UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зелені берети США тренуються воювати з "зеленими чоловічками" РФ — NYT

Загони спеціального призначення відпрацьовують способи відбити російське вторгнення на зразок того, яке сталося в Україні.

Секретні репетиції гібридних місій та інших військових операцій, які проводять 1400 бійців загонів спеціального призначення США разом із союзниками з метою відбити загрози з Росії, доводять напругу в адміністрації Дональда Трампа. У той час як президент виправдовує Москву, більша частина його уряду розглядає її як небезпечного ворога, пише американська газета The New York Times.

За лічені дні до того, як президент Трамп під час зустрічі з Володимиром Путіним знову дуже м'яко нагадав про російське втручання в американські президентські вибори 2016 року, загони Зелених беретів і Морських котиків відпрацьовували спеціальні операції в Східній Європі і Балтії. Ці операції ставили за мету відбити атаку російських військових без розпізнавальних знаків, відомих як "зелені чоловічки". Саме такі сили Москва відправила в Крим в 2014 році, зазначає "УНІАН".

Оновлена стратегія Пентагону націлена на протистояння загрозам з боку РФ і Китаю. Тому американські загони спеціального призначення об'єднуються з партнерами на європейському східному фланзі, щоб разом зупинити так звані російські гібридні способи ведення війни.

Європейські чиновники вважають, що Росія все більше покладається на маніпуляції, кібератаки та інформаційну війну. Все це нагадує інтриги часів Холодної війни, але тепер бої ведуться за допомогою байтів і можливостей пропускної здатності замість бомб і куль.

"Це повернення назад в майбутнє", - сказав газеті голова командування сил спеціального призначення в Пентагоні генерал Річард Кларк. - "Спеціальним силам доводиться працювати на межі, щоб протистояти російській агресії", - додав він.

Двотижневі маневри в Угорщині, Болгарії і Румунії показують, що таке тіньові операції так званої "сірої зони", коли військові дії "не дотягують" до відкритої війни, але завжди несуть загрозу почати її. Хоча обидві сторони при цьому намагаються уникнути такого сценарію, але на своїх умовах.

Військові США та Угорщини в штаб-квартирі угорських сил спеціального призначення близько 100 км від Будапешта намагаються не звертати уваги на внутрішню політику країн. Зокрема, вони не говорять про те, що головнокомандувачі США та Угорщини чомусь прагнуть зблизитися з Москвою.

The New York Times називає Віктора Орбана авторитарним прем'єр-міністром і одним з головних націоналістів у Європі. Але Трамп влаштував йому теплий прийом у США, хоча угорський прем'єр придушив демократичні інститути і зближувався з Росією. Після розпаду СРСР Угорщина віддала перевагу західним цінностям. Однак, після приходу до влади Віктора Орбана в 2010 році Будапешт змінив свою поведінку. Він залишається в складі НАТО. Проте, уряд Орбана пригнічує неурядові організації, його політичні союзники контролюють більшість угорських телеканалів, а виборчий процес був змінений на користь партій.

Коли Орбан прибув до Вашингтона, Трамп ні слова не сказав про те, що Угорщина витрачає лише 1,5% ВВП на оборону. Хоча він часто вказує європейським союзникам на недостатнє фінансування армії. Також він не дорікнув угорському прем'єру зростаючу енергетичну залежності країни від РФ, хоча він критикує за це Німеччину.

"Відносини між військовими насправді досить стійкі до того, що відбувається в політичному середовищі. Я залишаюся професіоналом", - сказав глава сил спеціального призначення Угорщини генерал Тамас Сандр. Поруч з ним сидів капітан Марк Шафер з Морських котиків США, чий загін брав участь у навчаннях в Болгарії і Румунії.

"Ми чуємо шум на задньому фоні. Ми не глухі. Але, будучи польовим командиром, я сфокусований на партнерських можливостях. Це моя місія", - сказав американський військовий, який брав участь в бойових операціях в Європі в часи війни в Боснії і Герцеговині.

США і їхнім союзникам треба подолати природний недолік: авторитарним режимам, таким як в Росії, легше вести гібридний конфлікт, заснований на обмані і брехні. Перед виборами в Україні американські чиновники говорили, що російські соціальні мережі двічі атакували сили спеціального призначення США і звичайні війська за допомогою дезінформації, намагаючись посіяти недовіру між Києвом і Вашингтоном.

У березні російська пропаганда поширювала фальшиві твердження про те, що український уряд нібито видав паспорти солдатам США, щоб вони могли проникнути в Росію. Цю вигадку багато разів поширювали в соціальних мережах.

Також українські прикордонники і громадяни отримували повідомлення про те, що американські спецслужби нібито збираються розпочати "третій Майдан", щоб зірвати вибори в Україні. Також російська сторона розсилала повідомлення, щоб відбити бажання українців служити в ЗСУ.

За даними чиновників США, українські сили швидко реагують на такі фальшиві повідомлення і заохочують суспільство повідомляти про них.

"Це буде дуже довга і тривала кампанія", - сказав американський генерал про протидію російським кампаніям. - "Вони намагаються проникнути крізь щілини. Наша мета виявити їхні зусилля, зірвати їх і протистояти", - додав він.