Досить благополучне становище у вітчизняній металургії дуже затьмарює тривожна ситуація з видобутком марганцевої руди. Її виробництво скорочується уже другий рік поспіль.
У зв’язку з цим колектив Орджонікідзевського гірничо-збагачувального комбінату звернувся з відкритим листом до прем’єр-міністра України Віктора Федоровича Януковича.
Загальновідомий факт, що Україна володіє унікальним комплексом з виробництва марганцевих феросплавів. Наша країна входить у трійку світових лідерів — виробників марганцевого товарного концентрату. Виробничі потужності тільки Орджонікідзевського гірничо-збагачувального комбінату становлять 2,3 млн. тонн на рік. За часів колишнього Радянського Союзу Україна забезпечувала марганцевою товарною рудою всю країну.
З 2002 року в Україні склалася ситуація, що може привести до повного зруйнування унікального промислового комплексу у вітчизняній металургійній галузі.
Галузь економіки, що приносила до бюджету країни 30% валютної виручки, неухильно скорочує свої надходження і підпадає під вплив іноземних компаній.
Наведемо кілька цифр: у 2003 році ввезення марганцевої руди товарної на переробку в Україну за давальницькою схемою збільшилось на 768%, за перше півріччя 2004-го — ще на 30%.
Збільшення ввезення марганцевої руди товарної за давальницькою схемою привело до несплати в 2003 році ввізного мита у розмірі 8381851,8 дол., того ж року не сплачено ПДВ у розмірі 13451298,72 дол., не отримана валютна виручка у розмірі 88767951,78 дол.
За період 2000—2003 років стрімко збільшується імпорт руди в Україну. При зростанні обсягу ринку споживання на 9,2% у 2003 році в Україні імпорт руди збільшився на 217%.
Водночас національний товаровиробник марганцевої руди товарної зазнав значних збитків.
Внаслідок збільшення масового імпорту марганцевої руди товарної Орджонікідзевський комбінат у 2003 році скоротив своє виробництво на 43,9% порівняно з 2001 роком, продажі — на 72,2% , зазнав збитків на суму 43923076 грн.
Завдяки професіональному менеджменту підприємства у 2003 році вдалось уникнути скорочення робочих місць і зменшення заробітної плати за рахунок неосновних видів діяльності. На жаль, у 2004-му ситуація погіршилась, і комбінат скоротив виробництво ще на 30% і перейшов на неповний робочий тиждень.
Нікопольський феросплавний завод у результаті переходу на операції з використанням давальницької схеми минулого року отримав прибуток у 3,7 разу менший, ніж у 2001-му.
У грудні 2003 року Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат звернувся до Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі України, Міністерства економіки та з питань інтеграції до ЕС, Міністерства промислової політики України з проханням розглянути ситуацію, що склалася в марганцевій галузі України.
У зверненнях до Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі України, Міністерства економіки та з питань інтеграції до ЕС, Міністерства промислової політики України Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат просив вжити відповідно до законодавства заходи про тимчасову заборону ввезення марганцевої руди товарної в Україну за давальницькою схемою і запровадити обмеження на імпорт марганцевої руди товарної.
Міністерство промислової політики через п’ять місяців після цього звернення повідомило, що ці питання не належать до його компетенції. Міністерство економіки та з питань інтеграції в ЕС не дало відповіді й досі. Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі також не відреагувала.
14 жовтня 2004 року заступник міністра економіки та з питань інтеграції в ЕС Д.Білокуров у своєму інтерв’ю заявив, що Орджонікідзевському гірничо-збагачувальному комбінату у його проханні відмовлено. Офіційних відповідей від комісії Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат не отримав.
Колектив підприємства дуже занепокоїла ця заява. У жовтні пан Янукович відвідав марганцеві комбінати у Дніпропетровській області і пообіцяв розглянути ситуацію, що склалась, зокрема на Орджонікідзевському ГЗК, і надати допомогу.
Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат звернувся до прем’єр-міністра України з проханням призупинити рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі щодо обмеження імпорту марганцевої руди товарної в Україну і з метою прийняття об’єктивного рішення взяти розслідування під особистий контроль.
Крім того, Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат просить Кабінет міністрів України відповідно до Закону України «Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах» тимчасово заборонити ввезення на митну територію України марганцевої руди товарної по операціях з давальницькою сировиною.
Колектив Орджонікідзевського гірничо-збагачувального комбінату вважає, що прийняття Кабінетом міністрів України таких рішень дасть можливість уникнути соціальної кризи у галузі і сприятиме додатковим надходженням до бюджету України.