Національне агентство з питань запобігання корупції змінює підхід до відбору та перевірок декларацій, повідомив заступник очільника НАЗК Артем Ситник. Зокрема, до перевірок декларацій хочуть залучити штучний інтелект.
За словами Ситника, раніше НАЗК мало кожного року перевіряти декларації всіх топ посадовців. Тому для повної перевірки відбирали декларації залежно від категорії посади. Зокрема, у першу чергу відбирались декларації президента, міністрів, народних депутатів, суддів Конституційного та Верховного Судів.
При цьому понад 99% декларацій, додав Ситник, НАЗК не могло системно проконтролювати. А перевірити декларації інших посадовців можна було лише за поданням громадян, матеріалами журналістських розслідувань або в рамках співпраці з правоохоронними органами.
«Відтепер відбір декларацій здійснюватиметься за результатами оцінки ризиків декларації, тобто залежно від показника рейтингу ризику. Це стало можливим оскільки в Закон України «Про запобігання корупції» внесено зміни та виключено обов’язок перевіряти щорічно всі декларації топ чиновників, що дало можливість фактично змінити підхід до відбору декларацій на перевірку за ризик-орієнтованим принципом», – додав Ситник.
За його словами, поки обов’язкове декларування статків та перевірка декларацій була призупинена, в НАЗК сконцентрувались на моніторингу способу життя чиновників. У Нацагентстві також, як заявив Ситник, зайнялися розробкою ІТ-продуктів, які допоможуть з новим підходом до перевірки декларацій та оптимізують роботу уповноважених осіб НАЗК.
«Всі подані декларації проходитимуть оцінку ризиків, ті декларації, які матимуть найменший показник рейтингу ризику та можуть бути перевірені автоматизовано зможуть бути перевірені за допомогою штучного інтелекту – механізму автоматизованої перевірки. Йдеться про порівняння даних декларації з іншими реєстрами, перевірку певними «формулами», наприклад, на виявлення ознак незаконного збагачення, наявності необґрунтованих активів тощо», – додав Ситник.
Водночас за його словами, отримання довідки про проходження автоперевірки не означатиме, що декларація пройшла повну перевірку. Вона лише свідчитиме, що декларація матиме мінімальний коефіцієнт ризику.
«Ми прогнозуємо, що третина декларацій пройдуть цю перевірку. НАЗК зможе повернутися до них, якщо будуть виявлені нові факти або надійде звернення про ознаки недостовірного декларування. З решти 70% декларацій відбиратимуться для проведення повної перевірки ті декларації, що мають найвищий рейтинг ризику, відібрані декларації в автоматизованому режимі розподілятимуться для перевірки уповноваженим особам НАЗК. Можливість втручання людини у процедури автоперевірки чи авторозподілу виключені, це здійснює машина за допомогою програмних продуктів, до яких вжито заходи захисту», – додав Ситник.
Нагадаємо, НАЗК відновило публічний доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Його закрили на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
14 грудня набрав чинності затверджений НАЗК оновлений перелік посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків. У ньому значно розширено коло посадовців, які обґрунтовано мають такі ризики.