Російська місія спостерігачів CIS-EMO представили математичну модель оцінки легітимності виборчого процесу в Україні.
Суть методики, за словами директора місії CIS-EMO Олексія Кочеткова, така: після виборів місія в електронному вигляді отримує від 3 зведені дані за підсумковими протоколами на виборчих дільницях.
Ці дані містять відомості про кількість зареєстрованих виборців, явку та результати голосування як щодо кандидатів-одномандатників, так і щодо партій. За допомогою своєї унікальної методики CIS-EMO виявляє «аномальні» виборчі дільниці та округи, потім накладає на отриману «карту» власні зібрані відомості про порушення, а потім визначає їхній вплив на зроблений виборцями вибір.
«Для вирішення цього складного завдання використовуються експертні оцінки, отримані за допомогою дельфі-методу, методу мозкового штурму і методу синектики, - розповів координатор місії CIS-EMO Дмитро Єфімов. - Математична частина вирішується на основі кластерного аналізу, статистичними функціями та критерієм хі-квадрат Пірсона, які реалізовані в математичному пакеті SPSS Statistics. Для збору, зберігання та аналізу інформації про порушення, зафіксовані місією, використовується програма Microsoft Access».
Російські спостерігачі переконані в тому, що перехід від емоційно-оцінних суджень про легітимність виборів до застосування суворих математичних методів не тільки буде сприяти взаєморозумінню між різними місіями, але і сприятливо позначиться на ході демократичного процесу у країні. «Є таке правило: критикуючи - пропонуй. Ми скористалися цим правилом і розробили відкриту математичну методику, за допомогою якої кожна зацікавлена людина може перевірити дані голосування на предмет можливих фальсифікацій», - сказав у директор CIS-EMO Олексій Кочетков.
Організація зі спостереження за виборами CIS-EMO створена і зареєстрована в Росії у вересні 2003 року як міжнародна неурядова організація.
Читайте також:
У Хмельницькій області замгубернатора попросив голосувати за регіоналів: Вам що, шкода? (ВІДЕО)
Спостерігачі викрили сина Азарова в підкупі виборців і незаконній агітації
Російські спостерігачі впевнені, що підкуп виборців не вплине на результат виборів
Кандидати в депутати пропонують за голоси виборців від 50 до 500 гривень