Станом на сьогодні 24% відсотка українських сільгоспугідь не можуть бути засіяні через окупації. Так само десь на чверть від довоєнного впаде валовий збір сільгосппродукції. Однак до дефіциту продуктів харчування в Україні це не призведе. Про таке заявив в ефірі Еспресо ТV перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.
За його словами останні 10 років Україна є експортно орієнтованою щодо агропродукції. Понад 70% сільгосппродуктів у нас продавалася за кордон. Тож навіть при тому, що через окупацію валовий збір агропродукції дещо зменшиться, її вистачить, аби повністю задовольнити потреби внутрішнього ринку і ще відсотків 50-60% відправити на експорт.
Торік на експорт агропродукції вже впливала російська агресія. Але навіть за цих умов загальний виторг тут склав понад 23 млрд доларів або 53% від всього українського експорту. У 2023-му загальна сума, як прогнозує Тарас Висоцький, залишиться приблизно такою ж, як і торік. А от питома вага агропродукції у структурі національного експорту зросте – просто через те, що просядуть інші його сектори.
І абсолютні, і відносні цифри були б суттєво більші, коли б Україна не продавала своє зерно практично за безцінь. Нині воно експортується з неймовірним дисконтом у 40%. Чому так склалося, пояснює Юлія Самаєва у статті «Як вийшло, що у нас найдешевша пшениця у світі».