Нові дослідження показують, що відсутність хижаків найвищого рівня може посилити шкоду, яку буде відчувати планета унаслідок зміни клімату. Згідно з висновками вчених, акули мають вирішальне значення для відновлення екосистем після критичного впливу кліматичної кризи, пише британська газета The Guardian.
Висновки були зроблені після того, як вчені змогли визначити значення найвищих хижаків для екосистем після надзвичайної теплової хвилі в 2011 році, яка знищила велику частину одних із найбільших у світі лугів морської трави в затоці Шарк, Західна Австралія.
Група експертів з Міжнародного університету Флориди, Університету Вашингтона та Університету Дікіна в Австралії з попереднього дослідження вже знала, як тигрові акули в затоці захищають морські луги, змінюючи поведінку дугонгів і черепах, які пасуться на морській траві. Вчені хотіли дізнатися, що станеться, якби не було акул.
"Ми хотіли отримати відповідь на питання: чи може відсутність великих хижаків посилити наслідки зміни клімату. Чи може це призвести до ще більшого погіршення ситуації", - сказав один із авторів дослідження Роб Новіцкі.
Після спеки, яка знищила навіс морської трави, значна частина населення дугонгів тимчасово покинула затоку, створивши простір для унікального польового експерименту. У статті, опублікованій у Journal of Animal Ecology, вчені пояснюють, як вони використовували пошкоджену ділянку затоки, де виросла нова термостійка морська трава, як свою лабораторію.
Використовуючи розрахунки, засновані на швидкості випасу дугонгів, коли акули відсутні, вчені змогли штучно імітувати цей процес. Дайвери відтворювали схеми випасу дугонгів, періодично викопуючи щойно вирощену морську траву.
"Це дозволило нам імітувати поведінку дугонгів за умов, якби акули в затоці повністю зникли", - сказав Новіцкі.
Вчені виявили, що великий навіс морської трави не відновлювався, оскільки його руйнував випас. Дослідження показують, що коли найвищих хижаків немає, то швидкість випасу травоїдних тварин не дає можливості відновитись екосистемам.
"Ми доводимо, що захист усіх видів тварин та збереження відносин між ними можуть зіграти важливу роль у боротьбі з кліматичною кризою та її наслідками", - каже Новіцкі.
Доктор Майк Хайтхаус, морський біолог з Міжнародного університету Флориди і співавтор статті, який вивчав затоку протягом двох десятиліть, вважає, що саме під час таких критичних ситуацій як кліматична криза найбільш яскраво помітно роль, які відіграють різні види тварин, тому важливо зберігати біорізноманіття.
Проблема зміни клімату стає дедалі серйознішою. Серія сильної посухи у Європі з 2014 року є найкритичнішою за понад дві тисячі років.
Дослідження проаналізувало кільця дерев починаючи з часів Римської імперії. Вчені заявили, що глобальне потепління є найбільш вірогідною причиною недавнього зростання екстремальної спеки.