UA / RU
Підтримати ZN.ua

«КРИВОРІЖСТАЛЬ»: ЩО Й ЯК ВІДБУЛОСЯ НАСПРАВДІ

У попередньому випуску «Дзеркала тижня» було опубліковано статтю Оксани Мельникової з її версією того, що відбулося в середині липня на найбільшому вітчизняному меткомбінаті «Криворіжсталь»...

У попередньому випуску «Дзеркала тижня» було опубліковано статтю Оксани Мельникової з її версією того, що відбулося в середині липня на найбільшому вітчизняному меткомбінаті «Криворіжсталь».

Сьогодні редакція «ДТ» пропонує читачам матеріал Оксани МЕЛЬНИК, начальника відділу по зв’язках зі ЗМІ комбінату «Криворіжсталь» (котра не має жодного стосунку до попереднього матеріалу попри збіг імені та співзвучність прізвища) із її розповіддю про те, що сталося. Сподіваємося, що це внесе ясність у ситуацію, яка виникла.

Криворізький державний гірничо-металургійний комбінат «Криворіжсталь» — єдине в Україні підприємство гірничо-металургійного комплексу зі стовідсотковим держкапіталом. Бренд «Криворіжсталі» відомий у країні та за її межами: металопрокат, виготовлений на цьому комбінаті, відповідає вимогам міжнародних стандартів і експортується майже до 100 країн. «Криворіжсталь» працює рентабельно, а велику частину прибутку вкладає в розвиток виробництва, його технічне переозброєння, спрямоване на подальше поліпшення якості продукції, скорочення витрат і екологічні програми, що сприяє зменшенню негативного впливу на довкілля.

За останні три роки виконано капітальні ремонти з реконструкцією чотирьох доменних печей, кількох конвертерів і прокатних станів, ведеться масштабне відновлення в шахтоуправлінні з підземного видобутку руди, на гірничо-збагачувальному комплексі, у коксохімічному виробництві. Торік на ці цілі було витрачено 770 млн. грн., нинішнього року планується ще більше — 950 млн. грн. У травні поточного року почався капітальний ремонт 9-ї доменної печі — найбільшої на комбінаті й в Україні, вартість якого обійдеться майже в 300 млн. грн.

Такий ремонт — нелегке випробування для всіх служб і підрядчиків «Криворіжсталі», задіяних у ньому, насамперед з огляду на масштабність робіт. Менеджмент комбінату на чолі з генеральним директором «Криворіжсталі» Анатолієм Сокуренком робить усе можливе, щоб роботи виконувалися відповідно до графіка, а проблемні питання, якщо такі виникають, вирішувалися суворо відповідно до норм і правил, що діють на підприємстві й у галузі. Особлива увага приділяється техніці безпеки праці.

Ось чому, коли при розбиранні поду 9-ї печі (це внутрішня нижня частина печі) у ході цілодобового дозиметричного контролю було виявлено радіаційне забруднення, роботи тут призупинили, а людей вивели з небезпечної зони.

Згідно з наказом генерального директора О.Сокуренка від 9 липня, щоб установити причину радіаційного забруднення і прийняти відповідне рішення, на комбінаті створили комісію під головуванням технічного директора — головного інженера Володимира Шеремета.

«Дирекція комбінату проінформувала про висновки, зроблені цією комісією, облдержадміністрацію, Мінпромполітики, природоохоронного прокурора і головного санітарного лікаря Кривого Рогу, начальника управління з питань НС і ЦЗН Кривого Рогу, інших посадових осіб, — як і має бути в таких випадках, — каже Володимир Шеремет. — З їхньою участю спеціалістами Укрдержоб’єднання «Радон» було розроблено план невідкладного проведення робіт із розбирання радіоактивно забрудненого матеріалу поду ДП-9. Надалі всі роботи з вилучення забруднених блоків виконувалися працівниками ТОВ «Домнасервіс» під контролем і суворо відповідно до рекомендацій міської санітарно-епідеміологічної станції і відділу з питань НС і ЦЗН Дзержинського району Кривого Рогу. Всі люди, задіяні в цих роботах, були добровольцями (про що свідчать їхні розписки) і, відповідно до розпоряджень лікарів, усі — старші 30 років. Вони пройшли спеціальне медичне обстеження, після якого їм дали дозвіл працювати в шкідливих умовах. Відповідно оплата праці була підвищена, а тому було чимало бажаючих виконати цю роботу. Жодна людина в ході виконання цих робіт не постраждала і не захворіла.

Було також розроблено план з безпечного сортування та переробки забруднених графітованих блоків поду доменної печі №9. Вже до 16 липня всі такі блоки були витягнуті з домни і вивезені на спеціально відведену для цього ділянку колишнього копрового цеху №2. З 29 липня спеціалісти «Радону» почали їхнє сортування. З 17 липня роботи на поду ДП-9 продовжуються в звичайному режимі. Зазначу, що цей інцидент на локальній ділянці не вплинув на графік ремонту печі в цілому».

Аби не залишилося жодних неясностей, я попросила прокоментувати ситуацію на поду ДП-9 кількох спеціалістів.

Ось що розповів Олександр Купріянов, начальник нормативно-методичного відділу «Радону» (Київ):

— 1989 року в ході капремонту 1-го розряду 9-ї доменної печі «Криворіжсталі» при кладці футерівки поду для контролю її стану (виробітки) було встановлено чотири радіонуклідні джерела різної потужності. Слід зазначити, що подібне застосування промислових ізотопів у ті роки вважалося досить ефективним і тому було поширене в доменному виробництві — практично на всіх печах металургійних підприємств СРСР, включаючи і печі ДЦ-1 «Криворіжсталі». У період експлуатації ДП-9 спеціалісти лабораторії радіоактивних ізотопів і радіаційної автоматики комбінату постійно контролювали радіометричний фон продуктів виплавки. До зупинення печі на капремонт 1-го розряду в травні нинішнього року він не перевищував норми.

На початку липня при розробці поду було зафіксовано факт технологічного забруднення її графітованих блоків радіонуклідами вище припустимих рівнів, і тому роботи тут були тимчасово припинені.

Розслідування, проведене спецкомісією, показало, що два з установлених радіонуклідних джерела при експлуатації печі розплавилися і вийшли з неї з продуктами плавки, асимілювавшись у них у безпечних концентраціях (як я вже згадував, до початку ремонту підвищений радіоактивний фон не спостерігався). Але два інші джерела, у міру виробітки поду, розплавилися й опустилися вниз, що і призвело до радіонуклідного забруднення графітованих блоків.

16 липня демонтаж забруднених блоків був закінчений. Хочу підкреслити, що дози, отримані людьми в процесі розбирання поду, не перевищили межі, встановленої «Нормами радіаційної безпеки України». Вони були не більшими, аніж, скажімо, ті, які отримує людина, коли проходить рентгенографію. Проте для додаткової оцінки стану здоров’я всі працівники ТОВ «Домнасервіс», які працювали на розбиранні забрудненої ділянки поду, були обстежені на установці «СКРИНЕР-ЗМ», призначеній для визначення вмісту радіонуклідів в організмі людини. Цю роботу виконали фахівці Українського держоб’єднання «Радон», котрі прибули на «Криворіжсталь».

До сказаного залишається додати, що з 17 липня радіаційна обстановка на ДП-9 цілком нормалізувалася.

Олександр Летучий, директор Харківського спецкомбінату Укрдержоб’єднання «Радон» (керує спеціалістами, котрі зараз сортують блоки):

Сортування блоків виконують найкращі спеціалісти категорії «А» «Радону». 8 із 10 чоловік — це представники Харківського спецкомбінату нашого об’єднання і по одному — із Дніпропетровського і Донецького спецкомбінатів. Розроблено технологію сортування блоків. Майданчик, де вони перебувають, обладнано відповідно до санітарних норм. Після вивчення ступеня і характеру забруднення (роботи ведуться з 21 липня), буде зроблено висновок. Можливо, забруднення виявиться незначним, і всі блоки знову підуть у діло. Як фахівець можу сказати, що якщо 20 років не сидіти на найбільш забрудненому з цих блоків — шкоди здоров’ю людині він не принесе.

Олександр Кретинін, директор Науково-технічного центру комплексного поводження з радіоактивними відходами, речовинами та джерелами іонізуючого випромінювання:

Нашому НТЦ доручено розробити технологію обробки забруднених матеріалів, якщо такі будуть виявлені, аби знайти можливість повторно використовувати їх у технологічному процесі. Всі необхідні документи ми зможемо підготувати до листопада, можливо, раніше. Просто є аналізи, для виконання яких необхідний час. На сьогодні є два варіанти вирішення даної задачі. Не виключено, що повторно використовуватимуться всі блоки. Якщо виявлять такі, які треба буде віднести до відходів, вони будуть захоронені. Але сьогодні про відходи мова не йде. Тому що все це було в технології, і швидше за все, у технологію і повернеться. Загрози для життя і здоров’я людей ці блоки не становлять. Для екології теж.

Олександр Собко, старший держінспектор, начальник Криворізької регіональної державної екологічної інспекції:

Торік комбінат «Криворіжсталь» отримав ліцензію на право використання джерел іонізуючого випромінення і працює, суворо дотримуючись умов цього документа. У даному разі на підприємстві діяли так, як вказує ліцензія. А саме: відповідно до особливих умов, викладених у п. 3, протягом години проінформували про ситуацію, що виникла, і протягом трьох днів надали письмовий звіт про її причини, вжиті заходи і запропоновані дії для усунення проблеми. Представники держуправління Дніпропетровської області і регіональної інспекції були запрошені на ряд нарад і комісійне обстеження. Порушень природоохоронного законодавства при розбиранні поду доменної печі, транспортуванні, складуванні і сортуванні графітованих блоків не виявлено, про що свідчить заключний акт, підписаний членами комісії. В даний час усі роботи ведуться в рамках законодавства і нормативних документів, які визначають умови проведення таких видів ремонтів.

Сергій Жупинас, начальник управління з питань НС і ЦЗН Кривого Рогу:

Згідно з наказом гендиректора комбінату, 9 липня роботи на поду було припинено і створено комісію для з’ясування причин забруднення графітованих блоків. Основу цієї комісії складала постійно діюча комісія техногенної безпеки «Криворіжсталі». До її складу увійшли і спеціалісти радіологічної лабораторії комбінату, міської СЕС, екологічної інспекції та управління з питань НС і ЦЗН Кривого Рогу. Оперативно було вжито всіх можливих заходів, щоб у рамках законодавства і без шкоди здоров’ю людей організувати розбирання поду печі. Є висновок керівника робіт із локалізації цих блоків: на 16 липня їх було вже витягнуто і відправлено на спецмайданчик. Зараз вони знаходяться в думпкарах, і кожен вагон по черзі розбирають спеціалісти. Визначено три рівні їхньої готовності: чисті блоки, обмежено чисті і такі, що мають радіоактивне випромінювання. Мова про те, що якісь із цих блоків можна віднести до категорії радіоактивних відходів, поки не йде. Можливо, таких і не буде виявлено. Майданчик, на якому знаходяться витягнуті блоки, спеціально обладнано з усіма запобіжними заходами, у тому числі і для робочого персоналу. Він розташований на території комбінату — у промисловій зоні і віддалений від житлових районів міста. Для сортування блоків запросили спеціалістів Харківського, Донецького і Дніпропетровського спецкомбінатів «Радон». Це єдине в Україні підприємство, що має право виконувати роботи з радіоактивними речовинами.

Хочу підкреслити: ситуація в цілому контрольована, керована.

Постраждалих, а тим більше загиблих при цьому не було. Більше того, на прохання керівництва комбінату в міськлікарні №2 обстежено 68 робітників підприємства-підрядчика «Домнасервіс», які працювали на розбиранні поду ДП-9. Отримано висновок головлікаря О.Свєтловського про те, що ні в кого з обстежених жодних тривожних симптомів не виявлено, ніхто з них ніяких скарг не висловив. Крім того, київський «Радон» надав «Криворіжсталі» апарат для обстеження людей, які брали участь у роботах на поду ДП-9. Постраждалих не виявлено. На підставі документів, які ми сьогодні маємо, можу з усією відповідальністю стверджувати, що цей випадок на ДП-9 не класифікується Міністерством НС і ЦЗН, міською СЕС як надзвичайна ситуація чи аварія — йдеться про порушення технологічного процесу, а це можливе, як я розумію, на будь-якому метпідприємстві. Цей випадок не становить ніякої загрози для екологічної ситуації Кривого Рогу, Дзержинського району міста й території комбінату. Тим більше що «Криворіжсталь» не шкодує грошей на те, аби якомога швидше вирішити цю проблему.

Щоб бути точним, скажу так: виниклу ситуацію на поду ДП-9 можна назвати об’єктовою подією (від слова «об’єкт»), оскільки справа стосувалася лише комбінату. І керівник підприємства в зв’язку з цим своєчасно вжив усіх заходів.

Ірина Грузин, в.о. головного санітарного лікаря міської СЕС:

— Після того, як на поду доменної печі № 9 зафіксували підвищену радіоактивність, дирекція комбінату «Криворіжсталь» відразу проінформувала про це нашу службу. Заввідділенням радіаційної гігієни Л.Федотов виїхав на місце, провів обстеження, зробив виміри, на підставі чого було винесено ухвалу про призупинення робіт. Після того, як створена на комбінаті для розслідування даного факту комісія, у складі якої працював і представник міської СЕС, установила причини і видала відповідні розпорядження для безпечного ведення робіт, підприємство «Домнасервіс» виділило людей старших 30 років, котрі пройшли медобстеження і під контролем дозиметристів «Криворіжсталі» працювали на розбиранні поду печі. Копії актів усіх робіт, усіх наказів по комбінату, пов’язаних із цим випадком, своєчасно давалися нам. Спеціалісти міської СЕС теж періодично виїжджали на місце і контролювали хід робіт.

Можу сказати, що ця ситуація не становила небезпеки для здоров’я та життя людей у районі й місті, оскільки проведені дослідження показували: на відстані вже двох метрів ніякого підвищеного фону не було. Він локалізувався тільки в районі поду доменної печі.

Ніякі виміри, у зв’язку з цим випадком, у місті не проводилися — у цьому не було необхідності. Адже дослідження, проведені на доменній печі і навколо неї, не фіксували підвищення фону. Представник міської СЕС брав участь у підписанні заключного акта, яким засвідчено, що всі роботи виконувалися відповідно до існуючих вимог.