НАБУ і САП викрили зловживання під час закупівлі АТ «Укрзалізниця» продуктів харчування для надання гуманітарної допомоги мешканцям Донецької, Херсонської, Сумської, Запорізької, Київської, Хмельницької, Дніпропетровської та Полтавської областей і міста Києва на понад 62 млн грн, повідомили у пресслужбі НАБУ.
До реалізації оборудки виявились причетні колишні і чинні топпосадовці, яким наразі оголошено про підозру.
Схему у березні 2022 року реалізував перший заступник міністра аграрної політики та продовольства. Вона передбачала закупівлю для потреб обласних військових адміністрацій коштом АТ «Укрзалізниця» продукції у підконтрольної компанії за цінами, у 2-3 рази вищими за ринкові. Завищення ціни відбулося за рахунок закупівлі продукції у Польщі через контрольовану фірму-посередницю.
Внаслідок реалізації цієї оборудки з березня по серпень 2022 року АТ «Укрзалізниця» заподіяно збитки в сумі 28,8 млн грн.
За участі того самого посадовця у той самий період за завищеними цінами були закуплені продукти харчування для потреб держави у іншої підконтрольної компанії, яка через підконтрольну фірму-посередницю також закуповувала продукцію на цей раз у Туреччині за ринковими цінами. Як і у першому епізоді, підвищення ціни відбувалось саме на етапі продажу продукції однією підконтрольною компанією іншій.
До цієї схеми залучили чинного на той момент заступника Міністра економіки. Він, зокрема, приховував дані про наявність більш вигідних пропозицій від інших учасників ринку, включно з українськими виробниками, а також схиляв посадовців ОВА до погодження заявок та рахунків на закупівлю продуктів у підконтрольної компанії.
Гроші виводились на закордонну компанію з ознаками фіктивності для подальшої легалізації.
Через дію цієї схеми з березня по серпень 2022 року АТ «Укрзалізниця» заподіяно збитки в сумі 33,7 млн грн.
Наразі про підозру повідомлено двом особам: першому заступнику Міністра аграрної політики та продовольства, а також ексзаступнику Міністра економіки. Їх дії кваліфіковано за ч. 2 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем) КК України
Вирішується питання щодо обрання підозрюваним запобіжних заходів. Досудове розслідування триває, встановлюються інші можливі учасники злочину.
Зловживання на закупівлях звична справа в Міністерствах. Ще до публікації ZN.UA про закупку Міністерством оборони яєць по 17 грн, Національне антикорупційне бюро займалося схемами закупівель в оборонному відомстві. Як розповідав голова САП Олександр Клименко, у Міністерстві оборони постійно створюють різні схеми, які застосовуються для того, аби заробити.
У травні НАБУ і САП викрили схему отримання хабаря посадовцем «Укрзалізниці» за сприяння в укладенні договорів з «потрібними постачальниками» . За свої «послуги» він отримав новий автомобіль Toyota Camry, придбаний в автосалоні за 1,55 млн грн.
У квітні правоохоронці викрили розкрадання майже 1,4 мільярда гривень на закупівлях харчових продуктів та інших предметів для потреб установ виконання покарань.
У липні Державне бюро розслідувань прийшло з обшуками до Міністерства юстиції в рамках справи щодо зловживань під час закупівлі послуг з обладнання кібербезпеки.