В Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва з'явилося продовження історії із незаконним будівництвом будинків, на більше ніж 300 квартир, Службою безпеки України впритул до Голосіївського лісу на колишній вул. Потєхіна (нині вулиця Виставкова), зазначив експерт містобудівної сфери й автор ZN.UA Георгій Могильний в Facebook. "Дзеркало тижня" неодноразово звертало увагу на корупційну складову цього проєкту.
"Це будівництво - афера СБУ часів президента-втікача Віктора Януковича. Саме будівництво комерційного житла на продаж на землях оборони під виглядом будівництва житла для військовослужбовців (військові від сили 10% квартир там отримають) базується на постанові № 715 від 06.07.2011 за підписо Миколи Азарова. Хоча це суперечить вимогам ЗУ "Про використання земель оборони". Тобто, сама схема такого незаконного використання земель оборони - це схематоз часів Януковича, на який сіли в часи Порошенка і продовжили використовувати в часи Зеленського", - наголошує експерт.
1 листопада Державна інспекція архітектури та містобудування України (ДІАМ) видала дозвіл на проєктну документацію щодо будівництва у Голосіївському лісі (на вул. Потєхіна, 9), який раніше був скасований Державною архітектурно-будівельною інспекцією України (ДАБІ).
Могильний розповідає, що вже 6 листопада ДІАМ видала відмову по іншій заявці СБУ на це саме будівництво.
Експерт зазначає, що в обох рішеннях (видачі 1 листопада та відмові 6 листопада) все однакове: той самий проєкт, експертиза, ті самі ТЕП та договори і відповідальні виконавці, навіть той самий головний інспектор ДІАМ, який приймав рішення.
"Головний інспектор будівельного нагляду Шевченко Віктор Валерійович 1 листопада) видав СБУ дозвіл, бо визнав їх будівництво законним, а вже 6 листопада він відмовив видати дозвіл на це саме будівництво по іншій заявці СБУ, виявивши ряд суттєвих порушень", - додає Могильний.
За його словами, нині у СБУ є дозвіл на будівництво, яке ДІАМ визнала незаконним через п'ять днів після видачі дозволу. Однак вже виданий дозвіл на незаконне будівництво чинний і його просто так не скасувати.
"Раніше скасування незаконно виданого дозволу можна було провернути буквально за тиждень - проводилася перевірка в порядку державного архітектурно-будівельного нагляду, встановлювався факт незаконних дій інспектора при видачі дозволу, і дозвіл просто скасовували наказом голови ДАБІ. Потім у парламенті більшість сформувала партія "Слуга народу", а нинішня її голова Олена Шуляк в одному зі своїх законів протягнула "реформу" - з літа 2020 року скасувати незаконно видані чиновниками дозволу стало можливим виключно за рішенням суду", - заявляє експерт.
Він також підкреслює, що якби законопроєкт № 5655 набрав чинності, то такий незаконно виданий дозвіл взагалі не можна було скасувати без бажання замовника - максимум можна накласти шрафи. Однак не в цьому випадку, зазначає Могильний, бо проєкт та експертиза 2015 року, а штраф можна накласти впродовж трьох років з моменту вчинення порушення.
"Якщо у керівництва СБУ залишилась бодай крапля порядності, вони самі можуть подати заявку в ДІАМ про анулювання цього дозволу. Таке право у них є, як у замовника будівництва", - додає експерт.
Про те, які загрози для киян несе будівництво у Голосіївському лісі, включно зі знищенням «легень» Києва розписала Тетяна Силіна у статті "Голосіївський котел-2" на ZN.UA.