UA / RU
Підтримати ZN.ua

Активи Медведчука двічі присвоїв пов’язаний із Татаровим бізнесмен: Bihus.Info пояснили, як «переграли» державу

Бізнесмени змогли «зламати систему».

Недоарештовані активи обвинуваченого у державній зраді екснардепа Віктора Медведчука, серед яких три столичні фірми «Академ-Клуб», «Осокорки 7» і «Орєст» змогли переписати на себе двоє іноземців і київський бізнесмен Валерій Міщенко. Компанії, які мали довгострокові договори оренди на величезні земельні ділянки на березі Дніпра у Києві, мали опинитися під арештом ще у 2022 році, однак правоохоронці так і не дійшли до державного реєстратора, а на землях вже будується новенький житловий комплес.

Як з’ясували розслідувачі Bihus.Info, спочатку власником фірми став Олександр Білявський – охоронець народного депутата Вадима Столара. Проте пізніше його «замінили» болгарин Петрос Тограмаджян, латвієць Вадим Іванов та українець Валерій Міщенко. Лише останній, як вказують журналісти, був «реальним гравцем» і пов’язаний із заступником керівника Офісу президента України Олегом Татаровим, завдяки якому начебто і вдалося реалізувати цю схему, а Мінюст, генпрокуратуру та СБУ «залишити за бортом».

Читайте також: У телефоні ідеолога «Великого будівництва» Голика знайшли переписку з бізнесменом, який отримав тендерів на 4,5 мільярда

Личаківський суд Львова влітку 2022 року арештовує активи Медведчука, серед яких опиняються компанії «Академ-Клуб», «Осокорки 7» і «Орєст». В усіх трьох слідчі Державного бюро розслідувань знайшли одного з лідерів вже забороненої партії «ОПЗЖ». У матеріалах справи йшлося, що оточення політика володіло ними через кіпрську фірму та угорського номінала.

Попри ухвалу суду фактичного арешту не сталося, оскільки слідчі й прокурори, за даними Bihus.Info, не звернулися до державного реєстратора, щоб той вніс відомості про арешт у держреєстр, аби «ніхто більше нічого не зміг продати, перепродати чи переписати».

Оскільки цього не сталося, то через пару місяців у цих компаніях змінилися власники. Першим був 28-річний Олександр Білявський із Херсонської області. Журналісти зазначають, що він був охоронцем і виконував роль підставної особи Вадима Столара.

Читайте також: Сім’я полковника СБУ Зеленського має будинки у Конча-Заспі та авто на сотні тисяч доларів

Однак, як йдеться у розслідуванні, наприкінці 2022-го нові власники не лише відібрали у Білявського «викинули» з фірм колишні частки Медведчука, а ще й «прибрали» звідти Столара.

Власником «Академ-Клубу» став Петрос Тограмаджян, який живе у Болгарії і може навіть не підозрювати, що володіє такими активами у Києві. За інформацією ЗМІ, чоловік має кримінальне минуле, а його батько дуже любить російського президента Владіміра Путіна. Він отримав у компанії і частку Медведчука, і частку Столара.

А фірму «Орєст» київський бізнесмен Валерій Міщенко повністю переписав на себе, додали розслідувачі. Про ще одну компанію «Вікторія», яка також належала Медведчуку та мала землі в оренді, правоохоронці «забули», тому вона також опинилася у власності Міщенка.

У Bihus.Info припустили, що іноземці у компаніях є підставними людьми, а вся схема робилася в інтересах бізнесмена Міщенка. Проте, журналісти вважають, що самотужки він не зміг би реалізувати таку аферу, а допоміг йому у цьому заступник керівника Офісу президента Олег Татаров.

Журналісти наводять пару припущень, які могли б підтвердити їхні здогадки:

Щодо останньої тези, то журналісти нагадують, що до роботи в ОП і після посади в МВС Татаров був юристом в «Укрбуді», активи якого після афери почали «розтягуватися наліво і направо». Зокрема, земельна ділянка на київському академмістечку, де планував будуватися «Укрбуд», нібито відійшла у  контору, куди власниками записали тестя Татарова і партнерку бізнесмена Міщенка.

Читайте також: Reuters про Татарова і Єрмака: звинувачення в корупції переслідують соратників Зеленського

Отримавши інформацію від журналістів, Офіс генерального прокурора звернувся в Міністерство юстиції, де у жовтні 2023 року скасували реєстраційні дії з новими власниками і повернули усе на момент арешту.

Цей наказ Мінюсту болгарин Тограмаджян, латвієць Іванов і українець Міщенко змогли оскаржити у Господарському суді Києва і в такий спосіб повернули собі компанії.

У суді довели, що Офіс генпрокурора мав би знати про проблему з переписуванням ще до повідомлення журналістів, а отже там пропустили двомісячний термін з моменту, коли дізналися до моменту, коли повинні були оскаржити через Мінюст.

Також Мінюст у своєму наказі посилався на прийнятий навесні 2023 року закон, який забороняв нотаріусам і держреєстраторам переписувати щось дотичне до підсанкційних людей. Однак болгарсько-латвійсько-українське тріо зауважило, що переписування компанії відбулося наприкінці 2022-го, тобто до прийняття закону, отже реєстратор не міг відмовити в переписуванні, тому все законно.

Водночас суд ще раз «присоромив» слідчих і прокурорів, мовляв, ті самі в реєстр інформацію про арешт не внесли.

Окрім того, позивачам вдалося посіяти тінь сумніву в тому, що за кіпрською прокладкою справді стояв Медведчук, оскільки нібито «в офіційних документах не написано, що він нею володіє».

Читайте також: Депутат від “Слуги народу” вимагав 3,4 млн гривень відкату: його затримали

Що стосується забутої слідчими фірми «Вікторія», котра після Медведчука начебто опинилася у власності Міщенка, то на орендованій нею ділянці землі зводять новий житловий комплекс.

За інформацією Bihus.Info, зараз Міщенко вже переписав «Вікторію» на підставну людину. Проте, коли фірма отримувала ділянку в оренду, то цільовим призначенням було зведення соціально-громадського, торговельного та розважального центру.

Проте, як йдеться у розслідуванні, Міщенко звернувся до державного кадастрового реєстратора з проханням виправити «технічну помилку» в документах, а по суті змінити цільове призначення земельної ділянки, так щоб можна було будувати житловий комплекс. І хоча перша спроба виявилася невдалою, через два дні була друга, яка і стала успішною, після чого розпочалося будівництво.

Читайте також: "Купівля" посад на митниці: підозру отримав пасинок очільника КНДІСЕ Рувіна ‒ Bihus.Info

Нагадаємо, САП та НАБУ розкрили схему розкрадання грошей на ремонті техніки «Укрзалізниці».