UA / RU
Підтримати ZN.ua

Скандальний «Укрбуд» - лише вивіска держкомпанії, що приховувала приватних «падчерок» – експерт

Компанії досі працюють на ринку, а правоохоронці і так і не почали розслідувати зникнення мільярдів гривень інвесторів під проводом Максима Микитася, які президент пообіцяв компенсувати за державний кошт.

Держава вирішує питання будівельної афери компанії «Укрбуд» за власний кошт лише через те, що назву Української державної будівельної корпорації використовували як маркетингову приманку під час будівництва приватні будівельні структури, пише у своєму матеріалі «Врятувати рядового Микитася. Що і хто ховається за оборудками «Укрбуду» експерт з питань містобудування Георгій Могильний.

Аналітик зазначає, що хоча проблема «Укрбуду» подається як проблема з будівництвом об’єктів Української державної будівельної корпорації «Укрбуд», що вказано навіть у відповіді президента Володимира Зеленського на петицію, але є нюанс – Українська державна будівельна корпорація «Укрбуд» жодних житлових об’єктів у Києві не будувала.

«За будівництвом житла в Києві під брендом «Укрбуду» стояли приватні компанії, що були асоційованими членами Держкорпорації. Згідно з договорами про членство, Держкорпорація не мала права втручатися в їхню господарську діяльність і не несе жодної відповідальності за дії своїх асоційованих членів. Участь Держкорпорації в будівництві ЖК в Києві закінчувалася дозволом писати свою назву на паркані — звичайний маркетинговий трюк для привернення уваги потенційних клієнтів», - наголошує Могильний.

Він підкреслює, що це добре знали інвестори, що укладали договори і віддавали гроші приватним компаніям, і які згодом використали цей маркетинговий трюк уже у власних інтересах: вийшли на вулиці з плакатами, що їх обікрала державна корпорація.

«Вішати на державу борги приватних компаній за напис на паркані — такий самий абсурд, як і вимагати особисто у Володимира Зеленського компенсувати всі вкрадені на «Великому будівництві» кошти, посилаючись на напис «Програма Президента України» на кожному стенді ВБ», - зауважує експерт.

За його словами, в  історії з «Укрбудом» держава дійсно мала діяти активніше, ніж у випадку з іншими будівельними аферами, як от історії з «УкоГруп» (2016) і «Аркада» (2020), але в правоохоронному напрямку, оскільки  «Укрбуд» — це шалена за розмахом і нахабством корупційна афера.

І особливу роль в цій історії відіграє Максим Микитась, який спочатку  розпорядженням Кабміну був призначений на посаду голови Держкорпорації, а згодом став депутатом та активно використовував службове становище у власних інтересах. За цей час бренд Державної корпорації не тільки працював на користь приватних компаній, а й використовувався для ошукування простих громадян.

«Вам не здається дивним, що за 80 млн грн збитків, завданих Нацгвардії з участю «Укрбуду», є успішні кримінальні справи проти Микитася, а мільярди гривень приватних інвесторів, що зникли з участю «Укрбуду» та Микитася, намагаються тихенько компенсувати за рахунок держави?», - вказує на нелогічність розвитку подій навколо масштабної будівельної афери Могильний.

Зазначимо, що за різними оцінками, від будівельних афер в Україні за постраждало понад 100 тисяч сімей. Проте  на найвищому рівні взялися вирішувати лише ситуацію з «Укрбудом», діяльність якого тісно пов’язана із ексдепутатом Максимом Микитасем.

Ще в грудні 2019 року Володимир Зеленський заявив, що питання з постраждалими інвесторами «Укрбуду» вирішене і все добудує «Київміськбуд», який так і не довів справу до кінця. При цьому правоохоронці навіть не спробували знайти вкрадені під проводом Максима Микитася гроші, а фігурант справи про квартири для Нацгвардії Олег Татаров продовжує покривати силовиків, які годуються з цієї афери. Більше того,  чиновник, який легалізував один із незаконних об'єктів «Укрбуду» — днями став директором НАБУ.

Більше матеріалів Георгія Могильного читайте за посиланням.