UA / RU
Підтримати ZN.ua

Жителі Гонконгу відзначать річницю подій на площі Тяньаньмень "свічками всюди"

Офіційний Пекін відмовляється визнавати бійню на площі Тяньаньмень у 1989 році.

Мешканці Гонконгу планують запалити свічки по всьому місту в четвер, щоб вшанувати пам'ять кривавих репресій з боку китайських військ 1989 року на площі Тяньаньмень, обійшовши заборону на звичайні публічні зібрання, що введена через пандемію коронавірусу, повідомляє Reuters.

Річниця подій 4 червня зачіпає особливо чутливий нерв в напівавтономному місті в цьому році після того, як Пекін в минулому місяці зробив кроки по введенню в Гонконзі закону про національну безпеку. Який, як побоюються критики, анулює свободи у фінансовому центрі.

Це також відбувається по мірі того, як китайські засоби масової інформації і деякі посадові особи Пекіна висловлюють підтримку протестів по всій території Сполучених Штатів проти жорстокості поліції. Придушення протесту на площі Тяньаньмень офіційно не відзначається в материковому Китаї, де ця тема є табу і будь-яка дискусія піддається жорсткій цензурі.

В Пекіні охорона навколо площі Тяньаньмень, популярної туристичної пам'ятки в центрі міста, була посилена і поліції стало помітно більше, ніж у звичайні дні.

В Гонконзі щорічне запалювання свічок, яке проводиться в міському парку Вікторія протягом трьох десятиліть в знак пам'яті придушення протестів, зазвичай збирає десятки тисяч людей. Але поліція заявила на цьому тижні, що масовий мітинг буде представляти загрозу для громадської охорони здоров'я через пандемію COVID-19.

Це спонукало організаторів акції закликати людей "запалювати свічки всюди" по всьому місту в 20:00 (12:00 по Грінвічу) і дотримати хвилину мовчання незабаром після цього. Всіх, хто боявся звинувачень у незаконних зборах, закликали відзначати день в соціальних мережах, використовуючи хештег #6431, який посилається на 31-шу річницю разом з датою.

"Коли влада хоче придушити нас, є більше причин говорити", - сказала 26-річна Малісса Чан.

Європейський союз в середу закликав Китай дозволити людям як в Гонконзі, так і в Макао, його іншому напівавтономному місті, вшанувати пам'ять про репресії, заявивши, що це буде "сигналом про те, що ключові свободи продовжують захищатися".

Демократичний Тайвань, на який у КНР є територіальні претензії, де протягом дня планувалося святкування, закликав Китай в середу принести вибачення, на що офіційний Пекін відповів, що такі заклики є "нісенітницею".

"У Китаї щороку всього 364 дні, але один день забутий", - написала на своїй сторінці у Facebook президент Тайваню Цай Інг-вень. "Я сподіваюся, що в кожному куточку землі не буде днів, які знову зникнуть. І я бажаю Гонконгу успіхів".

Політична вакцина

Китай ніколи не надавав повний звіт про насильство вчинене під час подій 1989 року. За версією КНР число загиблих склало близько 300 осіб, більшість з яких були солдатами, але правозахисні групи і свідки кажуть, що загиблих були тисячі.

Державний департамент США заявив, що оплакує жертв і підтримує "народ Китаю, який продовжує прагнути до уряду, який захищає права людини, основні свободи і людську гідність".

У четвер про річницю не було згадок в китайських державних ЗМІ, але Ху Сицзінь, редактор Global Times, націоналістичного таблоїду, що випускається газетою People's Daily, що належить правлячій Комуністичної партії, написав заяву на адресу США.

"Інцидент на Тяньаньмень дав китайському суспільству політичне щеплення, яке дозволило нам бути несприйнятливими до будь-якої кольорової революції. Через 31 рік у США виникли і поширилися заворушення. Вони лише думають про експорт, але забувають приготувати вакцину для себе".

Читайте також: У США почалися страйки працівників Amazon і Instacart

Раніше повідомлялося, що прем'єр-міністр Британії Борис Джонсон заявив, що Британія не покине народ Гонконгу. Великобританія готова надавати жителям Гонконгу британське громадянство.

Раніше повідомлялося, що Китай нападе на Тайвань, якщо не зможе домогтися поглинання острова мирним шляхом. Влада КНР вважає острів своєю територією.