч 11 березня міністра аграрної політики та продовольства України Миколи Сольського з міністром сільського господарства та розвитку села Польщі Чеславом Сєкєрським. “Микола Сольський запропонував колезі наприкінці березня провести спільні міжміністерські переговори із залученням представників профільних аграрних асоціацій Польщі та України. Міністр наголосив, що такий формат роботи сприятиме налагодженню конструктивних відносин між аграріями України та Польщі”, – повідомляла Верховна Рада.
Також було відомо про перемовини в яких брали участь прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск і президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Єврокомісія повідомила, що Брюсель пропонуватиме Польщі для врегулювання протесту фермерів, введення ембарго щодо імпорту аграрної продукції з Російської Федерації, що було умовою для відповідних поступок від України. “Єврокомісія оцінює можливість запровадження обмежень на імпорт сільськогосподарської продукції з Росії до Євросоюзу”, – зазначалось у пресрелізі ЄК.