UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зростає ризик збройного конфлікту між США та Китаєм — FT

Між країнами зростає напруга у Південно-Китайському морі.

Відносини між США і Китаєм перебувають у «вільному падінні», а це, своєю чергою, досить небезпечно. Міністр оборони США Марк Еспер заявив про те, що цього року хоче відвідати Китай, що свідчить про «занепокоєння» Пентагону. У серпні міністр оборони Китаю Вей Фенхе провів досить довгу розмову з Марком Еспером, що може означати і «занепокоєння» з боку Пекіна. Міністри оборони країн домовились продовжувати комунікацію і працювати «над зменшенням ризиків» у міру їх виникнення, пише Financial Times.

У липні державний секретар США Майк Помпео висловив власну недовіру до китайського уряду. Вашингтон підозрює, що Китай намагається позбавити США будь-якого впливу в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Тим часом Пекін вважає, що Сполучені Штати занадто «стурбовані» збереженням світового лідерства, і країна повністю відмовилася від «стратегії нейтралітету» у Південно-Китайському морі.

Американський президент Дональд Трамп, зіштовхнувшись з пандемією коронавірусу в країні, яка спричинила економічну рецесію в Штатах, відчайдушно намагається зробити все для перемоги на виборах, при цьому використовуючи «жорсткість» у відносинах з Китаєм.

Таким чином, ризик погіршення конфлікту між країнами досить високий. Одна річ, коли дві потужні країни лише обмінюються критикою та «незадоволеними» коментарями.

Однак, все може змінитися, якщо морські судна США та Китаю по-справжньому зіштовхнуться в Південно-Китайському морі, розпочавши прямий збройний конфлікт.

Наразі, якщо американський корабель наближається до підконтрольних Китаю островів, китайські морські кораблі лише стежать за «небажаним гостем» і просять його залишити «територію».

У 2019 році американський флот провів рекордну кількість операцій «зі свободи судноплавства». Еспер пообіцяв і надалі проводити подібні операції.

При цьому, США вважають, що операції зі свободи судноплавства кинули виклик "мілітаризації" району з боку Китаю.

Поки обидві країни пообіцяли «триматися на безпечній відстані» під час «небажаних зустрічей» у Південно-Китайському морі, однак, як довго це триватиме, важко спрогнозувати.

Китай і США можуть і надалі «змагатися» за вплив у Південно-Китайському морі, посилаючись на різні міжнародні закони.

Але, як зменшити ризик збройного конфлікту, початку якого, здається, не бажає жодна зі сторін, але, тим не менше, цей конфлікт останнім часом виглядає досить реалістичним.  

Під час "холодної війни" США та СРСР серйозно конкурували між собою, при цьому уникаючи прямого конфлікту.

Однак, якщо сьогодні розпочнеться збройний конфлікт між США та Китаєм, азіатські союзники Америки, швидше за все, не будуть занадто «активно підтримувати» Сполучені Штати, адже Китай є їхнім безпосереднім «сусідом» і найбільшим торговим партнером, який має ядерну зброю.

Тим часом, поки американські кораблі та літаки продовжують підтримувати «інтенсивний» нагляд за Південно-Китайським морем, завжди існує ризик для «конфронтації». З точки зору Пекіна, саме США провокують потенційний збройний конфлікт.

Врешті-решт, чисельність китайських військових має спонукати США переосмислити власні дії. Китайська армія, м'яко кажучи, має «географічні переваги».

А якщо збройний конфлікт все-таки розпочнеться, то немає гарантії, що Сполучені Штати здобудуть перемогу, навіть попри велику потужність ВМС США.

Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї заявив про те, що Пекін залишатиметься  «терплячим» і не вдаватимуться до необдуманих дій, навіть якщо США будуть використовувати «імпульсивні кроки».  

Але адміністрація Трампа останнім часом, ускладнила шлях до «миру» з Китаєм. Важко сказати, чи зіграє візит Еспера до Пекіна хоч якусь роль у відносинах між країнами-конкурентами, але, без сумніву, він стане певним кроком до комунікації, резюмує FT.

Читайте також: США та Китай обговорили торговельну угоду — BBC

Раніше повідомлялося, що США звинуватили 24 китайські компанії у допомозі «спірним» військовим діям в Південно-Китайському морі