UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Асоціації правників України розкритикували ініціативи щодо перевірок суддів та посилення відповідальності

Правники вважають, що законодавчі ініціативи порушують міжнародні та конституційні гарантії незалежності судової влади

Асоціації правників України виступила з критикою законодавчих ініціатив, що з'явилися після рішення РНБО, яке має на меті посилити відповідальність та контроль над суддями. Це рішення наприкінці червня презентував президент Володимир Зеленський, реагуючи на кейс із затриманням за підозрою у хабарництві [вже колишнього] голови Верховного Суду Всеволода Князєва.

Зеленський тоді назвав основні законодавчі ініціативи: посилення кримінальної відповідальності за корупційні правопорушення у сфері правосуддя (від 10 до 15 років із конфіскацією майна), проведення перевірок доброчесності суддів не лише перед призначенням на посаду, а й пізніше, а також введення перевірок із застосування детектора брехні.

Читайте також: Позбавлення волі до 15 років: у Раду внесли законопроєкт про посилення відповідальності за корупцію у судовій системі

В Асоціації правників вважають, що запропоновані ініціативи порушують міжнародні і конституційні гарантії незалежності судової влади та ставлять під сумнів можливість функціонування в Україні ефективної судової системи, а тому не можуть бути підтримані.

«Незважаючи на ті виклики, які постали перед судової системою, будь-які зміни до законодавства мають вноситись із урахуванням наявних конституційних гарантій і принципів. Основоположні засади функціонування судової влади та юридичної відповідальності (які, на нашу думку, порушуються вищезгаданими ініціативами)», – йдеться у резолюції Ради Комітету з процесуального права Асоціації правників України. 

Читайте також: Голові Державної судової адміністрації повідомили про підозру в корупції

Асоціація піддає критиці окремі пропозиції, що були викладені у рішенні РНБО та пов'язаних законодавчих ініціативах: 

Читайте також: Здається Мінфіну бракує розуміння того, як працює судова система – Маслов про низькі зарплати працівників апарату судів

Нагадаємо, що у Верховній Раді вже зареєстровано низку законопроєктів, які стосуються ініціатив владної команди стосовно судової гілки влади. Яким чином вони можуть вплинути на перебіг судової реформи читайте у інтерв’ю Ірини Ведернікової із головою комітету Верховної Ради з питань правової політики Денисом Масловим «В Україні судова гілка влади апріорі є залежною» на ZN.UA.