UA / RU
Підтримати ZN.ua

Повноваження ГРД по добору суддів після дискусії в парламенті можуть бути розширити – Маслов

Але голова правового комітету  вважає, що громадські активісти забагато говорять про погане і не згадують про хороше, а це демотивує суддів.

Повноваження Громадської ради доброчесності у процесі добору суддів на посаду планують розширити та вдосконалити, також громадськість буде залучена і до перевірок Вищої ради правосуддя суддів Верховного суду, розповів в інтерв’ю Інні Ведерніковій для ZN.UA голова  парламентського комітету з питань правової політики Денис Маслов.

«У нас при ВККС вже є Громадська рада доброчесності, яка брала участь у процедурах добору та кваліфікаційного оцінювання суддів. Там є процедура, — і так, її ще можна вдосконалювати. Зараз також напрацьовуємо законопроєкт щодо зміни процедур добору на посаду суддів, в якому плануємо розширити повноваження ГРД. Будуть інші пропозиції — опрацюємо. Головне, щоб у них була змога з усім упоратися», - сказав Маслов.

Він зазначив, що  ВРП при ухваленні рішень в межах дисциплінарних проваджень завжди має розглядати інформацію, що надійшла від громадськості, в тому числі і відкривати провадження за її скаргами, однак поскаржився на неможливість прописати усі можливі  варіанти взаємодії.

«Провадження відкривають, зокрема, за її скаргами. У рішеннях ВРП за наслідками дисциплінарного провадження має бути зазначено або мотиви відхилення інформації громадськості, або мотиви її прийняття. Винятком є інформація з анонімних джерел. Але загалом тут важко все досконально регламентувати. Це має бути на рівні суспільного договору, якщо хочете. Це насправді залежить і від діяльності тієї ж ГРД», - сказав голова профільного комітету Верховної Ради.

При цьому він вважає, що громадськість має говорити й про погане, й про хороше в судовій системі, аби не вбивати мотивацію кандидатів на посаду судді, «дивитися не лише на те, якими є судді, а й на наявну глобальну проблематику».

Читайте також: Кадровий голод у судовій системі може становити до 4 тисяч суддів - Голова Верховного суду

Що ж стосується суперечок минулого складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів та Громадської ради доброчесності щодо стандартів доведення і правом ГРД оцінювати судові рішення, то на думку Маслова їх потрібно обговорювати  та, врешті, приходити до консенсусу.

«У законопроєкті щодо вдосконалення процедур добору суддів, про який я вже згадував, одним зі складних, але важливих питань є участь громадськості. Це питання стосується й компетенції ГРД, її взаємодії з ВККС. Є декілька, правда, трохи застарілих звітів міжнародних проєктів із рекомендаціями стосовно вдосконалення роботи ГРД. Ця дискусія відбуватиметься в межах робочої групи, відкрито й публічно із залученням як міжнародних партнерів, так і представників громадськості, суддів, ВККС тощо. Результат буде реалізовано у вигляді відповідного законопроєкту», - додав він.

Як зареєстровані в парламенті законопроєкти на виконання рішення РНБО про подолання корупції в системі правосуддя вплинуть на перебіг судової реформи?  Хто і як довго буде проводити перевірки суддів Верховного суду і навіщо президенту право повертати ВРП подання на призначення суддів читайте в інтерв’ю Дениса Маслова редакторці відділу політики Інні Ведерніковій.