UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЗМІ Польщі про напругу у відносинах з Україною: Зеленський образив Варшаву чи винні польські вибори?

Поки урядовці обмінюються різкими коментарями, постраждати можуть саме ті, кого вони захищають.

Суперечка між Україною і Польщею через ембарго на український експорт зерна продовжує загострюватися. Президент України Володимир Зеленський під час візиту у Нью-Йорк прокоментував цю проблему. І його слова викликали обурення у Варшаві.

Зокрема, Зеленський вирішив насварити «наших друзів у Європі», які, за його словами, «грають у політичний театр солідарності, влаштовуючи трилер з зерном».

«Може здатися, що вони грають свою роль, але насправді вони допомагають підготувати сцену для московського актора», - сказав Зеленський.

Як пише Gazeta Prawna, у Варшаві ці слова вважають обурливими і несправедливими.

«Український уряд відштовхує руку, яка йому допомагає», - цитує видання керівника Офісу президента Польщі з питань міжнародної політики Марціна Пшидача.

«Саме Польща протягом багатьох останніх місяців відігравала ключову роль у політиці підтримки української держави. Насправді, нападаючи на рятувальників, Україна не допомагає сама собі», - підкреслив польський чиновник.

На запитання, чи реакція Польщі буде лише дипломатичною, чи будуть якісь більш серйозні наслідки, Пшидач відповів: «Польща повинна, перш за все, проводити політику польських інтересів, і ми це робимо, тому що підтримка України відповідає нашим більш широким інтересам в сфері безпеки». Однак, він підкреслив, що не можна надавати Києву підтримку в такий спосіб, який би шкодив польській економіці.

Читайте також: Українського посла викликали до МЗС Польщі через заяву Зеленського

У свою чергу, Gazeta Wyborcza звертає увагу на те, що проголошена спроба Варшави захистити польських фермерів від українського зерна насправді може їм тільки нашкодити.

«Недалекоглядне рішення польського уряду заборонити імпорт зерна спричинило великий торговий конфлікт і вплине на стан польських сільгоспвиробників, які можуть бути відрізані від українського ринку. Польща не лише зберегла ембарго, але й розширила його на борошно та зерновий шрот. З іншого боку, Польща продовжує імпортувати малину, мед і м'ясо птиці. Тож уряд дуже вибірково підходить до захисту свого внутрішнього аграрного ринку», - пише видання.

Gazeta Wyborcza підкреслює, що Україна стала найбільшим імпортером польських помідорів, цибулі, огірків, а також екзотичних фруктів і цитрусових, які польські імпортери перепродають на українському ринку. За останній рік структура напрямків польського експорту чітко змінилася. За даними PKO BP, з березня 2022 року по березень 2023 року дуже сильно зросла частка України (на 1,9 відсоткових пункти), що дозволило їй піднятися з 19-го на 8-е місце серед торговельних партнерів Польщі.

Rzecspospolita пише, що проблема напливу українського зерна не нова, і скарги на це з’явилися ще рік тому. Але тоді правляча партія «Право і Справедливість» стверджувала, що це російська пропаганда. І ось тепер прем’єр-міністр Матеуш Моравецький, перелічуючи в понеділок ворогів польського села, поруч з Брюсселем і Берліном назвав ще й Київ.

Видання пов’язує таку гостру риторику уряду у Варшаві з наближенням виборів. «Право і Справедливість» хоче показати польським фермерам, що бореться за їхні інтереси, щоб ця категорія виборців не перейшла на бік партії «Конфедерація свободи і незалежності».

Читайте також: Прем’єр Польщі не виключає розширення заборони на імпорт продуктів із України у разі ескалації конфлікту

«Але ця акція насправді має мало спільного із захистом інтересів польського сільського господарства, натомість це панічне прикриття бездіяльності уряду, який за рік не спромігся розробити розумну систему експорту української сільгосппродукції до інших країн», - пише Rzeczpospolita.

Видання додає, що «Право і Справедливість», намагаючись прикрити свою некомпетентність, переводить стрілки і цькує Україну. Речник уряду Пьотр Мюллер заявив, що закони, які гарантують особливий статус українським біженцям, не будуть продовжені.

«Все це для того, щоб показати, що ПіС може бути таким же антиукраїнським, як і Конфедерація. Але проблема в тому, що ПіС таким чином робить українських біженців заручниками в нинішній суперечці через українське зерно. Українці повинні радіти, що війна почалася півтора роки тому, і тоді уряд надав Києву допомогу. Якби вона почалася сьогодні, перед виборами, надання допомоги Україні не було б настільки очевидним», - пише видання.